Vyrobiť búdku pre vtáky, to nie je len príjemná práca, z ktorej budete mať dobré pocity, je to tiež dobrý skutok, ktorým pomôžete vtáčikom prežiť zimné obdobie. Nejde len o to pribiť pár kusov dreva, každý druh vtáctva potrebuje búdku trochu inak postavenú. Z jednoduchého nápadu sa razom stáva zložitá práca. Pokiaľ ale máte návod, ako búdku zostaviť, nemal by to byť väčší problém.
Čo je na búdku pre vtáky potrebné:
- 2-2,5 cm široké dosky
- klince
- kladivko
- píla, pílka
- meter na meranie
Z čoho búdku pre vtáky vyrobiť?
Najvhodnejším materiálom je drevo, pretože ide o najvernejšie napodobňovanie vtáčieho prirodzeného príbytku.
Ten býva často v korunách stromov.
Príprava dosiek
Použite dosky 2-2,5 cm široké. Je lepšie použiť silnejší dosky, pretože to ľahšie ochráni vtáky pred mrazom a silným vetrom. Dosky treba narezať do požadovaného tvaru a ohobľovať.
Búdka môže mať rôzne veľkosti, napr. tieto: závesná lišta 46 x 9 cm, zadný diel 12 x 29 cm, dno 14 x 12 cm, predný diel 12 x 29 cm, pravá strana 17 x 29 cm, ľavá strana 17 x 29 cm a strecha 17 x 23 cm.
Skladanie prvých dielov
Pripevnite zadný diel k závesnej lište.
Ešte než pritlčiete dno, vyvŕtajte do neho niekoľko malých dierok (napr. v rohoch búdky), aby búdka dýchala a prípadná voda mohla vytiecť von.
Potom pritlčte dno. Bočné steny pribite tak, aby bolo dno umiestnené medzi stenami.
Otvor na prednej strane
Otvor na prednej strane by nemal byť ani veľký, ani malý. Príliš veľký otvor alebo ľahký prístup do búdky umožňuje dostať sa tam aj predátorom, zatiaľ čo malým otvorom sa tam nedostane ani vtáčik, pre ktorého búdku staviate. Vyrežte otvor veľký asi 3,4 cm.
Pribitie prednej strany
Predná strana by mala zostať otváracia tak, aby ste mohli čas od času búdku vyčistiť. Toho docielite veľmi jednoducho.
Priložte prednú stenu, ale pribite ju iba dvoma klincami v hornej časti (jeden klinec z pravej strany, druhý klinec z ľavej strany).
Potom do bočnej strany pripevnite obrtlík (otočné oko, ktorým je po priskrutkovaní možné otáčať). Ak budete chcieť búdku pre vtáky zavrieť, pootočíte ním tak, aby zabraňoval otváranie prednej strany. Pokiaľ ju budete chcieť otvoriť, pootočíte ním do strany a prednú stranu jednoducho odklopíte.
Strecha búdky
Na záver ostáva už len pripevniť strechu a búdku pre vtáky máte hotovú.
Umiestnenie búdky
Pre drobné vtáky je vhodnou výškou asi 2 – 3 metre nad zemou. Pre sýkorky, škorcov alebo krutihlavy je ale vhodnejšie výška 3 – 6 metrov. Záleží teda na vás, pre aký druh vtáctva vaša búdka bude slúžiť.
Búdku k stromu jednoducho pritlčte. Najvhodnejším smerom je južný alebo juhovýchodný, a to najmä preto, aby vchod do búdky nebol namierený smerom, odkiaľ najčastejšie prichádzajú zrážky, priame slnko alebo vietor.
Načasovanie
Najvhodnejšou dobou na umiestnenie búdky na záhrade je jeseň. Vtáky majú pred zimou čas na to, aby búdku našli.
Údržba vtačej búdky
Ak chcete zaistiť trvalosť vašej búdky, je dobré ju z vonkajšej strany natrieť náterom.