Ako liečiť

Ako liečiť osýpky a aká je prevencia proti vzniku osýpok?

ako liečiť osýpkyOsýpky sú ochorením, ktoré postihuje malé deti vo veku okolo 5 rokov. V menšej miere sa potom môžu objaviť aj u starších detí a tínedžerov. Jedná sa o nákazlivé infekčné ochorenie, ktoré je pomerne ľahko liečiteľné. Ako liečiť osýpky a aká je prevencia proti ich vzniku?

V článku sa dočítate:

  • Príznaky
  • Postup liečby
  • Prevencia

Pri zle zvolenej alebo nedostatočnej liečbe sa však môžu prejaviť komplikácie a ďalšie sprievodné choroby, ktoré sú už oveľa závažnejšieho charakteru. Preto je dôležité nepodceniť ich liečbu a chorobe zabrániť tiež náležitou prevenciou.

Príznaky osýpok

Osýpky možno spoznať podľa týchto príznakov:

  • Zvýšená teplota (až 39 stupňov)
  • Zápal spojiviek
  • Suchý kašeľ
  • Nádcha
  • Pupienky a škvrny na lícach a v ústach, po niekoľkých dňoch potom vyrážky na ďalších miestach tela

Postup pri liečbe osýpok

Osýpky sprevádza hlavne zvýšená telesná teplota, kašeľ a tiež charakteristická kožná vyrážka.

Počas liečby je tak nutné neustále sledovať teplotu dieťaťa. Meranie pomocou teplomeru vykonávajte minimálne dvakrát až trikrát za deň.

Zníženie horúčky vykonávajte príslušnými liekmi, ktoré vám predpíše doktor. Využiť možno tiež zábaly, ktoré teplotu dieťaťa dokážu účinne zraziť.

Pri osýpkach, ktoré sprevádza zvýšená telesná teplota, je dôležitý dostatočný prísun tekutín. Telo sa totiž viac potí, čo vedie k odlivu tekutín, dieťa sa potom cíti viac dehydrované.

prevencia proti osýpkamPri osýpkach je nutné, aby dieťa bolo počas liečby v pokoji, teda na lôžku.

Ak sa liečba javí ako neúčinná, to znamená, že vysoké horúčky neustávajú, ba naopak dochádza k navýšeniu telesnej teploty, je vhodné dieťa hospitalizovať v nemocnici.

V opačnom prípade môžu nasledovať ešte vážnejšie problémy, napríklad zápal pľúc.

Choroba môže vyvolať tiež zápal mozgu, ktorý môže ďalej vyústiť v obrnu alebo trvalú poruchu mozgu. Preto je dôležité chorobu v žiadnom prípade nepodceňovať.

Je potrebné povedať, že doteraz nie sú žiadne lieky, ktoré by boli priamo určené na liečbu osýpok. Predpísané lieky od doktora sa zameriavajú hlavne na podporu imunity dieťaťa. Je potrebné zvýšiť okrem iného prísun vitamínov.

Prevencia proti osýpkam

Jedinou skutočnou prevenciou proti osýpkam je očkovanie. Vakcinácia je v Slovenskej republike plošná. Prebieha už od útleho veku dieťaťa.

Prvé očkovanie by malo nastať okolo 15. mesiaca života, kedy dieťa už nechránia protilátky, ktoré získalo od matky. Ďalšia vakcinácia potom prebieha pol roka od prvej. Očkovanie proti osýpkam je povinné.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button