CestovanieFinancie

Ako nakupovať a neprerobiť v Turecku?

Ako nakupovať a neprerobiť v TureckuHľadáte dovolenku v Turecku? Potom budete chcieť priniesť nejaký pekný suvenír pre seba a svojich blízkych. Pretože Turecko je arabská krajina, musíte počítať s tým, že pre každého obchodníka je predaj tovaru takmer rituálnym obradom. Zatiaľ čo my Európania sme zvyknutí na obchody s pevne stanovenými cenami, u ktorých hneď pri pohľade na tovar poznáme jeho cenu, v Turecku je to iné, tam je obchod založený na zjednávaní. Zatiaľ čo obchodník bude chcieť čo najviac za svoje produkty, vašou úlohou je zjednať cenu čo najnižšiu. Nižšie nájdete niekoľko tipov, ako správne vyjednávať.

Čo je na vyjednávanie cien v Turecku potrebné:

  • dobré nervy

Ceny v Turecku podľa prvého dojmu

nákupy v TureckuNikdy sa nepokúšajte vyzerať príliš bohatý Ak budete mať na ruke drahé hodinky, na krku niekoľko zlatých reťazí a na sebe drahé značkové oblečenie, je veľmi pravdepodobné, že za tovar, ktoré budete chcieť kúpiť, zaplatíte viac ako niekto iný z vášho hotela, ktorý na trhovisko príde v ošúchaných teniskách a lacnom oblečení z východu.

Cieľom každého tureckého obchodníka je získať z vás čo najväčší úžitok a podľa prvého dojmu často nastavia aj výšku ceny, na ktorej začína zjednávať. Preto čím bohatší budete vyzerať, tým viac zaplatíte za tovar.

Miestna turecká pohostinnosť

Pri samotnom zjednávaní postupujte opatrne, s chladnou hlavou a s dostatkom času. Obchodovanie je v Turecku skutočne rituálom, a ak nebude mať predavač v obchode ďalších zákazníkov, môže sa stať, že nákupom niekoľkých málo suvenírov strávite aj pol hodiny.

Často vám obchodník ponúkne čaj. Nenúti vás, aby ste si niečo kúpili, je to typická miestna pohostinnosť.

Neprezraďte sa

Nikdy sa neprezraďte, že sa vám páči nejaký tovar a že máte skutočný záujem oň. Ak predavač spozná váš záujem, bude sa snažiť cenu navýšiť a nebude ju chcieť príliš znížiť.

Snažte sa preto ovládať svoje gestá a nespoliehajte sa na to, že vám predavač nebude rozumieť, keď sa spolu budete baviť po slovensky. Sú chvíle, keď predajcovia ovládajú základy angličtiny a nemčiny. Dnes mnoho z nich pozná veľa východných jazykov.

Spôsob zjednávania cien v Turecku

Čo sa týka samotného zjednávania, je veľmi pravdepodobné, že predávajúci navýši cenu na štvor- až päťnásobok bežnej ceny. Vašou úlohou je naopak ponúknuť čo najnižšiu cenu. Dajte si pozor: nie cenu, ktorú ste ochotní zaplatiť.

Turecké vyjednávanie pri nákupeTýmto totiž ešte len začína tento rituál a vy sa krôčik po krôčiku musíte dopracovať k cene, ktorú chcete za tovar dať.

Pomaly prihadzujte a predajca bude pomaly cenu znižovať. Medzitým sa vás môže spýta na to, ako je na Slovensku, ako dlho ste v Turecku, či ste v Turecku prvýkrát a pod.

Na druhú stranu sa bude snažiť vám lichotiť informáciami o svojej krajine a svojej rodine.

Ak sa dohadovaním o cene pomaly „spoznáte navzájom“, príde na  niečo neočakávané. Zrazu sa predavač začne sťažovať, že má doma sedem detí, chorú matku, strýka a ktovie koho ešte. Že už nemôže znížiť cenu, pretože musí platiť za jedlo a lieky. Počúvajte ho, ale neverte mu. V 99% prípadov to nie je pravda.

Pomaly zjednávajte

Pomaly začnite pristupovať k rozumnej cene a predajca bude odmietať znížiť cenu. Ďakujem, povedzte, že nemáte záujem o takú cenu a odíďte. Akonáhle prekročíte prah jeho obchodu, určite vás zatiahne do obchodu späť a bude súhlasiť s poslednou vami navrhovanou cenou.

Ak stále prevyšuje hodnotu tovaru, vyjednávajte ďalej, pokúste sa odísť. Nakoniec bude určite súhlasiť. A nech zohrá na konci obchodník sebe väčšie divadlo, verte, že nikdy vám nepredá tovar pod jeho nákupnú cenu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button