Právo

Ako odmietnuť dedičstvo?

odmietnuté dedičstvoPredstavte si situáciu, v ktorej ste ako dedič alebo jeden z niekoľkých dedičov po smrti blízkej osoby. Viete však, že by vám dedičstvo prinieslo viac starostí než úžitku. Prípadne nechcete jednoducho dediť vôbec nič, v tomto prípade vám náš právny úrad ponúka možnosť jednoducho odmietnuť dedičstvo. Existujú však niektoré maličkosti a triky, o ktorých by ste mali vedieť. Ako odmietnuť dedičstvo sa dočítate v tomto článku.

Podľa §463 Občianskeho Zákonníka

Dedičstvo môžete odmietnuť, ako je upravené v §463 Občianskeho zákonníka, teda ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením, ktoré mu bolo zaslané. Preto musí dôjsť k jednostrannému právnemu úkonu smerujúcemu na súd.

Takže ak poviete na pohrebe všetkým príbuzným a známym, že odmietnete dedičstvo, nemá to žiaden význam a dediť ho budete.

Pozor na lehoty!

Ako odmietnuť dedičstvo§464 Obč. Z. upravuje, v akej lehote musíte vyhlásenie o dedičstve urobiť, teda – Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstva odmietnutý a o následkoch odmietnutia bol upozornený.

Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť. (Nezabudnite, že táto lehota je hmotnoprávna a vyhlásenie o odmietnutí dedičstva musí byť urobené v lehote.

To znamená, že ak budete vyhlásenie zasielať, nestačí, keď ho pošlete posledný deň lehoty, ale musí byť v tejto lehote súdu doručené!)

Kedy sa odmietnuť dedičstvo nedá

§465 Obč. Z. nám stanovuje, že dedičstvo nemôže odmietnuť dedič, ktorý svojím počínaním dal najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť.

Taktiež ak ste sa boli s autom zosnulého, ktoré by ste z dedičstva dostali, vydali v pohode na dovolenku, nemôžete ho potom už odmietnuť. (Výnimkou môže byť napríklad kŕmenie zvierat po zosnulej osobe tak dlho, kým ich niekto neprevezme.)

Zvážte svoje rozhodnutie

ked odmietnete dediť

Na záver, jeden veľmi dôležitý paragraf, a to §467 Obč. Z., ktorý uvádza, že vyhlásenie o zamietnutí dedičstva nemožno odvolať.

To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.

Akonáhle došlo k odmietnutiu dedičstva, nemožno ho dostať späť.

Tip

Občiansky Zákonník, paragrafy 463 – 468

Varovanie

Tento článok, Ako odmietnuť dedičstvo, slúži len na informatívne účely.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button