Zvieratá

Ako spoznať pohlavie morčiat?

ako na pohlavie morčiatUrčite vás bude zaujímať ako spoznať pohlavie morčiat vo všeobecnosti, keď máte v pláne jedno kúpiť svojmu dieťaťu. Takmer každé malé dieťa túži po nejakom živom tvorovi, o ktoré by sa mohlo starať. Starostlivosť o zvieratko má na deti zvyčajne pozitívny vplyv, pretože u neho pestujete jednak dobrý vzťah k zvieratám a k životu vôbec, a jednak dieťa získava potrebné návyky k plneniu pravidelných povinností. Záleží na podmienkach, ktoré môžete novému členovi domácnosti poskytnúť. Často takýmto živým tvorov v domácnosti býva morča. V niekoľkých bodoch si povieme ako na pohlavie takéhoto morčaťa.

Ako na pohlavie morčiat?

Vopred je potrebné konštatovať, že spoznať pohlavie u mláďat a mladých morčiat je veľmi ťažké. Začínajúci chovatelia s tým majú problémy hlavne pri maličkých mláďatách, avšak za pár dní po narodení sa dá pohlavie celkom bezpečne určiť.

morčaAk budete kupovať morča vo zverimexe, môžete naraziť na „odborníka“, ktorý si nechce priznať, že tomu nerozumie a bude vám tvrdiť, že je to samček a naopak.

Niektorí „hrešia“ na obtiažnosť rozoznania pohlavia a robia tak úmyselne, aby predali morča za každú cenu. Cez značnú obtiažnosť sú napriek tomu niektoré znaky, ktoré vám môžu napovedať a poskytnúť určité informácie pri určovaní pohlavia morčaťa.

Preto NIKDY nechoďte za žiadnym predajcom a už vôbec nie do obchodu so zvieratami ale k iným „odborníkom“, ktorý by vám „vedeli poradiť“.

Keď už si teda neviete dať rady s pohlavím morčaťa, vždy radšej choďte za skutočným veterinárom, ktorý má skúsenosti a hlavne vedomosti a ktorý vám určite bude vedieť podať relevantnejšie informácie.

Ako zistiť pohlavie morčiat?

Pohlavie spoznáme podľa toho, ako sa daný jedinec chová a čo robí. Samček má nasledujúce charakteristické znaky:

  • pohlavie morčaťabýva omnoho čulejší a väčší
  • pri dosiahnutí pohlavnej zrelosti šíri intenzívny zápach, ktorý sa však časom stratí, keď necháte morča vo veku deväť až dvanásť mesiacov vykastrovať
  • vzdialenosť medzi análnym a pohlavným otvorom je väčšia
  • keď stlačíte opatrne bruško v análnej oblasti, objaví sa penis (nenechajte sa však zmiasť tým, ak nič nevidíte. Penis, obzvlášť pri starších morčatách, býva často zastrčený k análnemu otvoru a preto sa môže na prvý pohľad zdať, že ide o samicu morčaťa. Preto sa pokúste penis morčaťa trochu vystrčiť von, aby bol viditeľnejší)
  • u staršieho samčeka sa dajú pozorovať po stranách ritného otvoru semenníky
  • ak ide o samca, môžete obvykle cítiť „hriadeľ“ (ktorý sa nachádza pod kožou) v rovnakej oblasti ako genitálie morčaťa, respektíve tesne nad nimi – prstami jemne stlačte a prejdite cez túto oblasť, mali by ste cítiť takzvaný „hrebeň“ v tejto oblasti.

Samička morčatá sa vyznačuje tým, že:

  • je menšia a býva prítulnejšia
  • po dosiahnutí pohlavnej zrelosti nezapácha
  • jej pohlavný orgán je pozdĺžna štrbina, ktorá sa tiahne sa až za análny otvor
  • pošva samice morčaťa je uzavretá membránou (hymen) okrem obdobia párenia a pri pôrode. V skutočnosti sa táto membrána rozpúšťa, mizne počas ruje a neskôr sa znovu uzavrie. Samice morčiat vchádzajú do svojho „cyklu“ každých 15 až 17 dní po dobu 24 až 48 hodín.

Ak sa vám páčil článok o tom ako spoznať pohlavie morčiat, skúste aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button