NávodyZvieratá

Ako sa správať ak stretnete hada?

užovka stromová a čo robiť ak stretnete hadaHoci mnoho ľudí chová jedovaté hady aj škrtiče ako svojich miláčikov, pre väčšinu z nás sú stelesnením hrôzy. Prečo si ale tieto zvieratká zbytočne démonizovať? Hady nie sú agresívne netvory a na človeka neútočia, pokiaľ nie sú vyprovokované. V nasledujúcom článku si ukážeme ako sa zachovať, keď stretnete hada vo voľnej prírode.

Je to jedovatý had alebo nie

Ak nie ste naozaj skúsený odborník, pravdepodobne mnoho druhov hadov nespoznáte. Niekedy sa od seba jedovaté a nejedovaté druhy líšia len v nepatrných detailoch.

užovkaNapríklad smrteľne jedovatý koralovec sa od neškodnej hadiarky líši len drobnou zmenou sfarbenia (hadiarka má biele krúžky ohraničené čiernymi pásky, kdežto koralovec čierne pásky ohraničené žltými krúžkami.).

Ak stretnete hada, nemá cenu bádať nad tým, o aký druh ide, ak si hada nechcete usušiť v herbári. Vyhnite sa všetkým hadom a ku všetkým majte rovnaký rešpekt.

Predpokladajte automaticky, že sú jedovaté (v Slovenskej republike sa vyskytujú prevažne neškodné užovky a slepúchy, jediný jedovatý had u nás je vretenica severná, ktorá je ale veľmi vzácna).

Ako sa vyhnúť útoku hada

Ak mierite do oblasti, kde sa vyskytujú jedovaté hady, obujte si pevné kožené topánky a dlhé nohavice. Neschádzajte z vyznačených trás.

chytanie hadovHady sa zvyčajne vyvaľujú na slnečných kameňoch, ale môžu sa schovávať pod húštinou a podobne, dajte si pozor na podozrivé miesta.

Hady cítia otrasy pôdy, väčšinou útočia, keď sú prekvapené. Plížiť sa čo najtichšie, aby ste hada prepadli, je najlepší spôsob ako si vykoledovať problém.

Keď stretnete hada, ustúpte a zďaleka sa mu vyhnite. Mnoho hadov dokáže okamžite zaútočiť na vzdialenosť polovice dĺžky svojho tela. K hadom sa nepribližujte, nerýpte do nich ani ich inak neprovokujte.

Čo s hadím uštipnutím a ako postupovať pri prvej pomoci

Teraz ešte len prichádza čas určiť druh hada a podľa toho protijed, ktorý obeti podajú v nemocnici. Čo robiť, keď žiadnu nemocnicu po ruke nemáte? Postarajte sa, aby rana bola nižšie ako srdce (na rozdiel od krvácajúcich rán, ktoré sa polohujú vyššie než srdce), upokojte uštipnutého.

Ak nemôžete počas krátkej doby zohnať lekára, stiahnite miesto asi desať centimetrov nad uštipnutím, smerom k srdcu. Obväz má byť dosť voľný, aby sa pod neho vošiel prst. Čo rozhodne nerobiť? Nepolievajte ranu studenou vodou ani inak nevychladzujte. Nezaťahujte obväz nad ranou príliš, aby ste neprerušili krvný obeh a nepoškodili končatinu. Nerozrezávajte ranu, aby ste odstránili jed. Nevysávajte jed z rany!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button