Ako liečiť

Ako dlho trvá ovulácia?

ako dlho trvá ovuláciaPre úspešné oplodnenie je dôležité správne načasovať pohlavný styk vzhľadom k dobe ovulácie. Je nutné mať na pamäti, že ženské vajíčko má životnosť len maximálne okolo 24 hodín (mužské spermie prežívajú až tri dni). Ovulácia pritom trvá rôzne dlho.

V článku sa dozviete o:

  • Doba ovulácie
  • Ako spoznať ovuláciu
  • Tehotenský kalendár

Aká dlhá je doba ovulácie?

doba ovulácieNedá sa s úplnou istotou a všeobecne povedať, ako dlho ovulácia trvá. Môže sa totiž meniť, a to pokojne aj každým mesiacom. Ľahšie sa dá vypočítať jej začiatok.

Ak máte pravidelnú menštruáciu, začína ovulácia spravidla po 14 dňoch od začatia menštruačného krvácania, to znamená približne uprostred menštruačného cyklu.

Mnohé z vás však určite majú nepravidelnú menštruáciu. V tomto prípade je zistenie začiatku ovulácie ťažšie. Najčastejšie to však býva cca 14 dní pred tým, než začne ďalšia perióda.

Ako spoznať ovuláciu?

Ovuláciu možno rozoznať vďaka niekoľkým zmenám. Predovšetkým sa jedná o zmeny u pošvového výtoku. Telo tým naznačuje, že je pripravené prijať mužské spermie. Dôjde tak k uľahčeniu priechodu spermií k vajíčku.

Pošvový výtok je v čase ovulácie zvýšený. Má bielu farbu a je priehľadný.

Pomerne často sa tiež stáva, že počas ovulácie budete mať citlivejšie bradavky. Sprevádzať ju môžu tiež mierne bolesti v oblasti podbruška. Nezriedka sa u mnohých žien objavujú tiež výrazné zmeny v nálade.

Ak si chcete byť naozaj istá kedy je pre vás najvhodnejšie obdobie na otehotnenie tak existujú aj špeciálne ovuláčne testy. Presnejšie sa jedná o ovulačný mikroskop, kde vložíte vzorku slín a v priebehu pár minút pohodlne a rýchlo zistíte obdobie ovulácie – vaše plodné dni vhodné na otehotnenie.

Ovuláčný mikroskop stojí 21€ a dá sa objednať cez internet. Môže sa používať až dva roky po prvom použití. Je vhodný najmä pre ženy, ktoré majú nepravidelný menštruačný cyklus a chcú presne vedieť kedy majú plodné dni.

ovulačný testOkrem ovulačného mikroskopu existujú aj kazetové ovuláčne testy Your Days, vďaka ktorým budete mať 100% istotu že máte alebo nemáte svoje plodné dni.

Your Days je rýchly, spoľahlivý a hygienický test. Ak ho použijete podľa inštrukcií v návode, je porovnateľný s laboratórnymi výsledkami.

Ovulačný test Your Days vám do 5 minút povie, či máte alebo nemáte plodné dni. Stačí vám malá vzorka moču. Otestovať sa môžete prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Pomocou pipety kvapnete trošku moču na určené miesto a o chvíľu sa dozviete výsledok. Je to veľmi podobné ako pri tehotenskom teste.

Ďalšou výhodou je že na rozdiel od ovuláčneho mikroskopu stojí 5 kusov týchto testovacích papierikov iba 7€.

Ovulačné testy sú určené nielen pre ženy, ktoré chcú otehotnieť, ale aj pre tie, ktoré nechcú, alebo sa bránia užívaniu antikoncepcie zo zdravotných dôvodov, alebo kvôli problémom s otehotnením v budúcnosti.

Tehotenský kalendár

K lepšiemu zistenie doby, kedy u vás bude prebiehať ovulácia, je vhodné si viesť tehotenský kalendár. Najmä tie z vás, ktoré chcú otehotnieť, tak získajú lepší prehľad o tom, kedy je najvhodnejší čas na pohlavný styk k úspešnému prijatiu mužských spermií vajíčkami. Pozrite si aj tehotenské kalkulačky a ovulačný kalendár.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button