CestovanieKuchyňa

Ako ochutnať Belgicko?

skúste ochutnať Belgicko - pralinkyPre belgickú kuchyňu je špecifické, že sa v nej premietajú ako západné zvyklosti, tak východné. Typické belgické jedlo, ktoré mi uvarili, boli fašírky s petržlenom a ako príloha zemiaky s mrkvou. Výborné jedlo, ktoré mi spolu so zemiakmi, fazuľkami a mäsom a ďalšími jedlami veľmi pripomínalo slovenskú kuchyňu. Ochutnať Belgicko môžete prostredníctvom stánkov s hranolčekmi, ktoré stretnete na každom roku a ktoré okrem iného poskytujú najlacnejšie jedlo vôbec, stánky s bagetami, panini a ďalším rýchlym stravovaním vám naopak pripomínajú, že ste na Západe. V tomto článku vám prezradíme ako ochutnať Belgicko – belgické špeciality.

Hranolky v Belgicku

Mnoho ľudí si na obed, večeru, desiatu alebo len tak pre chuť dáva „french fries“ (v doslovnom preklade „francúzske hranolčeky“), teda hranolčeky fritované špeciálnym belgickým spôsobom. Ten spočíva vo dvojtom fritovaní, a to na slnečnicovom oleji. Tento spôsob je podľa nich zdravší a chutnejší. To ale nie je všetko.

Belgičania sa považujú za vynálezcu hranolčekov ako takých. Podľa historky, ktorú mi rozprávali miestni, údajne boli hranolky vynájdené kvôli nedostatku rýb.

Miestni vraj namiesto rýb sa raz rozhodli usmažiť zemiaky, ktoré vykrojili do tvaru ryby, ako náhradu. Nakoniec im to zachutilo a začali z nich robiť plátky.

Vafle

ochutnajte Belgicko - vafleNa dezerte si radi pochutnáte  –  vafle ozdobené na všetky spôsoby.

Práve vafle s nakrájaným ovocím (najčastejšie jahodami alebo banánom), šľahačkou, ktorá je ozdobená tekutou čokoládou, sú jednou z lákadiel pre turistov. Málokto im odolá.

Belgická čokoláda

To je tiež kapitola sama o sebe. Ochutnať Belgicko tiež znamená vyskúšať mnoho značiek čokolád (napr. Leonidas, Guylian, Côte d’Or, Corn – Port Royal).

Veľmi známe sú tiež Belgické pralinky. Belgicko v tejto produkcií súperí so Švajčiarskom. Z čokolády napríklad vymodelovali i svojho Manneken-Pis, čúracieho panáčika, ktorý je symbolom Bruselu.

Belgické pivo

Belgicko je pivárskou veľmocou. Hoci to my Slováci hovoríme o sebe, Európania to často hovoria o Nemcoch, ani Belgicko nemá zanedbateľnú produkciu.

belgické pivoVyrába viac ako 500 značiek pív! Vybrať si môžete z pív, aké ich poznáme u nás, ale aj z pív trochu sladkých, ovocných, ďalej z pív príliš bublinkových, ale aj z pív úplne bez bubliniek.

Belgičania vyskúšali snáď už všetky kombinácie surovín, ktoré sa do piva pridávajú.

Výsledkom je naozaj veľký výber. Nechýbajú samozrejme krčmy, ktoré ponúkajú len pivo s nápojovým lístkom tak dlhým, že si radšej necháte poradiť.

Belgické značky pív sú napr. Leffe, Rochefort, Bière de miel (medové pivo), Stella Artois. Predsa len je ale najčastejšie naraziť na krčmičku Jupiler, ktorá predáva rovnomenné pivo po celom Belgicku.

Tipy ako ochutnať Belgicko

Samozrejme existuje ešte oveľa viac belgických špecialít, ale tieto štyri boli tie základné, ktoré mi zatiaľ povedal každý Belgičan.

Každodennou skúsenosťou som ale poznala, že Belgičania majú radi aj francúzsky crème brûlée (puding so skaramelizovaným povrchom), milujú lasagne, kuskus, radi si dajú aj dobré víno atď. Sú to ľudia otvorení úplne všetkému, a preto je možno aj ich krajina niekedy nazývaná ako multikultúrna.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button