VzťahyEtiketa

Ako pomôcť, keď vám umiera niekto blízky?

Ako pomôcť, keď vám umiera niekto blízkyTento článok je na veľmi citlivú tému. Ide o umieranie našich najbližších. Aj keby sme to nechceli priznať a my všetci dúfame, že takúto vec nebudeme riešiť, stane sa to raz. Ľudia sa narodia a ľudia tiež umierajú. Čo robiť, keby ste zistili, že život niekoho blízkeho sa blíži ku koncu. Ako sa správať keď vám umiera niekto blízky? Ako s ním zaobchádzať? Ide to vôbec?

Ako sa správať k umierajúcemu?

umiera niekto blízkyMnoho ľudí sa zatvrdí a snaží sa na smrť príbuzného nemyslieť.

V jeho prítomnosti sa pokúša hovoriť len o veselých veciach a chová sa, akoby ani žiadne umieranie nebolo.

Nie je to najšťastnejšia voľba, pretože človek, ktorý umiera, sa určite obáva smrti a chce s niekým hovoriť o svojich obavách.

Ak vám umiera niekto blízky, tak stojte pri ňom

Je to ťažké. Umierajúci začne hovoriť o svojej smrti a čo mu vy máte odpovedať? Niekedy stačí mlčať a stlačiť jeho ruku.

Dajte mu vedieť, že ste tu a že ste si vedomý celej situácie. Ak by sa chcel dotyčný vyrozprávať s niekým, počúvajte ho a pokúste sa mu porozumieť.

Čo potrebuje umierajúci

Ak umiera niekto blízky, určite premýšľate, čo mu urobiť po vôli, ako aby ste mu pomohli a čo urobiť, aby jeho posledné chvíle na tomto svete boli čo najkrajšie.

Poďme si povedať viac o potrebách umierajúcich. Najskôr si priblížime fyziologické potreby. Základnou je spánok. Pravdepodobne chorá osoba veľa spí. Nebuďte ho, ale buďte pripravený na to, že bude mať večerné ťažkosti so zaspávaním, pretože práve v noci sa ľudia môžu najviac obávať.

Nenúťte ich do jedla a pitia

Ďalšou potrebou je jedlo a nápoje. Smrteľne chorá osoba môže odmietnuť pitie a jedlo. Nesnažte sa chorú osobu nútiť. Je tiež dôležité zmierniť jeho bolesť. Našťastie dnes máme rôzne lieky.

Iné potreby umierajúcich ľudí

Okrem fyziologických potrieb má umierajúci aj iné potreby. Potrebujú bezpečie (pocit, že sa o neho postará niekto, ale aj to, že ho má niekto rád). Tiež potrebujú sebaúctu. Musí sa sám rozhodnúť.

Takže sa nesnažte robiť rozhodnutie za neho, pretože si myslíte, že to s dotyčným myslíte lepšie.

Existujú aj duchovné potreby, ktoré súvisia so zmyslom života, s potrebou byť v úzkom kontakte s blízkymi, aby si uvedomili, že život na zemi mal skutočný význam.

Fáza umierania

umieranie blízkeho človeka

Ak chcete byť vhodnou podporou umierajúcej osobe, musíte si uvedomiť fázu zmierenia so smrťou. Každý človek si cez to prechádza, okrem toho, že každej osobe to trvá inak dlho.

Prvá reakcia je šok. Umierajúci popiera realitu a je izolovaný. Neverí, že práve on zomiera. Potom príde štádium agresie a hnevu. Je spojený s pocitom nespravodlivosti. Človek má tendenciu odolávať hnevu.

Potom príde séria vyjednávaní: „Keby som mal viac času, mohol by som …“. Je to obdobie depresie a smútku.

Ak vám umiera niekto blízky, tak v tomto čase vás bude potrebovať najviac. Nakoniec ide o prijatie a zmierenie, keď chorý prijme svoj osud a vyrovná sa s blížiacou sa smrťou. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na pohreb.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button