Domácnosť

Ako opraviť rozbité porcelánové predmety?

Ako opraviť rozbité porcelánové predmetyRozbitý porcelán nenosí síce toľko nešťastia ako rozbité zrkadlo, ale vždy to človeku príde ľúto. Keď si však predmet sami opravíme, o to viac nás to poteší. Pritom to nie je nijako zložité, chce to len trpezlivosť a trochu šikovnosti. Ako opraviť rozbité porcelánové predmety?

Čo je potrebné ak chcete opraviť rozbité porcelánové predmety:

  • rozbitý porcelánový tanier
  • epoxidové lepidlo
  • skalpel
  • jemný brúsiaci papier
  • denaturovaný lieh

Zložitejšia oprava porcelánových predmetov

Ako opraviť porcelánové predmetyAk sa nám rozbil tanier, je oprava trochu zložitejšia, než napríklad u hrnčeka. Ide o to, že tanier je pomerne hmotná vec a pritom zlepované plochy sú malé.

Dnes to môžeme riešiť kúpou kvalitného lepidla.

Dvojzložkové lepidlo

Epoxidové dvojzložkové lepidlá sú odolné proti teplu, netvrdne rýchlo, a tak máme čas presne zostaviť jednotlivé časti. Tuhnutie môžme urýchliť zvýšením teploty.

Sekundové lepidlo na porcelán

Práca so sekundovými lepidlami prináša problém v tom, že tuhnú takmer okamžite.

Tixotropné lepidlo

Tixotropné druhy lepidiel pomalším tuhnutím naopak umožňujú dostatok času na nápravu prípadného vychýlenia.

Zvážte, či sa vám oprava porcelánových predmetov oplatí

Ak sa rozbije bežný úžitkový porcelánový predmet, nezaoberáme sa s opravou, radšej kúpme nový.

Opravujte len cenné alebo pamätné predmety. U nich sa opravujú aj praskliny a odštiepené okraje. Verte, že opravou značne predĺžite jeho životnosť.

Ako postupovať pri oprave rozbitého porcelánu

Ako opraviť rozbitý porcelánPri rozbití taniera, strany lomu osušíme a očistíme. Vyskúšame, ako sa má tanier správne zložiť. Zdrsníme okraje lomov brúsnym papierom.

Namiešame lepidlo podľa návodu a starostlivo nanesieme na strany lomu dvoch susedných častí a pritlačíme k sebe. Ak sa tanier rozbil na viac ako dva kusy, vždy zlepujeme len dva, a ďalšie až po zatuhnutí.

U viac častí môžeme zlepovať po dvoch častiach oddelene, čím zlepenie urýchlime. Prebytočné lepidlo odstraňujeme denaturovaným liehom. Diely pri zasychaní pevne fixujeme. U viacdielneho lepenia začíname u vnútorných častí a smerujeme k okraju.

Zo škár vytláčame čo najviac lepidla, resp. aby ho zostalo čo najmenej, pretože inak predmet nadobúda na svojom objeme, a potom by sa nemusel posledný diel vojsť.

Doladenie detailov

Pri zasychaní porcelánové predmety uprostred podoprieme, napríklad plastelínou, pokrkvaným alobalom alebo ho položíme do misy s pieskom.

Nerovnosti po zatvrdnutí lepidla môžeme zarovnať skalpelom alebo žiletkou, jemne zabrúsime, aby bol povrch hladký.

Obdobne vieme opraviť aj iné porcelánové predmety, ako sú hrnčeky, kanvice atď.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button