Domácnosť

Ako opraviť praskliny v stene?

ako opraviť praskliny v stenePraskliny v stene sa môžu vytvoriť vplyvom rôznych faktorov. Príčina tkvie napríklad v zle vykonanom vymaľovaní miestnosti alebo v pohyboch v konštrukcii domu. Často sa tiež praskliny a diery objavia po tom, čo o stenu oprieme nábytok. Možností ako opraviť praskliny je hneď niekoľko. Ako opraviť praskliny v stene?

Postupy opravy prasklín v stene

Malé praskliny

Ak na stene objavíte drobné prasklinky, možno ich opraviť pomerne ľahko. Ideálne je, ak všetko vykonávame pred celkovým maľovaním miestnosti.

 • Pomocou maliarskej špachtle odstráňte okolie prasklín, ktoré sa odlupuje. To urobte až na pevný podklad steny.
 • Pomocou špachtle tiež prejdite samotnú prasklinu. Dôjde síce k jej zväčšeniu, ale to je účelné, lebo potom ju bude možné ľahšie vyplniť škárovacou hmotou.
 • Praskliny a vyškriabané miesta dôkladne vyčistite od prachu, a to pomocou obyčajného štetca. Určite ho pritom nenamáčajte, musí byť suchý.

vyplňanie praskliny sadrouPraskliny po vyčistení navlhčite a vyplňte sadrou (Ako namiešať sadru?), prípadne štukou (Ako upraviť vrchnú časť omietky metódou štukovania?).

Pri použití štuku postupujte tak, že ho naberiete na hladidlo a jedným ťahom ho nanesiete do praskliny. Rozotrenie je nutné vykonávať ťahom, aby plocha bola čo najrovnomernejšia.

Na záver potom opravované miesta zarovnajte pomocou stierky tak, aby tu neboli žiadne nerovnosti a múr bol po celom povrchu dokonale hladký.

Väčšie praskliny

V prípade väčších prasklín je nepraktické použiť len štuk, spotrebovali by ste ho totiž zbytočne veľa. V tomto prípade je vhodnejšie použiť najprv maltovú zmes. Tu po rozmiešaní a nanesení nechajte dôkladne zaschnúť. Potom môžete opäť použiť štuk, lebo škáry už nebudú tak veľké.

 • oprava prasklin v steneNa vyrovnanie steny je možné použiť aj stierku. Tu je postup taký, že opravovanú stenu najprv natrite penetráciou, ktorú necháte zaschnúť. Potom stierkou vyrovnáte veľké nerovnosti a tiež ju necháte vysušiť.
 • V následnom kroku opäť použijete ďalšiu vrstvu stierky, vďaka čomu vyrovnáte aj drobné nerovnosti. Na záver potom stenu prebrúsime pomocou sádrokartonárského hladidla, prípadne možno použiť obyčajný brúsny papier. V poslednej fáze ešte vykonáte penetráciu steny.

U veľkých prasklín je možné použiť aj bandáž. Ideálna je samolepiaca páska, ktorú poškodené miesto zaplníte a prekryjete ju maliarskou farbou.

Čo je potrebné k oprave praskliny v stene?

 • Špachtľa
 • Štuka
 • Sadra
 • Stierka
 • Bandáž
 • Hladidlo
 • Penetrácia

Ako dlho to potrvá?

Oprava drobných praskliniek je otázkou niekoľkých minút. U väčších prasklín je potrebné počítať s časom navyše, ktorý zaberie schnutie sadry a penetračného náteru. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť fľaky a ako vyčistiť špinavú stenu.

Aké budú náklady?

Štuk možno zakúpiť v balení od 2 €, sadra vás vyjde na 1 € v 1kg balení, penetračný náter v litrovom objeme stojí okolo 2,50 €. Plastové hladidlo zaobstaráte za niečo okolo 2 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button