DetiNávody

Ako sa pripraviť do pôrodnice?

Návod pre budúce mamičky ako sa pripraviť do pôrodnice

Pripraviť sa na pôrod je pre každú ženu dôležitým krokom v tehotenstve. Akonáhle sa blíži termín pôrodu, mnohé ženy sa cítia nervózne a neisté, pretože nevedia, čo môžu očakávať. Preto je dôležité vedieť, ako sa pripraviť do pôrodnice, aby ste sa cítili pohodlne a bezpečne.

Existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mali urobiť pred odchodom do pôrodnice.

Okrem balenia si všetkých potrebných vecí, ako je oblečenie pre seba a bábätko, hygienické potreby a podobne, by ste mali tiež zabezpečiť niektoré administratívne záležitosti. Medzi ne patrí nájsť si pediatra, ktorý sa bude starať o vaše dieťa, a zabezpečiť niekoho, kto pripraví byt na príchod nového člena rodiny.

Ako sa pripraviť do pôrodnice

Pri príchode do pôrodnice vás čaká vstupné vyšetrenie, po ktorom sa zistí, v akom štádiu je pôrod. V tejto fáze sa tiež zaznamenajú vaše administratívne údaje a založí sa dokumentácia. Po vstupnom vyšetrení bude nasledovať prvá doba pôrodná, ktorá môže trvať niekoľko hodín. Dĺžka pôrodu závisí od kondície matky a jej psychického stavu. Je preto dôležité, aby ste sa snažili udržiavať čo najväčšiu pohodu a pokoj.

Kedy ísť do pôrodnice

Pripraviť sa na pôrod znamená aj vedieť, kedy je ten správny čas vyraziť do pôrodnice. Táto časť článku sa zameriava na to, aké sú príznaky pôrodu, kedy sa očakáva termín pôrodu a čo robiť v prípade predčasného pôrodu.

Príznaky pôrodu

Príznaky pôrodu sa môžu líšiť od ženy k žene. Niektoré z najbežnejších príznakov sú kontrakcie, tlak, tvrdnutie bruška, tlačenie a zmena stavu krčka maternice.

Kontrakcie sú sústredené bolesti v dolnej časti brucha, ktoré sa môžu šíriť do chrbta. Zvyčajne sú pravidelné a stále silnejšie a bolestivejšie. Tlak a tvrdnutie bruška môžu tiež naznačovať, že sa pôrod blíži. Tlačenie je pocit, že sa dieťa snaží dostať von z maternice, a môže byť sprevádzané bolesťou v panve. Zmena stavu krčka maternice môže byť tiež príznakom pôrodu.

Termín pôrodu

Termín pôrodu sa zvyčajne vypočítava na základe dátumu poslednej menštruácie a trvania tehotenstva. Väčšina žien rodí medzi 37. a 42. týždňom tehotenstva. Ak sa však pôrod nezačne do 42. týždňa, môžu byť potrebné ďalšie kroky na vyprovokovanie pôrodu.

Predčasný pôrod

Predčasný pôrod je pôrod, ktorý nastáva pred 37. týždňom tehotenstva. Ak sa to stane, je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Niektoré z príznakov predčasného pôrodu môžu zahŕňať kontrakcie, ktoré sú pravidelné a silné, krvácanie z pošvy, tlak v panve alebo pocit, že dieťa sa snaží dostať von z maternice.

V prípade akýchkoľvek príznakov pôrodu alebo ak má žena akékoľvek obavy, mala by sa poradiť s lekárom alebo ísť do pôrodnice.

Príprava na Pôrod

Pripraviť sa na pôrod je dôležité pre každú ženu, ktorá očakáva príchod svojho dieťatka. Správna príprava môže pomôcť zmierniť stres a úzkosť, ktoré môžu byť s pôrodom spojené, a tiež zlepšiť celkový priebeh pôrodu.

Predpôrodné Kurzy

Predpôrodné kurzy sú určené pre budúce mamičky a ich partnerov, ktorí sa chcú dobre pripraviť na pôrod. Tieto kurzy sa zameriavajú na fyzickú, psychickú a vedomostnú prípravu. Týmto spôsobom sa môžu budúce mamičky naučiť, ako sa správne dýchať a relaxovať počas pôrodu, ako si uľahčiť bolesť a ako si vytvoriť pohodlné prostredie na pôrodnici. Kurzy tiež poskytujú informácie o rizikách, ktoré môžu byť spojené s pôrodom, a o možnostiach liečby.

Pôrodný Plán

Pôrodný plán je dokument, ktorý obsahuje preferencie a požiadavky budúcej mamičky týkajúce sa priebehu pôrodu a starostlivosti o novorodenca.

Pôrodný plán môže obsahovať informácie o preferovaných polohách počas pôrodu, o tom, kto má byť prítomný pri pôrode, o tom, čo sa má robiť s pupočnou šnúrou a o tom, ako sa má dieťa kŕmiť po narodení.

Pôrodný plán by mal byť prediskutovaný s lekárom alebo pôrodnou asistentkou, aby sa zabezpečilo, že požiadavky budú splnené.

Literatúra

Ďalšou dôležitou súčasťou prípravy na pôrod je čítanie literatúry o pôrode a starostlivosti o novorodenca. Táto literatúra môže obsahovať informácie o rôznych fázach pôrodu, o tom, ako sa správne dýchať a relaxovať počas pôrodu, ako si uľahčiť bolesť a ako sa starať o novorodenca. Budúce mamičky by mali tiež čítať o rôznych druhoch pôrodov a o tom, aké sú ich výhody a nevýhody.

Celková príprava na pôrod by mala byť komplexná a zahrnovať fyzickú, psychickú a vedomostnú prípravu. Predpôrodné kurzy, pôrodný plán a literatúra sú dôležité súčasti tejto prípravy. Budúce mamičky by mali byť informované o možnostiach, ktoré sú k dispozícii, aby mohli urobiť najlepšie rozhodnutia pre seba a svoje dieťa.

Dôležité Dokumenty

Pri príchode do pôrodnice je dôležité mať so sebou všetky potrebné doklady. Tieto doklady sú potrebné pre administratívne účely a bez nich nebude možné vás zaevidovať. V tejto časti sa dozviete, ktoré doklady sú nevyhnutné a prečo sú dôležité.

Občiansky Preukaz

Občiansky preukaz je najdôležitejší doklad, ktorý by mal mať každý človek so sebou. Pri príchode do pôrodnice je potrebné mať so sebou platný občiansky preukaz. Tento doklad slúži na overenie identity a je potrebný pre vybavenie administratívnych záležitostí.

Sobášny List

Ak je žena vydatá, je potrebné mať so sebou sobášny list. V prípade, že žena nie je vydatá, sobášny list nie je potrebný.

Ak však žena nie je vydatá a chce, aby otec dieťaťa bol uvedený na rodnom liste, je potrebné mať so sebou notársky overený súhlas s otcovstvom.

Tehotenský Preukaz

Tehotenský preukaz je dôležitý doklad, ktorý slúži na overenie tehotenstva. Pri príchode do pôrodnice je potrebné mať so sebou platný tehotenský preukaz. Tento doklad obsahuje informácie o priebehu tehotenstva, ultrazvukové vyšetrenia a ďalšie dôležité informácie.

Kartička Poistenca

Kartička poistenca je dôležitý doklad, ktorý slúži na overenie zdravotného poistenia. Pri príchode do pôrodnice je potrebné mať so sebou platnú kartičku poistenca. Tento doklad slúži na overenie, či máte platné zdravotné poistenie a na vybavenie administratívnych záležitostí.

V prípade, že máte pripravený pôrodný plán, odovzdajte ho sestričkám rovno s dokladmi. Všetky doklady by mali byť platné a v prípade potreby overiteľné.

Čo si zbaliť do pôrodnice

Pripraviť sa na príchod bábätka do sveta je veľkou výzvou pre každú mamu. Jednou z dôležitých úloh, ktoré pred nimi stojú, je zbalenie tašky do pôrodnice. V tejto sekcii sa dozviete, čo by ste nemali zabudnúť zobrať so sebou.

Taška

Pri balení tašky do pôrodnice je potrebné myslieť na to, aby bolo všetko, čo bude potrebné, ľahko dostupné. Taška by mala byť praktická a dostatočne veľká, aby sa do nej zmestili všetky veci. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste nemali zabudnúť:

 • Doklady (občiansky preukaz, kartička poistenca, tehotenská knižka, fotokópia sobášneho listu alebo vyhlásenie o otcovstve)
 • Pohodlné oblečenie na pôrod (nočné košele, župan, prezuvky)
 • Hygienické potreby (toaletný papier, papierové vreckovky, bavlnené rukavičky)
 • Pohodlné oblečenie na cestu domov
 • Praktické veci (mobilný telefón, nabíjačka, peniaze, kľúče)

Veci Pre Bábätko

Pri balení tašky do pôrodnice by ste nemali zabudnúť ani na veci pre bábätko. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali zobrať so sebou:

 • Oblečenie pre bábätko (dojčenská košieľka alebo body, dupačky, ponožky, čiapočka, tenké bavlnené rukavičky, podľa počasia aj svetrík, zavinovačka)
 • Plienky (balenie jednorazových plienok pre novorodencov, látkové plienky)
 • Prebaľovacie podložky
 • Fusak alebo deka
 • Autosedačka (ak bude bábätko odchádzať z pôrodnice autom)

Hygienické Potreby

Pri balení tašky do pôrodnice by ste nemali zabudnúť ani na hygienické potreby pre seba. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali zobrať so sebou:

 • Šľapky do sprchy
 • Voľnejšie bavlnené nohavičky (jednorazové po pôrode dostať kúpiť v lekárňach a v zdravotníckych potrebách)
 • Materské podprsenky
 • Vložky do podprsenky
 • Nesýtené minerálne vody
 • Pôrodnícke vložky bez fólie
 • Krém na zadoček
 • Detský olejček
 • Cumlík

Pri balení tašky do pôrodnice je dôležité myslieť na to, aby bolo všetko, čo bude potrebné, ľahko dostupné. S týmto zoznamom vecí by ste mali byť pripravená na príchod bábätka do sveta.

Pôrod v Nemocnici

Personál

Personál v nemocnici je jedným z hlavných faktorov, ktorý ovplyvňuje priebeh pôrodu. Väčšina nemocníc má špecializovaný tím, ktorý sa stará o pôrod.

Tím by mal byť zložený z lekára, pôrodného asistenta, sestry a ďalších odborníkov podľa potreby. Tím by mal byť k dispozícii 24 hodín denne a mal by byť pripravený na akékoľvek komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť počas pôrodu.

Nemocnica

Nemocnica, v ktorej sa bude konať pôrod, by mala byť vybavená najmodernejšou technológiou, aby sa zabezpečila bezpečnosť matky a dieťaťa. Nemocnica by mala mať dostatočný počet lôžok, aby sa mohli prijímať všetky ženy, ktoré sa chystajú na pôrod. Nemocnica by mala mať aj oddelenie neonatológie, kde sa starajú o novorodencov.

Pôrodnica

Pôrodnica by mala byť oddelená od ostatných oddelení v nemocnici, aby sa zabezpečila súkromnosť matky a dieťaťa. Pôrodnica by mala byť vybavená všetkým potrebným vybavením, ako sú napríklad kov, plodová voda a placenta. Pôrodnica by mala byť čistá a hygienická, aby sa zabezpečila bezpečnosť matky a dieťaťa.

Pri výbere nemocnice a pôrodnice by malo byť zohľadnené aj to, či majú možnosť podporného pôrodu. Podporný pôrod umožňuje matke pôrodiť vo svojom vlastnom tempe a s minimálnym zásahom do priebehu pôrodu. Tento typ pôrodu môže byť spojený s menšou bolesťou a rýchlejším hojením po pôrode.

Pri výbere nemocnice a pôrodnice by malo byť zohľadnené aj to, či majú možnosť špeciálneho pôrodu pre ženy s rizikovou tehotnosťou alebo s komplikáciami počas pôrodu. Tento typ pôrodu umožňuje lekárom a sestrám poskytnúť špeciálnu starostlivosť a podporu pre matku a dieťa.

Výber nemocnice a pôrodnice je dôležitým rozhodnutím a mala by sa zohľadniť kvalita personálu, vybavenie nemocnice a pôrodnice a možnosti podporného a špeciálneho pôrodu.

Po Pôrode

Po pôrode je dôležité zabezpečiť si správnu starostlivosť pre novonarodené dieťa a pre seba. V tejto sekcii sa dozviete, čo je potrebné vybaviť po návrate z pôrodnice.

Dojčenie

Dojčenie je pre novorodenca najlepšou formou výživy. Je dôležité, aby matka začala dojčiť dieťa čo najskôr po pôrode.

Ak má matka problémy s dojčením, môže sa poradiť s odborníkom na dojčenie. V pôrodnici by mala byť k dispozícii aj poradkyňa pre dojčenie, ktorá pomôže s prvým pripevnením a poskytne rady pre ďalšie dojčenie.

Pediatra

Hneď po návrate z pôrodnice je dôležité kontaktovať pediatra, ktorý bude sledovať zdravotný stav dieťaťa. Väčšina pôrodníc vyžaduje, aby rodičia mali vybraného pediatra ešte pred pôrodom. Pediatra je potrebné kontaktovať do 24 hodín od návratu z pôrodnice.

Staršie Dieťa

Ak má matka staršie dieťa, je dôležité zabezpečiť si pomoc pri starostlivosti o neho počas pobytu v pôrodnici. Väčšina pôrodníc umožňuje, aby sa staršie dieťa mohlo prísť pozrieť na novorodenca, ale len za prítomnosti dospelého. Je dôležité, aby sa staršie dieťa cítilo dobre a aby sa mu venovala dostatočná pozornosť.

Po pôrode môže byť matka unavená a potrebuje si oddýchnuť. Je dôležité, aby mala dostatočnú podporu od svojho partnera a rodiny. Ak má matka nejaké zdravotné problémy, ako napríklad krvácanie po pôrode, je dôležité, aby sa obrátila na svojho lekára. V prvých týždňoch po pôrode je dôležité venovať sa najmä starostlivosti o novorodenca a zabezpečiť si dostatok odpočinku.

Väčšina pôrodníc poskytuje aj ultrazvukové vyšetrenie novorodenca pred prepustením z pôrodnice. Je dôležité, aby sa matka informovala o tom, či je toto vyšetrenie súčasťou pobytu v pôrodnici.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button