Ľudia sa rodia a umierajú. Zvyčajne viete presne, kedy a ako zomrel niekto z vašej rodiny, alebo z vašich priateľov. Inokedy – aj keď len výnimočne – je ale smrť človeka skôr hádankou. Napríklad keď niekto odíde z domu a už nikdy sa nenájde. Môže to byť starý človek, ale aj dieťa. Čo robiť, keď všetky pátrania nepriniesli žiadny výsledok? Ako v tomto prípade postupovať a ako prehlásiť nezvestnú osobu za mŕtvu?
Treba nahlásiť nezvestnú osobu
Najskôr je dobré zodpovedať otázku, prečo je vôbec dôležité či žiaduce vyhlásiť niekoho za mŕtveho. Trebárs si hovoríte: Áno, dedko vtedy odišiel nadránom z domu bez akýchkoľvek osobných vecí, ale čo keď sa za rok, za dva, za desať rokov vráti a všetko sa „nejako“ vysvetlí?
Bez zosnulého nie sú dediči
Predstavte si, že dedko je skutočne už niekoľko dlhých mesiacov preč. Ale auto je stále „jeho“, rovnako ako dom alebo napríklad dlhy.
Chcete zatiaľ nasťahovať do jeho domu nájomníkov, aby dom nechátral? Nemôžete, nemáte na to žiadne právo. Dom nepredáte, tiež k tomu nemáte právo. A tak by sa dalo pokračovať donekonečna.
Vyhlásením za mŕtveho sa teda okrem iného otvára cesta k dedeniu.
Kto vyhlasuje za mŕtveho
Za mŕtvu vyhlási súd nezvestnú osobu, ak so zreteľnom na všetky okolnosti usúdi, že už nežije. Za mŕtveho tak môže človeka vyhlásiť len a len SÚD, nikdy nie napríklad polícia, prokurátor alebo napríklad pracovník mestského úradu.
Návrh pritom môže podať každý, kto má na veci právny záujem (typicky rodina nezvestného).
Súd určí opatrovníka pre nezvestnú osobu
Súd v prípade, keď uzná, že sú tu predpoklady pre začatie konania, ustanoví nezvestnému opatrovníka. Čo je logické, pretože nezvestná osoba sa sama aktívne do riadenia (minimálne od začiatku) nezapojí. Niekto preto musí hájiť jej práva.
Súd ďalej vyhláškou, či iným vhodným spôsobom (napríklad vo verejných médiách) vyzve nezvestného, aby sa do jedného roka prihlásil. Každý, kto nezvestnú osobu videl či má o nej akékoľvek informácie, má v tej istej lehote kontaktovať súd alebo opatrovníka nezvestného. Preto keď viete, že váš kamarát, ktorý má byť vyhlásený za mŕtveho, žije v cudzine (napríklad vám telefonoval, hoci s vlastnou rodinou sa z akéhokoľvek dôvodu nebaví), určite si to nenechávajte pre seba.
Súd zároveň sám vykoná všetky potrebné vyšetrenia o nezvestnom.
Konanie na súde
Ako už vyplynulo z predošlých bodov, celý proces vyhlásenia za mŕtveho netrvá týždeň ani mesiac.
Nezvestný tak má (v prípade, že by žil) dostatočný čas na to, aby kontaktoval súd, čím znemožní vydanie rozsudku, ktorý by ho mylne vyhlasoval za mŕtveho.
Ak súd zistí počas konania, že nie sú splnené podmienky na to, aby sa dalo nezvestnú osobu vyhlásiť za mŕtvu, konanie zastaví.
Inak, po uplynutí lehoty určenej vo vyhláške, vyhlási súd rozsudkom nezvestnú osobu za mŕtvu. V rozsudku súd uvedie okrem iného deň, ktorý platí za deň smrti nezvestného, prípadne deň, ktorý nezvestný neprežil.
Keď „mŕtvy“ nie je mŕtvy …
Čo sa stane, keď sa osoba, ktorú súd vyhlásil za mŕtvu, po niekoľkých rokoch alebo aj desaťročiach objaví ? Aj to sa totiž môže stať. V takom prípade súd zruší svoje rozhodnutie o vyhlásení za mŕtveho. Čo sa týka manželstva, to sa ale za určitých podmienok nemusí obnoviť: Totiž ak bude vyhlásenie za mŕtveho zrušené, neobnoví sa zaniknuté manželstvo, ak medzitým manžel toho, kto bol vyhlásený za mŕtveho, uzavrel nové manželstvo.
Rokovania na súde, kedy sa nezvestný vyhlasuje za mŕtveho, je verejne prístupné. Takže aj úplne cudzí človek (napríklad študent) môže byť pri vyhlásení za mŕtveho prítomný.
Upozornenie
Článok má len informatívny charakter.