Šport

Ako na nordic walking?

ako na nordic walkingNordic walking k nám prišiel zo severu a tak sa mu preto u nás niekedy hovorí aj severská chôdza. Prečo jeho obľuba narastá? Je to úplne jednoduché, je určený pre všetky vekové kategórie, dokonca aj pre veľmi starých ľudí, ktorí už majú pohybové ťažkosti. Severská chôdza zapája, precvičuje a preťahuje 90% svalstva, a to úplne prirodzeným spôsobom. Odporúčajú ju aj zdravotníci, ako efektívnu rehabilitáciu po úrazoch, či operáciách. Tento pohyb totiž odľahčuje chrbát a kĺby, pritom rovnomerne zaťažuje celé telo. Dochádza tu k posilneniu aj hornej časti trupu, vrátane rúk.

Čo budete na nordic walking potrebovať:

  • dobrú obuv
  • športové oblečenie
  • špeciálne palice
  • pitie
  • a chuť

Základom nordic walkingu sú palice

správna technika nordic walkinguZákladom nordic walkingu sú kvalitné topánky a hlavne špeciálne palice, ktoré premenia normálnu chôdzu na tú severskú.

Nemôžu to byť len tak hocijaké palice, ale také ktoré sú pre nordic walking určené. Tvarom a vzhľadom sa podobajú bežkárskym paliciam, ale napriek tomu sa od nich líšia.

V obchode tiež narazíte na palice na hory, ktoré sú ale podporné. Majú úplne inú konštrukciu, sú preto ťažšie a odpružené. Pre nordic sú ale úplne nevhodné. Už čoskoro by ste ťažobu pri chôdzi pocítili.

Navyše, aby boli správne funkčné, nesmú byť odpružené. Rozhodne si teda vyberajte palice určené pre nordic walking.

Ako si vybrať tie správne palice?

Každá palica má na jednej strane hrot pre uľahčenie chôdze a na druhej strane ergonomické uchytenie so šnúrkou, ktorá napomáha správnej technike chôdze. Palice na nordic walking si môžete kupovať jednotlivo, čo je veľkou výhodou, pretože pri poškodení jednej si nemusíte kupovať obe nové.

Pre palice nordic walkingu je dôležité, aby dosahovali maximálne výšku pupka, pretože iba tak vám môžu poslúžiť správnym spôsobom.

Vyberať ich veľkosť môžete dvoma spôsobmi: tým, že si ich jednoducho k postave premeriate, alebo tak, že svoju výšku v centimetroch vynásobíte koeficientom 0,66 a podľa daného čísla si vyberiete rovnako označené palice.

Topánky na nordic walking

čo je to nordic walkingSprávne obutie je pri nordic walkingu druhým základným kameňom. Je dôležité, aby obuv bola nízka a pohodlná. Okrem to by mala byť prispôsobená terénu.

Nordic walking prevádzkovaný v meste si vystačí s bežnou športovou obuvou určenú na chôdzu alebo behanie.

Istou zárukou sú univerzálne trekové topánky, ktoré zaručujú ako pohodlie, tak aj stabilitu a kvalitu chôdze. Mali by ste mať na pamäti, že dobrá obuv jednoducho nerobí otlaky!

Oblečenie

Vhodné oblečenie na nordic walking je všeobecne vzaté také, ktoré je pohodlné. Najlepšie však také, ktoré má  schopnosť vstrebávať pot.

Technika nordic walkingu

Pri nordic walkingu môžete aj behať a robiť rôzne cvičenia, ale základ pre každého športovca, ktorý chce ovládnuť severskú chôdzu je správna technika chôdze.

Naučiť sa ju nie je nič zložité. Spočíva v protiľahlých pohyboch, kedy ide ľavá ruka s pevne zvierajúcou paličkou dopredu spoločne s pravou nohou a naopak. Keď ide ľavá ruka dopredu, musí ísť aj pravá voľne dozadu a to, čo najviac a ruka vzadu pevne nezviera palicu, no uvoľňuje sa.

Na čo netreba zabudnúť?

V prvom rade na to, že ruka je vpredu zatvorená a vzadu otvorená. Potom je dôležité, že dopredu ide ľavá ruka s pravou nohou a atď.

A ďalej, že je dôležité dbať na skutočnosť, že palička, ktorá ide dopredu musí byť stále v maximálnej aj minimálnej výške pupka (ani vyššie, ani v takej polohe, v ktorej to nie je správne).

Pri chôdzi nezabúdajte správne dýchať a dodržiavať pitný režim.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button