VzťahyEtiketa

Ako nebyť sebecký?

Ako nebyť sebeckýTým, že sa učíme, že sa v živote máme spoliehať len sami na seba, že si musíme so všetkým poradiť sami a neschovávať sa za niekoho iného, ​​že musíme byť samostatný a asertívny, tým všetkým sa dosahuje v spoločnosti toho, že mnoho z nás prepadne sebeckosti. Nejeden teoretik dnešnej spoločnosti hovorí o dnešnom človeku ako o narcisovi, teda človeku ktorý sa pozerá len na seba. Pokiaľ si však u seba znaky sebeckosti priznáte, môžete s nimi podľa môjho názoru niečo urobiť. Rôzne tipy, ako nebyť sebecký nájdete v tomto článku.

Nie je to len o vás

Hovoríte so svojim priateľom, chce ti porozprávať, čo sa mu stalo. Ale neustále mu skáčete do jeho rozprávania, pretože kedykoľvek vás napadne nejaká myšlienka alebo skúsenosť, máte strašné nutkanie povedať to. Ale výsledkom bude odradenie vášho priateľa od rozprávania a buď svoj príbeh rýchlo skráti, alebo sa zdôverí niekomu inému, kto bude mať väčšie pochopenie.

Pokúste sa pri kontakte s druhými zaujímať viac o nich než o seba. Spýtajte sa ho na jeho problém, buďte empatickí, pokúste sa mu poradiť a len keď je jeho problém dostatočne prerokovaný, môžete prísť s vlastnými skúsenosťami. Radšej bude počúvať vaše problémy v tejto nenútenej podobe.

Nebyť sebecký a rozdeliť sa o to najlepšie

ste alebo nie ste sebeckýTo, že ste sebecký sa krásne pozná na tom, či sa chcete podeliť s ostatnými s tým, čo skutočne milujete.

Či už ide o kešu oriešky, milované oblečenie, hrnček alebo pero, nič nie je predsa také dôležité. Je to len vec.

Nie je snáď dôležitejšie, aby ste budovali alebo udržovali vzťah s druhou  osobou?

Nie je dôležitejšie ukázať to zdieľaním vašej milovanej veci do takej miery, ako je pre vás táto osoba dôležitá?

Robte druhým radosť nezištne

Ak robíte iným radosť len preto, že očakávate, že vám ju oni spätne oplatia rovnakým spôsobom, je stále sebecké. Radosť musí byť nezištná, aby nebola sebecká.

Ak napríklad organizujete narodeninový večierok pre priateľku a očakávate, že ona potom pre vás tiež usporiada niečo podobné, až budete mať narodeniny vy, je to sebecké. Ak to neočakávate, budete si viac užívať radosť, ktorú ste druhým spôsobili.

Nezačínajte zámenom „ja“

sebecké správanie ľudíAko nebyť sebecký? Pri rozhovore nezačínajte hovoriť so slovami „Ja som …“ alebo len slovo „ja“.

Už prvou vetou sa tak verejne prehlásite za sobca, ktorý si len praje ventilovať svoje veľké ego.

Aj keď je to pre vás len nepríjemný zlozvyk a vy nie ste skutočne sebecký človek, len tak vyzeráte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button