Ako chovať morča?
Morča alebo aj morské prasiatko pôvodne pochádza z juhoamerického kontinentu. Dnes sú tieto hlodavce zdomácnené zvieratá, ktorých chov je rozšírený takmer po celom svete. Morčatá sú malé, krotké a neagresívne zvieratá. Ich chov nie je nijako náročný, napriek tomu je pár zásad, ak chcete chovať morča, ktoré by ste mali dodržiavať. O ktoré ide, vám poradia nasledujúce riadky.
Základná charakteristika morčaťa
Ak chcete chovať morča tak počítajte aj s tým, že sa pri správnej starostlivosti môže dožiť až siedmich rokov. Dospelé morča dorastá do veľkosti cca 35 cm a váži v priemere 0,7 – 1,8 kg (podľa druhu).
U morčaťa sa starajte predovšetkým o to, aby sa mu dostatočne obrusovali rezáky (aby ich nemalo prerastené) a starajte o jeho pazúriky, ktoré je dobré zastrihávať.
Druhy morčiat:
- morčatá hladkosrsté
- morčatá hrubosrsté
- morčatá vírosrsté (rozetové)
- morčatá kučeravé (rex)
- morčatá dlhosrsté (angorské)
Ako správne vybrať obydlie pre morča?
Morské prasiatko je hlodavec, ktorý nešplhá a nelezie do výšky. Ak chcete chovať morča tak mu postačí aj obydlie, ktoré nemusí byť vysoké.
Aj napriek tomu, že sa morča postaví na zadné a dosiahne na horný okraj, len sa o neho oprie a maximálne sa rozhliadne po okolí, nebude sa však pokúšať vyskočiť, preto nemusíte jeho obydlie zakrývať vekom. Minimálne rozmery obydlia by mali byť: plocha min. 60 x 35 cm, výška min. 35 – 40 cm.
Klietka alebo akvárium pre morčatá?
Rozhodne je vhodnejšie klietka, ktorá umožní lepšie prevetrávanie. V akváriu sa udržuje vlhkosť, ktorá spôsobuje intenzívnejší zápach.
Chovať morča môžete v čomkoľvek, potrebuje hlavne dostatok priestoru, domček (do ktorého sa môže schovať). Výška pre neho nie je vôbec rozhodujúca.
Umiestnenie morčaťa
Toto zvieratko je veľmi háklivé na prievan a hluk. Umiestnite ho preto na miesto, kde na neho nebude fúkať a v blízkosti ktorého nie je rádio, počítač alebo televízia.
Ak chcete chovať morča v klietke, alebo v koši, oblepte jeho hrany lepiacou páskou, ktorá jednak zabráni vyhadzovaniu podstielky von a tiež zmierni prievan, ktorý by cez medzery mohol morčati škodiť.
Ako chovať morča a vhodná podstielka
Vhodnou podstielkou sú hobliny, hrubé piliny alebo drevené kolíky, ktoré dobre absorbujú vlhkosť. Rozhodne ako podstielku nepoužívajte piesok alebo zeminu, ktorá je studená a zle pohlcuje vlhkosť a zostáva mokrá.
Ako podstielku môžete použiť papier, pripravte sa však, že obydlie vášho morčaťa budete musieť upratovať omnoho častejšie. Morské prasiatko sa do papiera pustí a s chuťou ho bude pojedať. To mu neuškodí, ba naopak. Ak chcete používať ako podstielku papier, dávajte mu radšej klasický baliaci papier ako noviny (časopisy už vôbec nie), aby vaše morské prasiatko nepojedalo tlačiarenskú farbu, ktorá je škodlivá a vo väčšom množstve nebezpečná.
Krmivo
Toto zviera je hlodavec, a preto potrebuje neustále hlodať a obrusovať svoje rezáky.
Súčasťou jeho krmiva by mali byť:
- vetvičky ovocných stromov
- koreňová zelenina (mrkva, petržlen)
- suché pečivo
Významnou súčasťou krmiva je objemové krmivo, ktoré nie je bohaté na živiny, ale morča sa ním dostatočne zasýti. Ide o:
- listy šalátu (letné obdobie)
- listy skorocelu, púpavy (letné obdobie)
- hrsť sena (zimné obdobie)
Sem-tam môžete svojmu morčaťu prilepšiť uvareným vajíčkom, kúskom tvarohu alebo kuracími kosťami, tým morčaťu poskytnete prísun živočíšnych bielkovín.
Rozhodne ho nekŕmte čerstvým mäkkým pečivom alebo kapustou a kelom, ktorá spôsobujú nadúvanie.
Morča inak štandardne kŕmte špeciálnym zrnom. Špeciálne kŕmne zmesi sú k dostaniu vo všetkých zverimexoch. Dávajte pozor na kŕmne zmesi, ktoré obsahujú sušené ovocie a pod. Tieto zmesi sú veľmi tučné.
Svoje morča neprekrmujte, obézne morčatá sa dožívajú nižšieho veku.
Mláďatá
Samice nosia mláďatá 68 dní. Mláďatá sa rodia úplne vyvinuté, materské mlieko cicajú cca 4 týždne, ale pár dní po pôrode už okusujú prvé kúsky normálnej potravy.
Od matky môžete mláďatá odstaviť po šiestich – siedmich týždňoch. Morčatá sa množia trikrát do roka.