Ako ošetriť popraskané päty?
Popraskané päty sú kožným problémom, ktorý určite trápi mnohých z vás. Prejavuje sa skôr u ľudí stredného a staršieho veku. Koža na päte popraská z niekoľkých dôvodov. Ide o ochorenie, kedy vlastne dochádza k odumretiu tkaniva, pretože nemá potrebnú hydratáciu. Ako ošetriť popraskané päty? Babské rady na popraskané päty.
Obsah článku:
- Prevencia
- Babské rady na popraskané päty
- Ako dlho liečba potrvá
- Aké budú náklady
Sprievodnými javmi môžu byť bolesti päty, ale tiež napríklad aj zvýšený zápach. Nepríjemnosťou popraskaných piet môže byť aj zhoršenie nôh z estetického hľadiska.
Hlavne v lete, keď sa prechádzate bosí na pláži, vyzerajú popraskané päty značne nepekne.
Prevencia popraskaných piet
Popraskaniu piet je dôležité predchádzať dobrou prevenciou. Predovšetkým je potrebné dodržiavať hygienu. Chodidlá často a dôkladne umývajte. Potom, čo vyjdete zo sprchy či vane, nohy poriadne usušte. Aby boli dobre hydratované, používajte kvalitné mydla.
Okrem toho je vhodné päty pravidelne škriabať pomocou pilníka, alebo používajte pemzu.
Ako účinná prevencia sa javí kúpeľ s prísadou byliniek. Najlepší je na to harmanček, ďalej napríklad aj nechtík, skorocel či kostihoj lekársky. Bylinné kúpele sú nielen dobrým preventívnym opatrením, ale odporúčame ich využívať aj vo chvíli, keď sa už problém s popraskanými pätami objavil a je potrebné ho vyriešiť.
Po každom kúpeli je dobré použiť príslušné krémy, napríklad tie, ktoré obsahujú výťažok z nechtíka. Nechtíkové krémy na nohy sú dostupné v kvalitných obchodoch s drogériou, prípadne aj v lekárňach alebo dajú sa kúpiť aj cez internet.
Dôležitým preventívnym opatrením je aj nosenie kvalitných a čistých ponožiek do obuvi. Rozhodne by ste nemali v pevnej obuvi chodiť naboso, bez ponožiek.
Popraskanie piet sa častejšie vyskytuje vo chvíli, keď nosíte voľnú otvorenú obuv, ako sú napríklad papuče či sandále.
Popraskané päty môžu znamenať aj nedostatok vitamínu A. preto je vhodné do jedálnička zaradiť stravu, ktorá tento dôležitý vitamín obsahuje.
Babské rady na popraskané päty
Okrem krémov, použitia pilníka a pemzy na popraskané päty pomáhajú aj domáce „lieky“. Babské rady odporúčajú použiť napríklad toto:
Sadlo
Obyčajné sadlo použite namiesto krému. Pomôže dokonale premastiť nohy. Potom, čo ho na päty namažete, zabaľte chodidlá do igelitového vrecka a cez toto vrecko si navlečte ponožky.
Tvaroh
Pôsobí rovnako dobre ako sadlo. Aj postup je podobný. Stačí na chodidlá namazať silnejšiu vrstvu tvarohu, prekryť igelitovým vreckom a navliecť si ponožky.
Tvaroh nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Najlepšie je, ak túto procedúru podstúpite na noc. Tvarohový zábal pomáha nielen na odstránenie problému s popraskanými pätami, ale znižuje aj zápach z chodidiel.
Citrón
Pokožku potrite citrónom. Dôjde k hydratácii pokožky a k jej zjemneniu.
Ako dlho liečba popraskaných piet potrvá?
Popraskané päty sú neduhom, ktorý asi nevyriešite zo dňa na deň.
Počítajte s tým, že akonáhle sa problém objaví, bude potrebná trpezlivosť a minimálne niekoľkých týždňov, než sa pokožka dôkladne hydratuje.
Aké budú náklady na liečbu popraskaných piet?
Domáce lieky v podobe masti, citrónu či tvarohu vás budú stáť maximálne niekoľko desiatok centov. Určite je dobré si kúpiť aj kvalitné krémy, ktoré prispejú k hydratácii pokožky.
Odporúčame zvoliť napríklad nejaký nechtíkový balzam, ktorý má dezinfekčné účinky a je určený na pokožku, ktorá je napadnutá plesňou či ekzémami, napríklad atopickým ekzémom. Nechtíkový krém by mal byť vhodný aj pre regeneráciu hnisavých rán.