InternetNávody

Ako vytvárať bezpečné a zapamätateľné heslá?

návod ako vytvoriť bezpečné a zapamätateľné hesláAk aj vy aktívne využívate internet, tak iste ste niekedy využili nejakú internetovú službu, kde bolo potrebné zadať heslo pri prihlásení, napríklad pri zriadení vašej emailovej schránky. Používať bezpečné a zapamätateľné heslá, pri rôznych internetových kontách je veľmi dôležité, pretože rovnako tak ako aj v bežnom svete, tak aj v tom virtuálnom sú páchané zločiny, najčastejšie sú spojené s ukradnutím identity, čo môže spôsobiť, že napadnutému vznikne hmotná škoda. Vytvoriť bezpečné heslo, ktoré je zároveň aj zapamätateľné, nie je naozaj ľahké. Tu vám však prinášame návod ako na to.

Ako postupovať pri tvorbe bezpečného a zapamätateľného hesla

Nájdite si slovo, ktoré obsahuje 8 a viac znakoch, ktoré je pre vás dobre zapamätateľné. Napríklad „Maznáčik“.

bezpečné hesloNahraďte písmená číslicami alebo špeciálnymi znakmi. Môže vzniknúť napríklad „M @ zná Čik“.

Voľte kľúčové slovo a znaky, ktorými nahradíte písmená tak, aby sa to dalo rýchlo napísať, pretože, ak budete musieť niekedy napísať heslo pred niekým, či už vedome alebo nevedome, je dobré, ak to zvládnete rýchlo, aby pozorovateľ nebol schopný jednoducho zachytiť, čo ste napísali.

Písmená môžu byť nahradená napríklad týmito znakmi:

M = | \ / |
i =! alebo 1
o = 0 (nula)
S = $ (dolár)
a = @ alebo &

Tipy ako vytvárať bezpečné a zapamätateľné heslá

ako vytvoriť bezpečné hesláPoužívajte hlavne programy na bezpečnú správu hesiel a iných citlivých údajov.

Čím dlhšie a čím viac špeciálnych znakov a číslic použijete, tým je vaše heslo viac bezpečné.

Upozornenie

Heslá je potreba raz za čas meniť, a to aj v prípade, že ich máte relatívne dosť bezpečné. Pre internetové služby, ktoré sú dôležité vo vzťahu k vašej identite, odporúčam meniť heslo minimálne každý rok.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button