Šport

Ako a prečo začať cvičiť s TRX?

TRXHľadáte cvičenie, ktoré môžete robiť doma a je účinné a zábavné zároveň? Potom je tu pre vás cvičenie s TRX závesným systémom. Ide o cvičenie, pri ktorom využívate váhu vlastného tela a môžete ho vykonávať prakticky kdekoľvek. Čo vám cvičenie s TRX prinesie a ako začať?

Čo je to TRX?

TRX znamená Total-body Resistence eXcercises – cvičenie pre zaťaženie všetkých svalov tela. Na cvičenie sa používa TRX závesný systém. Ide o dva popruhy, ktoré sú zakončené držadlami a dajú sa zavesiť. Za madlá sa držíte rukami alebo sa môžete zavesiť za nohy, vždy ale pracuje celé telo.

Tento druh cvičenia vznikol u amerického námorníctva, aby mohli vojaci účinne cvičiť aj mimo základňu. U nás začína mať veľkú obľubu, pretože cvičenie je nielen účinné ale aj zábavné.

Ako sa s TRX cvičí?

cvičenie s trxPri cvičení máte vždy jednu časť tela zavesenú v TRX závesnom systéme a druhou ste na podložke.

Pri cvičení využívate len váhu svojho tela a gravitáciu a nepotrebujete už žiadnu ďalšiu pomôcku. Veľkosť záťaže si upravujete sami veľkosťou vášho záklonu.

Cviky sa vykonávajú tlakom, ťahom, pohybom dopredu i dozadu. Cvičí sa v stoji, v sede, v kľaku aj v ľahu. Cvičenie s TRX ponúka množstvo rôznych cvikov na posilnenie celého tela.

Pre koho je cvičenie TRX vhodné?

Cvičiť môže ktokoľvek bez ohľadu na váhu alebo výšku – popruhy sú dĺžkovo nastaviteľné a majú vysokú pevnosť. Cviky sa dajú upraviť podľa fyzickej kondície, veku i pohlavia.

Cvičenie je vhodné pre začiatočníkov, rovnako tak ho využívajú aj vrcholoví športovci. Začiatočníci cvičia v menšom záklone a cviky sa vykonávajú pomalšie.

Čím budete pokročilejší, budete zvyšovať svoj náklon alebo budete cviky vykonávať napríklad len na jednej nohe.

Kde môžete cvičiť?

trx závesný systémSystém TRX môžete zavesiť v podstate kamkoľvek – doma, v hotelovej izbe, na ihrisku alebo napríklad v parku okolo vetvy stromu.

Cvičiť môžete všade, kde máte rovnú podložku, aspoň trošku miesta a možnosť systém TRX zavesiť.

Čo vám cvičenie s TRX prinesie?

Vďaka cvičeniu s TRX zlepšíte svoju kondíciu aj kardiovaskulárny systém. Cvičenie sa zameriava na celé telo.

Získate pružnosť, stabilitu, lepšiu koordináciu tela i silu. Pri väčšine cvikov zapájate stred tela – brušné svaly, chrbtové svaly, hrudník a panvu, vďaka tomu si zaistíte správne držanie tela. Cvičením vytvarujete svoje telo a je vhodné aj pre redukciu hmotnosti. Cvičenie je efektívne a časovo nenáročné.

Ak vás to zaujalo, nie je nič ľahšie ako TRX vyskúšať. Na prvýkrát je lepšie zájsť na hodinu vedenú skúseným lektorom, kde sa lepšie zoznámite s používanými cvikmi. Tak neváhajte a keď vás toto cvičenie chytí, môžete si TRX zaobstarať aj domov.

Najjednoduchší TRX systém zaobstaráte už okolo 55€. Ďalej k cvičeniu nepotrebujete nič iné ako pohodlné oblečenie, topánky, dostatok pitia a odhodlanie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button