Ako liečiť

Ako liečiť inkontinenciu? + Cviky

ako liečiť inkontinenciuInkontinencia je ochorenie, ktoré sa týka skôr žien, objavuje sa však aj u mužov. Prejavuje sa v akomkoľvek veku v dospelosti, u mladých aj u starších ľudí. Vyskytuje sa takmer u polovice všetkých žien. Je to choroba, ktorá sa dá liečiť, na liečbu pritom pomôžu aj jednoduché cviky, ktoré môžete vykonávať doma.

Obsah článku:

  •   Čo je inkontinencia
  •   Ako liečiť inkontinenciu
  •   Cviky

Čo je to inkontinencia?

Inkontinencia je choroba, ktorá  je sprevádzaná nežiaducim samovoľným únikom moču. Môže byť spôsobená  mnohými faktormi. Najčastejšou príčinou sú ochabnuté svaly v oblasti panvového dna.

Inkontinencia je často spôsobená obezitou, avšak rovnako sa objavuje aj u žien tesne po pôrode. V neposlednom rade sa prejavuje aj v dôsledku dedičných dispozícií.

Ak ide o stav, kedy únik moču je spôsobený sťahmi močového mechúra, hovorí sa o takzvanej urgentnej inkontinencii.

príčiny inkontinencieV prípade, že trpíte poruchou dolných močových ciest, kedy nesprávne funguje sťahovanie svaloviny močového mechúra, potom ide o reflexnú inkontinenciu.

Tretím typom je stresová inkontinencia. Tá je naopak spôsobená tým, že nedochádza ku sťahovaniu svalov močového mechúra, a to napríklad v dôsledku silného stresu, prípadne aj tým, že intenzívne zakašlete.

Posledným typom je paradoxná inkontinencia. Tá sa prejavuje hlavne u ľudí, ktorí majú zväčšenú prostatu. Moč uniká v okamihu, keď je močový mechúr plný.

Ako liečiť inkontinenciu?

Pri liečbe inkontinencie je určite vhodné navštíviť lekára, ktorý vám poradí, ako s chorobou bojovať. V každom prípade je dobré vedieť, či by ste mali upraviť svoj pitný režim. Platí to hlavne u inkontinencie urgentnej a reflexnej.

Ak trpíte pre napríklad stresovou formou tejto choroby, tak na túto formu pomáhajú rôzne cviky. Pomocou nich postupne docielite to, že dôjde k spevneniu svalstva v oblasti panvového dna.

absorbčné vložky na inkontinenciuV najhorších prípadoch sa vyžaduje operatívny zákrok, pomocou ktorého dôjde k sformovaniu močového mechúra. Následne potom už nebude dochádzať k samovoľnému úniku moču.

Pri inkontinencii sa dajú používať aj špeciálne absorpčné vložky. Tie zaistia, že únik moču nebude viditeľný.

V konečnom dôsledku takéto pomôcky pomôžu k zlepšeniu vašej psychiky. V prípade, že máte predsa len intenzívnejšie inkontinenčné príznaky, únik moču je teda častý, je lepšie rovno zvoliť plienkové nohavičky.

Cviky na inkontinenciu

Ak trpíte inkontinenciou, ktorá s je spôsobená zlým fungovaním svalstva v panvovej oblasti, potom rozhodne vykonávajte cviky, ktoré pomôžu k jeho posilneniu.

1. cvik

Ľahnite si na bok oprite sa o predlaktie. Následne sťahujte brušné svalstvo k chrbtici. Pritom začnite pohybovať zadkom smerom nahor, potom v tejto polohe niekoľko sekúnd vydržte.

Neskôr boky pomaly spustite späť na zem. Tento cvik opakujte aspoň desaťkrát.

2. spôsob

Kľaknite si na kolená sa skloňte trup. Čelom sa dotknite paží. Následne na niekoľko sekúnd napnite panvové svalstvo. Cvik opakujte opäť asi desaťkrát.

3. spôsob a cvik na inkontinenciu

Ľahnite si na brucho a pokrčte ľavú alebo pravú nohu. Čelo oprite o ruky. Panvové svalstvo vypnite na zhruba desať sekúnd, potom ho uvoľnite. Tento cvik opakujte 10x, pokrčte potom druhú nohu a celý postup opakujte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button