FinancieInternetPrávo

Ako postupovať pri zaslaní peňazí na nesprávny účet?

platba cez počítačNikto z nás, bohužiaľ, nie je neomylný, a tak sa aj vám môže stať, že sa kvôli nepozornosti pri zadávaní príkazu k úhrade na počítači pomýlite a zadáte do príkazu nesprávne číslo účtu, na ktorý má banka vykonať platbu. Keď na to prídete, zrejme sa vám orosí čelo hrôzou, ale nebojte sa, peniaze nemusia byť nenávratne stratené, ako vám možno v prvej chvíli napadne. Prečítajte si návod ako postupovať pri zaslaní peňazí na nesprávny účet.

Ak ste poslali peniaze na nesprávny účet tak:

Stornujte platbu

Pokiaľ na chybu prídete ešte pred splatnosťou príkazu, stačí ihneď kontaktovať vašu banku a požiadať ju o zrušenie chybnej platby. Storno platby je u väčšiny tunajších bánk možné jeden deň pred splatnosťou.

Niektoré banky vykonajú storno platby pred splatnosťou príkazu na úhradu zadarmo, iné majú túto službu spoplatnenú (v rozsahu desiatok €).

V každom prípade kontaktujte vašu banku

papierové peniaze - euráAk svoju chybu odhalíte až v deň splatnosti, pravdepodobne už je na vykonanie storna príslušnej platby neskoro, ale rozhodne nič nepokazíte tým, ak svoju banku tiež ihneď skontaktujete.

Najlepší variant pri chybnom zadaní platby je vtedy, keď platba už prebehla, ale bol zadaný neexistujúci účet.

V tomto prípade sa chybná platba vráti behom pár dní automaticky späť na váš účet.

Aj ten najzložitejší prípad sa ešte dá riešiť

ako psotupovať ak ste peniaze poslali na nesprávny účetNajzložitejšie riešenie vás čaká v prípade, že platba už prebehla na chybný, ale existujúci účet. Ak budete mať šťastie na poctivého jedinca, pošle vám peniaze obratom späť sám od seba.

Ak tak neurobí, v tom prípade musíte zájsť do svojej banky, kde vyplníte príslušný formulár žiadosti o navrátenie.

Vaša banka potom túto žiadosť odovzdá banke, ktorá spravuje bankový účet neoprávneného príjemcu vašej platby, a tá ho odovzdá skutočnému príjemcovi.

Nemajte strach, vaše peniaze sú chránené zákonom

Banka v tomto prípade vystupuje iba v pozícii sprostredkovateľa, preto ak ste poslali penaize na nesprávny účet a ak príjemca nereaguje na vašu žiadosť, musíte sa pokúsiť kontaktovať ho priamo, pričom banka vám musí na vašu žiadosť poskytnúť jeho identifikačné údaje.

Pokiaľ naďalej príjemca nereaguje na vaše požiadavky na vrátenie peňazí, budete musieť na súd podať žalobu o vydanie bezdôvodného obohatenia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button