Ako napísať text kondolencie k úmrtiu?
Ak umrie niekomu vo vašom okolí blízky človek, je v rámci zachovania slušnosti mu vhodné kondolovať. Foriem a spôsobov kondolencie možno zvoliť viacero, aj v dnešnej modernej dobe je ale stále najčastejšou voľbou zaslanie listu. Pri jeho písaní musíte dodržať niekoľko základných pravidiel, aby ste si nespôsobili faux pas a zároveň tým smútiaceho nedostali ešte do väčšieho zármutku. Ako napísať text kondolencie k úmrtiu?
V nasledujúcom článku sa dozviete:
- Ako postupovať pri písomnej kondolencii
- Príklady písomnej kondolencie
Ako postupovať pri písomnej kondolencii?
Kondolencia formou listu slúži na to, aby ste vyjadrili ľútosť človeku, ktorému zomrel niekto blízky. Vďaka tomu dáte najavo, že s ním súcitíte a nie je vám jeho zármutok ľahostajný.
V prvom rade ide o štýl, aký zvolíte. Platí všeobecné pravidlo, že je lepšie uprednostniť skôr jednoduchý štýl, bez zložitých viet a súvetí, text skrátka musí byť zrozumiteľný a jasný. Voľte preto vždy jednoznačná slová, vďaka ktorým bude jasné, že prejavujete ľútosť.
Samotný obsah možno samozrejme prispôsobiť tomu, či kondolenciu zasielate niekomu, kto je vám veľmi blízky, alebo osobe, ktorá vám zas tak blízka nie je. Pri prvej menovanej skupine je možné voliť viac citových výrazov, ani s nimi to ale nie je dobré preháňať.
Písomnú kondolenciu zašlite ideálne tak, aby dorazila v deň pohrebu. Na list použite vždy čistý biely papier, ktorý nebude mať natlačené žiadne motívy a obrázky.
Ku kondolencii potom nepripisujte žiadne iné osobné oznámenia, tie nechajte na iné príležitosti, keď sa to bude hodiť.
Príklady písomnej kondolencie
Pre lepšiu predstavu o tom, ako môže takáto písomná kondolencia vyzerať, respektíve aké slová je vhodné použiť, vám predstavím zopár ukážok:
- Úprimná sústrasť – tento strohý text je úplne dostačujúci. Skutočne nie je potrebné pridávať nič iné, žiadne zložité vety. Človeka, ktorého zarmútil skon niekoho blízkeho, aj tieto 2 slová potešia na srdci a spozná, že vám nie je „ukradnutý“.
- Cítim s Vami v tomto ťažkom období – do kondolenčného listu môžete zahrnúť aj citovú zložku.
- Prijmite úprimnú sústrasť vo Vašom hlbokom zármutku.
- Čas nikdy nebeží tak rýchlo, aby sa dalo zabudnúť. Úprimnú sústrasť.
Prečítajte si aj:
Variant kondolenčných textov je skutočne celé množstvo. Záleží len na vás a na tom, ako ste si s danou osobou, ktorej list zasielate, blízky.
Úprimnú sústrasť.