Financie

Aký je rozdiel medzi pôžičkou a úverom?

aký je rozdiel medzi úverom a pôžičkouAk uvažujete o tom, že by ste niekoho požiadali o peniaze, možno si myslíte, že nezáleží na pojmoch a je jedno, či vám niekto ponúkne pôžičku či úver. Rozdiely sa však v týchto pojmoch predsa len nájdu, a to dosť výrazné. Ako to teda je, aký je rozdiel medzi pôžičkou a úverom?

Obsah článku:

  • Čo je pôžička
  • Čo je úver
  • Aké sú rozdiely

Čo je to pôžička?

Podľa súčasnej právnej úpravy je už pojem „pôžička“ nepresný, používať sa má výraz „zapožičanie“. Nebankové spoločnosti, ale ani mnohé banky však túto zmenu ešte nezaznamenali, takže sa stále stretnete so starým pojmom „pôžička“.

rozdiel medzi pôžičkou a úveromZapožičaním sa rozumie stav, kedy vám takzvaný vypožičiavateľ (predtým označovaný ako veriteľ) prenecháva na základe Zmluvy o zapožičaní nejakú vec, ktorá má príslušnú hodnotu. Túto vec potom môžete používať do doby, ktorá je v stanovenej dobe dohodnutá, a to tak, ako sa vám zapáči.

Spravidla sa v prípade zapožičania jedná o peniaze, môže však ísť prakticky o akýkoľvek predmet, ktorý má nejakú vyčísliteľnú hodnotu.

V prípade, že vám práve niečo nepožičiava kamarát, ktorého dobre poznáte, počítajte s tým, že sa pri každom zapožičaní platí úrok. Inak by sa napokon vypožičiavateľovi neoplatilo s vami zmluvu uzatvárať.

Čo je to úver?

čo je to pôžička a čo je to úverPri úvere sa jedná o peniaze. Na základe Zmluvy o úvere vám banka či trebárs aj súkromná osoba požičia určité množstvo peňazí, a to v prípade, keď oň požiadate.

V stanovenej lehote potom peniaze musíte vrátiť, a to aj s úrokmi. Peniaze nemusíte čerpať ihneď po podpise zmluvy.

Pokiaľ by ste peniaze nevrátili včas tak väčšinou musíte zaplatiť nejakú pokutu, ktorú ak by ste tiež nezaplatili tak sa môžete dostať do pomerne veľkých problémov, ktoré môžu viesť až k exekúcií. Ak sa chcete vyhnúť exekúcií tak si prečítajte tento článok.

Aké sú rozdiely medzi pôžičkou a úverom?

Ak ste čítali pozorne, rozdiely vám môžu byť hneď jasné.

V prvom rade spočíva rozdiel v tom, že zatiaľ čo zapožičanie možno využiť na akúkoľvek vec, ktorú možno nejako ohodnotiť, zvážiť a pod. Úver sa týka len a len peňazí.

Úver je ďalej odlišný v tom, že v jeho prípade na rozdiel od zapožičania musí byť stanovený nejaký úrok v zmluve. Výpožička oproti tomu môže byť aj úplne zadarmo, bez úrokov.

V neposlednom rade by som upozornil na to, že vec v prípade zapožičania dostanete ihneď po podpise zmluvy. Pri úvere, kedy sa jedná o peniaze, ich môžete čerpať až podľa potreby, napríklad aj neskôr ako bezprostredne po podpise príslušnej zmluvy o úvere.

Ako vidíte, rozdiely sa predsa len nájdu. Ak by sme zašli do detailov, našlo by sa ich ešte viac. Vyššie uvedené sú však najdôležitejšie a pre vás tiež najužitočnejšie.

Detailné informácie o tom, čo je pôžička, nájdete v Občianskom zákonníku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button