Zvieratá

Ako pomôcť sučke s pôrodom?

ako správne pomôcť sučke s pôrodomMladé a neskúsené sučky bývajú často nervózne, zmätené, pred pôrodom strácajú chuť do jedla, často močia, hrabú. Vy by ste mali byť ich veľká opora a samozrejme aj veterinár, ktorý by v prípade potreby zasiahol. Väčšinou zvládnete pôrod bez väčších ťažkostí sami doma, a preto tu máte pár užitočných rád ako pomôcť sučke s pôrodom, aby ste boli na pôrod dobre pripravený.

Čo potrebujete ak chcete pomôcť sučke s pôrodom:

  • konzultácie s veterinárom
  • handrička
  • prestieradlá
  • dezinfekcia
  • sterilné nožnice
  • vyhrievaná deka

Ako dlho trvá tehotenstvo u psov?

Gravidita fenky trvá 58 – 65 dní, nikdy nie je možné stanoviť presný deň, ale ak svoju sučku dobre poznáte, nebude vám robiť problém spoznať jej odlišné správanie.

Každá fena, či už rodí prvýkrát, alebo je to skúsená „rodička“, bude pred pôrodom nervózna, bude prijímať menej potravy, neustále chodiť a „hľadať miesto“, kde by svoje mladé uložila do bezpečia.

Teplota psov

Ostrieľaní chovatelia už vedia, že blížiaci sa pôrod spoznáte nielen podľa správania feny, poprípade prasknutia plodovej vody, ale aj zmenou teploty, ktorú jednoducho zmeriate v konečníku psa. Fyziologická teplota u dospelého psa sa pohybuje v rozmedzí okolo 38 – 39 ° C, v čase, keď má fena tesne pred pôrodom sa jej teplota zníži na 36,5 – 37,5 ° C.

Väčšinou ide tento rozdiel teplôt dobre rozoznať a je to veľmi dobrý indikátor pre zistenie blížiaceho sa pôrodu (zvyčajne 12 – 20 hodín pred pôrodom).

Fázy pôrodu

Pôrod feny môžeme rozdeliť na niekoľko fáz. Tá prvá sa začína otvorením kŕčku maternice, kontrakciami, ktoré niekedy na fenke nie sú vôbec poznať.

Čoskoro nasleduje fáza druhá, kde sú maternicové sťahy čím ďalej častejšie a končí vypudením plodu a následne placenty. Dôležité je vedieť, že ak objavíte príznaky sťahov, tak do 1 hodiny by mal prebehnúť pôrod. Ak sa tak nestane, je nutné kontaktovať veterinára, ktorý zrejme bude musieť sučke s pôrodom pomôcť.

Intervaly medzi šteňatami by sa mali pohybovať v rozmedzí 15 min – 1 hod. A celková dĺžka pôrodu závisí na tom, koľko má fena celkovo šteniat, väčšinou trvá 2 – 6 hodín, ale môže sa pretiahnuť až na dvojnásobok. Každú inak nápadnú zmenu je dôležité radšej konzultovať s veterinárom.

Ako sučke pomôcť po pôrode

pomoc sučke pri pôrodePo pôrode fena svoje šteňatá olíže od plodových obalov a jazykom stimuluje dýchanie, prehryzne aj pupočnú šnúru.

Niekedy sa u súk, ktoré rodia po prvýkrát, stane, že šteňatá neolížu a ani neprehryznú pupočnú šnúru, v tom prípade je nutné, aby ste včas zasiahli. Inak by to mohlo viesť k zbytočnému úhynu udusením.

Preto sa nebojte, ak sa fena k tomu nebude mať. Pomôcť sučke s pôrodom je úplne normálne – utrite šteňa sami, a to hlavne hlavičku – dýchacie cesty a odstrihnite pupočnú šnúru nožnicami. Pri strihaní pupočnej šnúry majte na pamäti, že čerstvo narodené šteniatka sú náchylné k množstvu ochorení, a preto nezabudnite nožnice sterilizovať.

Pupočnú šnúru potom odstrihnite do dĺžky 3 cm, krvácať bude minimálne. Je dobré sa vopred pripraviť a tieto všetky potrebné veci, ako je handrička, popr. prestieradlá, dezinfekciu, sterilné nožnice a vyhrievanú deku mať po ruke, aby ste aj vy zbytočne nepanikárili.

Novonarodené mláďatá

Mláďatá sa rodia slepé a holé. Je dôležité ich držať v teple, najlepšie je zaobstarať vyhrievanú deku a pre fenu mať k dispozícii stále čisté handričky. Mláďatá budú oslabené voči všetkým nepriaznivým vplyvom a náchylné na infekciu.

Aby do tela dostali ochranné protilátky, je nutné, aby sa napili od mamy mledziva, tj mlieka, ktoré obsahuje špeciálne protilátky. Mliečna žľaza matky ho vytvára tesne pred pôrodom a 3 – 5 dní po pôrode. Je teda dôležité, aby sa šteňatá napili čo najskôr.

narodenie malých šteniatokVždy je dobré pre kontrolu počítať placenty, prípadne plodové lôžka, aby sme si boli istí, že vo vnútri feny už nič nezostalo. Pokiaľ si nie sme istí, zájdeme na druhý deň so sukou k veterinárovi na vyšetrenie.

Vyšetrenie je dobré urobiť vždy na druhý deň po pôrode, vyhneme sa tak prípadným ďalším problémom a môžeme byť pokojní a užívať si prítomnosti mláďat.

Ak všetko prebehlo tak, ako má, čaká vás veľa radosti a starostí s rastúcimi šteňatami. Je potrebné, aby ste im už začali zháňať nové domovy a vychovali ich tak, aby boli pripravené do ďalšieho života.

Tipy ako pomôcť sučke s pôrodom

Skôr ako vám fena porodí, pripravte sa. Nachystajte si vyhrievanú deku, sterilné nožnice, handričky, uteráky, deky, všetko čo bude potrebné majte pripravené, aby vás nič nezaskočilo.

Ak budete mať veci pripravené vopred, tak pomôcť sučke s pôrodom bude oveľa ľahšie. Pôrod starostlivo kontrolujte a v prípade problémov ihneď kontaktujte veterinára, s ktorým budete predbežne dohodnutý.

Varovanie

Ak uvažujete o pripustení vašej suky, skôr než čokoľvek podniknete, uvedomte si, že je veľa psíkov v útulkoch a veľa šteniat na predaj.

Mohlo by sa aj stať, že niektoré šteňatá nebudete môcť predať a zostanú vám. Preto by sa každý chovateľ mal nad týmto krokom vážne zamyslieť. Mať doma malé šteniatka je krásna vec, ale je nezodpovedné ich mať len zo svojho rozmaru a nemyslieť na ich budúci život.

V mnohých inzerátoch potom vidíme, že sa napríklad labradorskému retrieverovi narodilo 10 šteniat a majiteľ je už tak zúfalý, že uvažuje o ich eutanázií. Je to úplný nezmysel a nemalo by vás to ani napadnúť. Za týmto problémom stojíte len a len vy a musíte s tým počítať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button