Domácnosť

Ako izolovať strechu?

izolovať strechu svojpomocneIzolovať strechu znamená výber izolačných materiálov pre vnútornú izoláciu, ktorý je dostatočne pestrý. Najpoužívanejším materiálom je zrejme minerálna vlna, ktorá je dobrou požiarnou aj hlukovou izoláciou. Stále väčšej obľube sa tešia aj prírodné izolačné materiály, ako napríklad konope, ktoré odoláva i vlhkosti. Najnovším trendom sú celulózové vločky vyrábané zo starého papiera, ktoré sa vháňajú do dutín. Najčastejšie sa izolujú šikmé strechy a účelom izolácie je aj zateplenie domu.

Izolovať strechu by ste mali dvoma vrstvami

Postavenie strechy je jedna vec. Izolácia však druha. Pre dokonalú tepelnú izoláciu by mali byť kombinované minimálne dve vrstvy tepelnej izolácie a to medzi krokvami a pod krokvami.

Vrstva pod krokvami zvyšuje nielen úspory za vykurovanie, ale tiež eliminuje vznik tepelných mostov

izolácia strechy a jej zatepleniePotrebná hrúbka izolácie (15-20 cm) je zvyčajne vyššia, než je sila krokiev. Preto sa na krokvy nabíjajú laty alebo fošne.

Na izoláciu sa používajú rohože alebo polotuhé dosky z minerálnej vlny alebo z podobných vláknitých materiálov.

Použitie polystyrénu pod strechu sa neodporúča aj preto, že zle prilieha k nepravidelným trámom a krokvám.

Dobre izolovať strechu znamená nepriepustnosť

izolovanie strechy na vlastnom domeDobrá strecha nesmie prepúšťať vodu do domu, čo však často znamená, že ju nepúšťa ani von. Hoci by si laik mohol myslieť, že strešná krytina všetko vyrieši, nie je to tak.

Preto sa pre správne zateplenie používajú izolačné materiály v kombinácii s pálenými či betónovými škridlami.

Medzi izoláciou a zákopom musí zostať vzduchová medzera aspoň v hrúbke tretiny krokvy, ktorá je súčasťou krovu. a tá musí mať odvetrané otvory hore aj dole kvôli prúdeniu vzduchu a odvodu vlhkosti z interiéru

Medzi izoláciu a vnútorný povrch (sadrokartón, palubovky a i.) sa vkladá paro-zábrana, ktorá bráni prieniku vlhkosti z interiéru

Izolovať strechu môžete vďaka hydroizolácii

Poistná hydroizolácia sa môže použiť hlavne u krytín, ktoré pri daždi nasiaknu a voda môže prekvapkávať do ďalších vrstiev.

Pri zatepľovaní šikmej strechy je nutné dbať na poradie vrstiev tak, aby parotesná fólia bola na vnútornej strane a poistná hydroizolácia na vonkajšej.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button