Ako cestovať so psom?
Každý majiteľ psa vie, že cestovanie sa štvornohým miláčikom so sebou občas prináša problémy. Niektorým psom cestovanie nevadí, iným sa rovnako ako ľuďom môže robiť zle a potom trpia. Viete, ako cestovať so psom a čo potrebujete napríklad pri ceste do zahraničia?
Cestovanie so psom po Slovensku
Asi najčastejšie budete riešiť cesty po Slovensku, či už autom alebo prostriedkami verejnej dopravy.
Cestovanie so psom autom
Všetci, ktorí vozia psa v aute, by mali podľa zákona zabezpečiť psa tak, aby neohrozoval nikoho v aute a v žiadnom prípade nezasahoval do riadenia alebo liezol cez sedačky na miesto vodiča. K tomu slúžia ochranné siete, prepravné boxy, transportné klietky alebo bezpečnostné autopásy pre psov. Záleží čo vám a hlavne vášmu psovi najviac vyhovuje.
Pred dlhšou cestou psa nekŕmte a riadne ho vyvenčite. V priebehu cesty robte časté zastávky na venčenie a pretiahnutie sa. Nezabudnite si so sebou vziať misku na vodu a granule.
Ak váš psík trpí cestovnou nevoľnosťou, poraďte sa s veterinárom o vhodných liekoch.
Cestovaie vlakom so psom
Asi najjednoduchšia je jazda vlakom. Pes musí byť po celú dobu jazdy vo vlaku na vôdzke nakrátko a musí mať náhubok. So psom smiete cestovať len vo vozňoch druhej triedy. Pes nesmie liezť na sedačku.
Do prvej triedy môžete ísť len s malým psom, ktorého prepravujete v prepravnom boxe.
Za psa na vôdzke platíte cestovné, pes v boxe cestuje zadarmo – považuje sa za batožinu.
Po celú dobu jazdy samozrejme za psa zodpovedá jeho majiteľ, ktorý musí zabezpečiť, aby pes nikoho neohrozoval alebo neobťažoval.
Výnimku majú vodiace psy, ktoré nemusia mať náhubok a môžu ísť do vagónov prvej triedy.
Jazda so psom v MHD
V MHD platia podobné podmienky ako vo vlaku. Pes musí byť na vôdzke, musí mať náhubok a nesmie na sedadlo. Každý dopravca má podmienky prepravy psov jasne definované v prepravnom poriadku. Za psa na vôdzke tiež platíte cestovné.
Cestovanie so psom diaľkovým autobusom
Najproblematickejšie u nás býva cestovanie diaľkovými autobusmi. Väčšina prepravcov napríklad zakazuje vziať viac ako jedného psa do autobusu, aj v prípade ak nepatrí jednému majiteľovi. Takže keď sa na zastávke stretnete s iným psíkom, môže nastať problém.
So psom do cudziny
A aké sú podmienky a povinnosti, keď sa chcete vydať za hranice?
Prvou podmienkou, aby ste do cudziny mohli vycestovať je, aby bol váš psík začipovaný a bol očkovaný proti besnote. Všetko by malo byť riadne zapísané v očkovacom preukaze.
Cestovný pas pre psa
Na cestu do zahraničia musíte psovi zaobstarať cestovný pas, pretože samotný očkovací preukaz nestačí.
Cestovný pas vášmu psovi vystaví každý veterinár, ktorý je schválený a registrovaný krajskou veterinárnou správou.
Požiadavky niektorých krajín
Pred cestou do akejkoľvek krajiny si najprv zistite konkrétne požiadavky na očkovanie alebo iné vyšetrenia psa a aké iné dokumenty, okrem pasu a očkovacieho preukazu, potrebujete.
Základné očkovanie je samozrejmosťou, ale niektoré krajiny aj v EÚ vyžadujú ďalšie vyšetrenia navyše.
Napríklad v Británii požadujú ošetrenie proti echinokokóze, ktoré musí byť vykonané 1-5 dní pred vstupom do krajiny. Niekde vyžadujú tiež sérologické vyšetrenie na besnotu či ošetrenie proti kliešťom.
Do vybraných krajín vás nepustia so šteňaťom mladším ako 3 mesiace.
So psom do lietadla
Ak sa chystáte so psom letieť lietadlom, platí, že každá spoločnosť má iné prepravné podmienky. Niekde psa prepravia iba v nákladovom priestore, inde do určitej veľkosti psa môže aj na palubu. Všetko je potrebné zistiť u leteckej spoločnosti, s ktorou chcete letieť. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť do lietadla.
Cesta lietadlom môže byť pre psa veľmi stresujúca, preto zvážte v spolupráci s veterinárom podanie upokojujúcich liekov.
Tak prajeme vám nech je vaše cestovanie so psíkom bezproblémové a pohodové.