Letná dovolenka bez stresu? S našimi tipmi to hravo zvládnete
Leto je za dverami a všetci ho po dlhej zime a nekonečných lockdownoch očakávame. Čoraz viac sa začína hovoriť o otvorení štátov, ktoré sa po pandémii chystajú privítať turistov a začína sa skloňovať aj slovo letná dovolenka. Že si už neviete spomenúť kde máte plážovú tašku či opaľovacie krémy? Nevadí. My vám pripomenieme, na čo je dôležité pred cestou myslieť aby ste si zaslúženú dovolenku vychutnali.
Dôležité je plánovanie letnej dovolenky
Aký je cieľ vašej cesty? Chceli by ste tento rok vidieť grécke ostrovy, španielske mestá či ochutnať klasické talianske špeciality? Preferujete more alebo máte radšej turistiku a hory? To je prvá otázka, na ktorú si treba odpovedať, aby ste vedeli čo treba hľadať či už cestujete na vlastnú päsť alebo cez cestovnú kanceláriu.
Ak budete cestovať cez cestovnú kanceláriu, tá vám pomôže aj s aktuálnymi opatreniami a dodá informácie o podmienkach vstupu do krajiny.
V opačnom prípade si tieto informácie musíte zabezpečiť sami, napríklad na stránkach nášho Ministerstva zahraničných vecí, kde sú pravidelne aktualizované.
Zvoľte si predpokladaný dátum cesty a čas, ktorý chcete v destinácii stráviť. Je dobré, ak viete byť aj trochu flexibilní, nakoľko letenky cez týždeň môžu byť lacnejšie ako tie cez víkend. Stačí vám na oddych týždeň alebo dva?
Je možné využiť slovenský štátny sviatok na predĺženie cesty? Napríklad 5.júla je sviatok sv. Cyrila a Metoda. Tento rok to vychádza na pondelok, môžete si tak na tento deň naplánovať predĺžený víkend alebo ušetriť jeden deň dovolenky.
Zistite si, či v danej krajine nemá byť počas vášho pobytu nejaký sviatok, ktorý by vás zaskočil. Napríklad v Taliansku začína 15.augusta sviatok Ferragosto, ktorý sa pokladá za vrchol letnej sezóny. Vtedy je veľa obchodov a služieb zatvorených a najviac domácich sa presúva k moru na dovolenky.
Ak sa chcete vyhnúť veľkému davu turistov, ktorí cestujú predovšetkým v júli a auguste, zvážte aj cestovanie mimosezónne, napríklad v máji, júni či v septembri, kedy už je v niektorých štátoch dostatočné teplo aj na kúpanie.
Ak už budete mať vybraný preferovaný dátum a miesto, môžete sa začať pripravovať na dovolenku aj finančne. Ideálne je rozložiť si financie tak, aby ste nemuseli platiť všetko naraz.
V cestovných kanceláriách sa to realizuje formou zálohy, no ak si pobyt riešite individuálne odporúčame vám jeden mesiac zakúpiť letenky, jeden mesiac ubytovanie, ďalší poistenie, a tak v čase dovolenky už budete potrebovať iba zlomok sumy, ktorú by ste inak platili naraz.
Pripravte svoje auto na cestu
Ak plánujete návštevu destinácie, kde sa dopravíte prostredníctvom svojho automobilu, tu tiež platí niekoľko zásad, na ktoré by ste mali pred cestou myslieť, aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám.
Na začiatok si určite skontrolujte či a dokedy máte platné poistenie svojho vozidla a naštudujte si dopravné predpisy štátov, cez ktoré budete prechádzať vrátane vašej cieľovej destinácie. Aká je maximálna rýchlosť na diaľnici v Rakúsku či Maďarsku? Akú diaľničnú známku budem potrebovať a koľko stojí?
Ďalším dôležitým faktorom pri cestovaní autom je poznať technický stav vozidla. Kedy ste naposledy menili olej vo vašom vozidle? akú starú máte autobatériu?
Koľkú sezónu používate letné pneumatiky a aký je v nich tlak či hĺbka dezénu? To všetko sa dozviete aj na stránke oponeo.sk, kde nájdete odborné rady pre motoristov. Napríklad ak by ste potrebovali nové letné pneumatiky, s výberom vám pomôže zostavený rebríček letných pneumatík pre rok 2021.
Pri ceste autom cez horúce letné dni vás isto poteší fungujúca klimatizácia. Nechajte si ju preto pred cestou vyčistiť a doplniť.
Skontrolujte si taktiež funkčnosť stieračov, doplňte vodu do ostrekovačov, skontrolujte, či vám správne svietia svetlá. V neposlednom rade si skontrolujte povinnú výbavu v aute (reflexnú vestu, trojuholník, rezervné žiarovky, autolekárničku, náhradné koleso a náradie potrebné na jeho výmenu).
Čo si zbaliť do kufra na letnú dovolenku
Už je to tu! Odchod na vašu dovolenku sa blíži a vy rozmýšľate, čo si ešte zbaliť do kufra? Prioritou sú samozrejme vaše doklady, občiansky preukaz alebo pas, platný minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny, preukaz zdravotného poistenia, peniaze a bankomatové karty, cestovné poistenie, letenky, doklad o zaplatení ubytovania.
Bez mobilu sa tiež už nezaobídeme, preto si k nemu zoberte aj nabíjačku a odporúčame vám stiahnuť offline mapy, aby ste ich mohli využívať v krajine aj bez potreby sťahovania dát.
Samozrejme ďalším krokom je oblečenie, jeho potreba závisí, kam sa chystáte. Ak k moru, priorita sú plavky a uterák, aj na hory, určite pevná obuv a prípadne aj pršiplášť. Neberte si zbytočne veľa tričiek, šatov, nohavíc, pretože z toho polovicu nevyužijete. Myslite na to, že si na dovolenke väčšinou dokúpite aj nejaký ten suvenír.
Dobrým tipom pre zväčšenie priestoru v kufri alebo cestovnej taške je oblečenie neskladať na kôpky, ale zrolovať ho.
K ďalším veciam, ktoré sa vám určite zídu je klobúk a kvalitné slnečné okuliare, ktorú vám poslúžia ako ochrana pred slnkom, hygienické pomôcky, bez ktorých sa vám ťažko funguje. Ideálnym riešením na cesty sú univerzálne vlhčené obrúsky.
Určite majte po ruke opaľovací krém s dostatočným UV faktorom a pre istotu aj nejaké tie lieky na alergiu či bolesť hlavy či v prípade úpalu. Vitamín D načerpáte počas letných dní zo slnka, ktoré je jeho zdrojom, no nezabudnite si doplniť aj ostatné vitamíny, napríklad vitamín C, ktorý odporúčame konzumovať prostredníctvom šťavnatých citrusových plodov, lokálne dopestovaných vo vašej dovolenkovej destinácii.
Prajeme vám šťastnú cestu.
Zdroje: https://www.oponeo.sk/blog/povinna-vybava-auta-2021
Zdroje fotiek: freepik.com