Úvod / Vzťahy / Ako spoznať lož?

Ako spoznať lož?

ako spoznať lož a klamstváExistuje veľa štúdií zaoberajúcich sa poznávaním okolností pri klamstve. Ide jednak o pohyby, jednak o vnútorné pochody v človeku. V čom sa väčšina prelína, vám povie nasledujúci návod ako spoznať lož a klamstvá.

Pohľad a odhalenie klamstva


Ľudia často rozprávajú svoje zážitky, ktoré prežili. Pokiaľ pri tom ich pohľad tiahne doľava, je veľká pravdepodobnosť, že buď klamú, alebo si niečo v príbehu prifarbujú. Dávajte však pozor, či to nie je iba ich “zlozvyk”, lebo spomínané pravidlo neplatí, ak sa takto správajú, aj keď hovoria preukázateľnú pravdu.

dve tváre človeka pri klamaníĎalším ukazovateľom je rýchle a neprirodzené uhýbanie pohľadom (kamkoľvek), čiže neschopnosťudržať očný kontakt, ktorá naznačuje neistotu hovorcu.

Zároveň aj prílišné pozeranie do priamo do očí bez uhýbania pohľadu je znakom klamstva. Preto treba brať do úvahy viacero faktorov ako celý postoj tela, mimiku gestá, tón hlasu atď. nie len pohľad, pretože niekedy spoznať lož nie je až také jednoduché ako by sa to na prvý pohľad mohlo zdať.

Ústa

Lož je pre mnoho ľudí veľmi stresujúca situácia, preto býva sprevádzaná olizovaním pier a častým prehĺtaním. Jedná sa o veľmi nápadné, a tak postrehnuteľné správanie, čím možno lož ľahko odhaliť.

Gestá rúk


Každý sa podvedome snaží lož a klamstvá akoby zakryť. Či už dávaním ruky pred ústa, alebo rozhadzovaním rukami snažiac sa odpútať od reči pozornosť. Ak spozorujete toto či podobné správanie, buďte na pozore.

lož klamanie a dlhý nosPrípadne človek nevie čo s rukami a nejako podvedome sa dotýka aspoň krku alebo nejakej inej časti tváre.

Postoj tela

Sledujte tiež, akým smerom k vám človek, s ktorým hovoríte, stojí alebo sedí. Ak stojíte, dávajte pozor, či sa k vám nenatáča bokom, to je totiž podvedomý signál pre akési vyhnutie sa dôsledku lži. Skrátenie a predĺženie vzdialenosti medzi vami nemá vplyv. Podobne ako keď pri sedení nezáleží na častosti alebo spôsobe podpery hlavy a iných prejavov únavy. Tam s postojom platia rovnaké pravidlá.

Tempo reči

Ak sa pravda nehovorí, je tendencia meniť tempo reči. Neznamená to však, že ak človek začne znenazdania hovoriť pomalšie/rýchlejšie, že klame. V tomto prípade sa musí jednať o výrazne zmeny počas rozhovoru.

Varovanie


Vyššie uvedené prejavy správania berte vždy s rezervou. Väčšinou sa musí jednať o súbeh niekoľkých spomínaných faktorov, aby sme mohli s vysokou pravdepodobnosťou určiť, že nám niekto klame.

Ako spoznať lož?
5 (99.26%) 27 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

návod a postup ako naplánovať svadobný obrad

Ako naplánovať svadobný obrad?

Keď už sa človek prikloní k svadbe, chce, aby bola dokonalá. Na tento deň sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *