Ako správne vybrať pánske hodinky?
Hovorí sa, že pánske hodinky odrážajú charakter a reprezentujú osobnosť. Sú neoddeliteľnou súčasťou vizáže, osobného štýlu muža a jeho spoločenskej prestíže. Pánske hodinky sú vhodným, ale často aj drahým darčekom na roky dopredu, a preto sa pred ich nákupom zoznámte s týmto zaručeným postupom.
Čo potrebujete na správny výber hodiniek
- preveriť predajcu
Účel hodiniek
Pri výbere pánskych hodiniek je predpokladom ich účel – a s ním súvisí teda aj vzhľad hodiniek. Pánske náramkové hodinky môžeme vyberať medzi klasickými, luxusnými alebo športovými modelmi.
Nie je nezvyčajné, a dokonca aj vhodné, aby muž striedal hodinky do práce, pre voľnočasové aktivity a šport.
Strojček hodiniek
U predajcu sa najprv spýtajte na hodinkový strojček. Rozlišujeme hodinky s mechanickým strojčekom, teda klasické ručičkové hodinky, hodinky s quartzovým strojčekom a hodinky digitálne. Mechanické hodinky sú skladané manufaktúrne, ide o ručnú prácu.
Quartzové hodinky sú vyrábané strojovo a v tisícoch kusoch denne. Mechanické hodinky nie sú ako quartzové odkázané na energiu dodávanú z batérie.
Odolnosť hodiniek
Hľadajte na hodinkách označenie vodeodolnosti alebo vodotesnosti. Water resistant označuje vodeodolnosť. Neprepúšťajú vlhkosť alebo dážď, nie sú ale vhodné na kúpalisko alebo k moru. Hovoríme o nich, že sú iba vlhkotesné. Údaj water proof označuje vodotesnosť. V praxi ich muž môže používať aj vo vode, sú totiž voči dlhodobému pobytu vo vode odolné.
ATM a hĺbka vody
Vodotesné hodinky obsahujú ďalšie dôležité označenia, ktoré si pri výbere treba všímať – a to sú informácie o tlaku uvedenom v atmosférach (ATM) alebo hĺbke uvedenej v metroch. Čo to znamená v praxi? Informácie udávajú, do akej hĺbky sa môžete s hodinkami kúpať alebo potápať. Pamätajte, že pohyb ruky vo vode zvyšuje tlak na hodinky.
- 5 ATM = 50 m, bežné kúpanie, pre potápanie úplne nevhodné
- 10 ATM = 100 m, šnorchlovanie
- 20 ATM = 200 m, potápanie
- 100 ATM = 1000 m, profesionálne potápanie
Sklíčko na hodinkách
Zistite si, z akého materiálu je vyrobené hodinkové krycie sklíčko. To je kritérium pre odolnosť voči poškriabaniu.
Najkvalitnejšie pánske hodinky disponujú syntetickým zafírovým sklom.
Najčastejšie sa používa plastové, minerálne a zafírové sklíčko.
Materiál remienka
Z akého materiálu vybrať remienok hodiniek? Najčastejšie sa používa hovädzia, bravčová alebo teľacia koža.
Nerezová oceľ je kvalitná, avšak aj o väčšej hmotnosti, plast je vhodný najmä pre športové typ mužov a pre športové pánske hodinky. Pred nákupom preveríme alergiu na materiály. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť nerez.
Švajčiarsko je top
Nezabudnite na napájanie hodiniek, ich osvetlenie, značku i dostupnosť servisu. Medzi značky nižšej triedy radíme Swatch, strednú triedu vedie Tissot a luxusu vládne Rolex. Rolexky sa dajú zaobstarať už za tri tisícky eur, švajčiarske modely manufaktúr Patek Philippe alebo Jaeger LeCoultre sa pod desiatimi alebo dvadsiatimi tisícmi nepredávajú.
Dbajte na presnosť, neporuchovosť, osvedčené, kvalitné a žiadané značky. Pánske hodinky sú šperkom, ktorej baštou je Švajčiarsko.
Značka Traser
Pozrite sa na leteckú edíciu hodiniek od populárneho švajčiarskeho výrobcu vojenských hodiniek Traser. Rad Aviator obsahuje modely so širším ciferníkom, ktoré perfektne padnú na ruku nielen mužom od letectva. Naviac, ku každej objednávke darček zdarma a doprava po SR zadarmo.
Tipy ako si správne vybrať pánske hodinky
A nakoniec rada na záver, na ktorú síce každý zrejme dbá, napriek tomu sa nájdu tisíce sklamaných zákazníkov.
Pánske hodinky kupujte iba u preverených a dôveryhodných hodinárov. Osobne by som sa nevyhýbal nákupu pánskych hodiniek ani v e-shopoch na internete. Platí ale pravidlo „dvakrát meraj …“. Nenechávajte sa oklamať lákavými ponukami na Aukro alebo eBay, často ide o falzifikáty a podvrhy.