Ako získavať skúsenosti a známosti v zahraničí?
V dnešnej dobe je veľmi veľa možností, ako získať skúsenosť – či už študentské, pracovné alebo cestovateľské – v zahraničí. Pokúsime sa to zhrnúť, aké typy skúseností a známosti môžete v zahraničí získať a o čo vás tento pobyt obohatí. Návod ako získavať skúsenosti a známosti v zahraničí.
Erasmus – študentský pobyt a známosti v zahraničí
Asi najznámejšou formou zahraničného pobytu je Erasmus. Je určený pre študentov s tým, že si na partnerskej univerzite v zahraničí zapíšu predmety, ktoré, až splnia, im budú uznané na univerzite v Slovenskej republike.
Je to trojmesačný (jednosemestrový) alebo ročný (dvojsemestrový) pobyt, pri ktorom spoznáte inú kultúru a naučíte sa cudzí jazyk.
Poslednou dobou má ale Erasmus veľmi zlú povesť, pretože väčšina študentov si ide do zahraničia za štipendium od slovenskej univerzity skôr užívať, žiť nočným životom a cestovať ako študovať.
Erasmus – študentská stáž
Menej známa forma študentského pobytu v zahraničí. Študent si cez univerzitu alebo sám zoženie zamestnávateľa v zahraničí, u ktorého bude 3 mesiace až jeden rok pracovať.
Prácu si študent vyberá v odbore, ktorý študuje. Výhodou stáže je nielen to, že ste viac v styku s miestnou kultúrou a spoznáte pracovné podmienky v cudzej krajine, ale aj štipendium je vyššie ako u študentského pobytu Erasmus.
Naviac vám zamestnávateľ môže zaplatiť aj symbolickú odmenu. Bližšie informácie o oboch podobách Erasmus získate na zahraničnom oddelení vašej univerzity.
AIESEC
Táto forma pracovnej skúsenosti v zahraničí je vhodná aj pre pracujúcich alebo pre absolventov. Prácu si môžete vybrať takú, ktorá vás zaujíma alebo ktorú by ste sa chceli naučiť.
Odmena za prácu nie je buď žiadna alebo minimálna. AIESEC zaplatíte určitú vstupnú čiastku, za ktorú vám prácu zoženú a na mieste, ktoré si v zahraničí vyberiete, sa o vás postarajú.
Práca sa týka hlavne oblasti ekonómie – projektový manažment, marketing, financie, PR, predaj.
Pracovné tábory
Tento pobyt v zahraničí, kde ako dobrovoľníci poskytnete svoju pracovnú silu, zatiaľ čo vám bude poskytnutá odmena vo forme ubytovania a stravy, môžete brať zároveň ako pracovnú skúsenosť aj ako formu cestovania.
Vyberiete si z mnohých druhov prác po celom svete, rovnako ako si môžete vybrať od trojtýždňových pobytov až po ročné dobrovoľnícke pobyty. Nedostávate peňažnú odmenu, pracujete 5-6 hodín denne a voľný čas trávite cestovaním alebo poznávaním miestnej kultúry.
EVS alebo ESC (European Solidarity Corps)
Európska dobrovoľnícka služba je program Európskej únie, ktorý dovoľuje nielen pracovať v zahraničí až jeden rok, získať skúsenosti, naučiť sa jazyk a spoznať kultúru, ale dokonca je dobrovoľníkovi v rámci tohto programu hradené ubytovanie, cesta do projektu a späť, poistenie, stravné a vreckové, a to zhruba 120 eur mesačne (suma sa líši podľa jednotlivých krajín).
Práca v zahraničí
Stále je ešte obľúbená možnosť vyjsť do zahraničia pracovať za účelom zarobiť si nejaké peniaze. K tejto možnosti je ale veľmi dôležité mať známych, ktorí vám dohodí nejakú prácu v zahraničí.
Práca sa všeobecne zháňa v zahraničí ťažko, ak nemáte známeho. Pracovné agentúry môžu pomôcť s hľadaním práce, ale tiež im za ich pomoc draho zaplatíte.
Tipy ako získavať skúsenosti a známosti v zahraničí
Existujú desiatky ďalších možností, ako vycestovať do zahraničia. Ak sa o túto tému naozaj zaujímate, rozhodne si pozrite niečo viac na internete, kde nájdete ich zoznam s odkazmi, kde sa môžete dozvedieť viac.