Financie

Ako získať odhad ceny nehnuteľnosti pre hypotéku?

ceny nehnuteľnostiOdhad ceny nehnuteľnosti budete potrebovať pri podávaní žiadosti o schválenie hypotéky. Odhad ceny totiž slúži na zabezpečenie hypotéky, banka tak získa informáciu o hodnote nehnuteľnosti, ktorou sa chystáte ručiť. Je vystavený na základe znaleckého posudku, stanovenie odhadu nehnuteľnosti zvyčajne trvá 3 až 14 kalendárnych dní. Ak potrebujete pre vybavenie hypotekárneho úveru zabezpečiť odhad ceny, postupujte podľa nasledujúceho návodu.

Ceny nehnuteľnosti musíte najprv zaručiť

Každý žiadateľ o hypotéku musí okrem svojej bonity doložiť posudok spracovaný znalcom o cene kupovanej nehnuteľnosti. Podmienkou pre úspešné vybavenie hypotéky je ručenie samotnou nehnuteľnosťou (nakupovaným bytom, rodinným domom a pod.).

určenie ceny nehnuteľnostíV prvom rade je potrebné rozlišovať medzi pojmami „znalecký posudok“ a „odhad trhovej ceny“.

Kým znalecký posudok je odborné stanovisko, ktoré vypracuje súdny znalec, odhad ceny (alebo tiež sa užíva „obvyklá cena nehnuteľnosti“ alebo „trhová cena nehnuteľnosti“) vypracuje bankou poverená osoba (zamestnanec banky) alebo zmluvný znalca.

V praxi teda znalecký posudok aj odhad nehnuteľnosti na trhu môžu vypracovávať rovnakí ľudia, každý posudok sa ale používa na iný účel. V prvom prípade je znalecký posudok potrebný pri súdnom spore, vyberaní dane z nehnuteľnosti alebo zaneseniu nehnuteľnosti do majetku firmy.

Súdny znalec nehnuteľnosť vymeria a podľa veku, veľkosti mesta, použitého stavebného materiálu a pod. Potom podľa daných koeficientov vypočíta cenu nehnuteľnosti. Odhad ceny pre banku pri výpočte hypotekárneho úveru ale zohľadňuje napr. tiež polohu či atraktívnosť lokality.

Vypočítava sa podľa obvyklých cien, za ktoré sa nehnuteľnosti bežne predávajú v danej lokalite.

Ako banky odhadnú ceny nehnuteľnosti?

Banky majú spravidla vlastný zoznam odhadcov, u ktorých je nevyhnutné odhad ceny zaistiť. Zistite si preto vopred, či banka, u ktorej hypotéku zvažujete, má zmluvného odhadcu. Ak si necháte vyhotoviť odhad ceny od znalca, s ktorým banka nespolupracuje, nemusí byť posudok uznaný. Niektoré banky vyžadujú, aby si odhad ceny vybavil žiadateľ o hypotekárny úver sám.

ako spoznáme cenu nehnuteľnostiPre odhad ceny bežne potrebujete nasledujúce dokumenty: list vlastníctva, zaznamenaná fotografia katastrálnej mapy, projektovú dokumentáciu, nadobúdacie tituly, v prípade výstavby potom stavebné povolenie.

Cena za odhad nehnuteľnosti sa pohybuje v rádoch stoviek eur, odvíja sa od typu nehnuteľnosti, množstva pripravených dokumentov, cena je zmluvná.

Vyhotovenie odhadu ceny bytovej jednotky, rodinného domu alebo komerčných priestorov sa pohybuje od zhruba 70 do 200 Eur.

Žiadate o vypracovanie trhového odhadu nehnuteľnosti, teda obvyklej ceny za nehnuteľnosť. Obvyklou cenou je potom cena, za ktorú je možné podobnú nehnuteľnosť predať na trhu, a to v deň oceňovania.

Par tipov ako na odhad ceny nehnuteľnosti

Výsledný odhad nehnuteľnosti v záhlaví dokumentu obsahuje vždy informácie, ktoré identifikujú nehnuteľnosť, vlastníkmi, účel ocenenia, účel úveru, informácie o objednávateľovi odhadu ceny, dátum vyhotovenia a miestneho zisťovania, stav nehnuteľnosti, riziká spojené s oceňovanou nehnuteľnosťou, informácie o potrebných investíciách v najbližších rokoch a súhrn ocenenia posudzovanej nehnuteľnosti.

ako na ceny nehnuteľnostiPotom odhadca pripojí do posudku komentár k nehnuteľnosti, lokalite, obci, výpočty a rekapituláciu. Ak budete mať prístup k tejto dokumentácii, skontrolujte, či tieto údaje posudok obsahuje.

Odhad ceny si nechajte vypracovať až potom, kedy budete mať istotu, že ste splnili všetky ostatné podmienky pre získanie hypotekárneho úveru.

V opačnom prípade sa môže stať, že za posudok zaplatíte zbytočne. Pevne veríme, že vám tento článok objasnil niektoré problémy a úskalia.

Ak sa vám páčil článok o tom ako na ceny nehnuteľnosti, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button