Návody

Ako reklamovať tovar v prvých 6 mesiacoch od nákupu?

ako reklamovať tovar v prvých 6 mesiacochKto sa aspoň trochu zaujíma o spotrebiteľské právo, ten vie, že záručná doba je dlhá 24 mesiacov (až na niekoľko drobných výnimiek, ktoré ale nie sú v tejto chvíli dôležité). V prvých šiestich mesiacoch od nákupu navyše platia osobitné pravidlá, ktoré reklamáciu uľahčia. S istotou môžeme povedať, že reklamácia tovaru v tomto období je hračka. Neveríte? Tak sa pozrite na článok ako reklamovať tovar v prvých 6 mesiacoch od nákupu?

Čo budete potrebovať potrebovať ak chcete reklamovať tovar v prvých 6 mesiacoch

  • poškodený tovar
  • najlepšie účtenku

Chyba tovaru

situácia pri reklamovaní tovaruKúpili ste si televíziu, ale prestala fungovať. Išli ste do práce v teniskách, ale premokli. Urobili ste si výlet na korčuliach, ale pracka praskla … Určite by ste vymysleli tisíc ďalších prípadov, ktoré sa stali vám alebo vašim známym.

Prvým krokom k reklamácii je každopádne zistenie chyby, aj keď toto zistenie nebýva nijako príjemné. V hre môžu byť desiatky, ale aj stovky eur.

Cesta do predajne

So sebou si vezmite účet (ak ho nemáte, existujú aj iné možnosti- napr. výpis z banky, ak ste platili kartou) a samozrejme chybný tovar.

Nepotrebuje ani škatuľu, ani visačku s cenovkou, ani záručný list. Ak vám v predajni budú tvrdiť opak, nenechajte sa odradiť!

Prvých 6 mesiacov na reklamovanie tovaru

Prečo je vlastne výhodné, že sa tovar poškodil v prvých 6 mesiacoch? Odpoveď dáva jeden paragraf v občianskehom zákonníku: Ak sa chyba objaví v prvých 6 mesiacoch odo dňa nákupu, má sa za to, že existovala už v čase prevzatia veci, a to za predpokladu, že to neodporuje povahe veci alebo sa nepreukáže opak.

Preto vy nemusíte dokazovať predavačovi, že ste škodu nespôsobili svojím nevhodným zaobchádzaním, ale predavač musí dokázať vám, že ste s vecou zaobchádzali inak ako podľa návodu.

Ak vám to nedokáže (väčšinou nemá ako, aj keby ste s vecou skutočne nakladali inak, než je vhodné), reklamáciu vám musí uznať.

Realita

Argument predavača môže byť napríklad nasledujúci: Koža na topánkach popraskala, pretože ste v nich evidentne športoval. Ale toto sú kožené vychádzkové topánky a podľa návodu neboli určené na šport, preto vám reklamáciu neuznávam.

Vaše reakcie: Skutočne? A ste schopný mi to dokázať?

Výmena tovaru

V prvých 6 mesiacoch ste to len vy, kto rozhodne, či sa vec bude opravovať, alebo či si z predajne odnesiete vec rovnakého druhu, alebo úplne novú.

Vždy to ale musíte predavačovi povedať! Samozrejme budete mať záujem na tom, aby vám vec vymenili za novú. Ak už takú vec nemajú (napr. daná televízia sa prestala vyrábať), musia vám vrátiť peniaze.

Modelová situácia ako reklamovať tovar

Vaša reklamácia môže vyzerať napríklad takto: Dobrý deň, pred troma mesiacmi som si u vás kúpil tento batoh, ale odtrhli sa mu obe ucha. S batohom som zaobchádzal len podľa priloženého návodu a vylučujem, že by s ním nevhodne nakladal niekto iný, pretože batoh som mal stále pri sebe.

predavač nechce uznať reklamáciuPredavač: Batoh má nosnosť maximálne 5 kg, vy ste v ňom určite nosil ťažšie veci! Reklamáciu vám preto neuznávame.

Vy: Už som vám raz povedal, že som s ním zaobchádzal len podľa návodu. A aj keby nie, podľa občianskeho zákonníka ste to vy, kto mi musí preukázať, že som batoh poškodil svojím nevhodným zaobchádzaním. Batoh si neželám opravovať, chcem nový. Ak nový nemáte, vezmem si peniaze.

(Predavač zvyčajne zavolá vedúceho predajne, takže mu iba zopakujete to isté a máte „vyhrané“).

Tipy ako reklamovať tovar

Skúste zostať pokojní. Nekričte po predavačovi, tiež je to len človek a neprijímať reklamácie spravidla bude mať „nariadené“ od zamestnávateľa. Jednoducho nie je arogantné správanie potrebné, právo je na vašej strane.

Nikdy sa nenechajte odradiť! „Pohroziť“ môžete známym právnikom, článkom v regionálnych novinách a snáď aj Slovenskou obchodnou inšpekciou (skratka SOI, ktorá sa ale vaším problémom skôr zaoberať nebude, pretože má prioritne inú náplň práce).

Pozrite si aj články ako reklamovať tovar kúpený z e-shopu a ako reklamovať dovolenku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button