Zvieratá

Ako zvládnuť problémovú mačku?

ako na problémovú mačkuMačky sú zvieratá, ktoré zvyknú žiť v spoločenstvách, ale nie v smečkách, tak ako psy. Preto je pre nie veľmi ťažké prispôsobiť svoje správanie autorite a rešpektovať hierarchiu v domácom prostredí. Hoci sú našimi domácimi miláčikmi a ozdobou našej domácnosti, niekedy súžitie s nimi, kvôli ich rozmarom, prináša veľké nepríjemnosti . Je dôležité vždy rozpoznať príčinu nevhodného správania mačky a potom ju odstrániť alebo aspoň prispôsobiť. Ako zvládnuť problémovú mačku?

Postupy ako prevychovať problémovú mačku

Mačka močí alebo aj vykonáva potrebu, kde nemá

ako zaobstarať mačkuToto je naozaj problém číslo 1. Odstrániť zápach takto znečistených vecí je takmer nemožné. Príčin takéhoto správania môže byť viacero.

Ak máte doma menšie kaluže alebo značky na rôznych miestach bytu, môže to byť označovanie územia.

Robia to mačky, ale aj kocúri. Označenie je spojené napríklad s príchodom do nového bytu alebo s pocitom ohrozenia jeho postavenia.

Vhodné riešenia pre problémovú mačku

Pomočené miesto vyčistite, ale nie prípravkami na báze amoniaku – môžu podporiť ďalšie značkovanie. Je vhodné umiestniť na kontaminované miesta misky so žrádlom, mačky väčšinou vedľa jedla nemočia.

Môžete potrestať problémovú mačku, ale až hneď potom, inak nebude trest pochopený a mačka sa bude aj naďalej odplácať ďalším značkovaním. Môžete tiež vyskúšať sprej s mačacími feromónmi.

Okrem toho je pre mačku dôležité, aby si zadefinovala svoj vlastný priestor, ako je kreslo alebo pohovka, kde často sedí, aby necítila hrozbu.

Naopak, definujte priestor aj sebe, aby ste aj vy mali svoje „územie“. Takže nenechajte problémovú mačku ísť do všetkých miestností v byte. Dajte jej dostatok času a hrajte sa s ňou.

Väčšie kaluže

Ak máte doma väčšie kaluže, napríklad vo vani alebo dokonca v posteli, postupujte rovnako, ako je uvedené vyššie. V tomto prípade však pravdepodobne to nie je označovanie, ale žiadosť o pozornosť od vystresovaného zvieraťa.

Príčinou môže byť príliš malý záchod (mačka by mala byť schopná všetko pohodlne zahrabať), malo časté menenie podstielky, zmenu typu podstielky, dokonca nedostatok pozornosti alebo ochorenie močových ciest. Preto radšej vezmite mačku za veterinárom.

Mačka odmieta jesť

Ako zvládnuť problémovú mačkuAk to bude trvať deň, nie je to nič dramatické. Ak mačka nežerie dva dni a dlhšie, bez toho, aby sa šla najesť napríklad von, môže to byť zdravotný problém, ako je zápal ďasien alebo nejaká horšia choroba.

Niekedy môže mať mačka srsťou upchatý tráviaci systém.

Všímajte si správanie mačky, skúste zmeniť žrádlo, a keď to nepomôže, neváhajte a bežte k veterinárovi, najmä ak je mačka apatická alebo výrazne prítulnejšia ako inokedy.

Mačka sa správa agresívne voči ľuďom

Pokiaľ ide o agresívny spôsob hry, musíte problémovú mačku odnaučiť driapať a hrýzť tak, že sa s ňou pri  agresívnych prejavoch prestanete hrať. Ak to nepomôže, vyskúšajte rozprašovač s vodou alebo zvyšujte hlas.

Ak je mačka agresívna viac ako inokedy, môže to byť reakcia na nového človeka vo vašom živote. Skúste zapojiť zviera do spoločných hier a ukázať viac lásky ako kedykoľvek predtým. Ak je mačka agresívna voči deťom, je to naozaj nebezpečné.

Poučte svoje deti, aby mačku nedráždili a hrali sa s ňou iba vtedy, ak má záujem a radšej len vo vašej prítomnosti. Ak agresívne správanie pretrváva, obráťte sa na veterinára.

Mačka sa agresívne správa voči iným domácim zvieratám

agresívna mačkaMôže ísť o súperenie o vašu pozornosť, alebo aj o chorobu jedného zo zvierat, ktoré je potom v strese a odmieta kontakt s ostatnými, čo vedie k bitkám.

Pokúste sa na nejaký čas oddeliť zvieratá od seba, napríklad do rôznych miestností, alebo ich k sebe púšťajte len na obmedzenú dobu. Ukážte náklonnosť všetkým zvieratám, kŕmte ich osobitne a dajte im aj samostatné toalety.

Mačka je hlučná, ničí bytové vybavenie a kvety

So všetkými týmito aktivitami si mačka kráti dlhú chvíľu. Brúsenie pazúrov o starožitnú skriňu sa zdá byť dobrou zábavou. Predtým, ako začnete utrácať za drahé škrabadlá, skúste tráviť viac času so zvieraťom.

Na demolované predmety skúste nastriekať sprej s mačacími feromónmi. Mačky tiež nenávidia vôňu levandule. Môže ich odradiť od kvetov a vašich skríň. Rozprašovač s vodou umiestnený na viditeľnom mieste tiež pomôže.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button