Deti

Ako na neposlušné deti?

neposlušné detiDeti sú pre rodičov darom, pokladom, úžasným malým tvorom, za ktorého by dali život. Sú ale chvíle, kedy aj napriek veľkej láske k deťom máte pocit, že vám z nich čoskoro „praskne hlava? Keď dieťa začne hnevať, rodičom sa zvyšuje tlak a klesá schopnosť sa ovládať. Ako teda na neposlušné deti?

Prečo deti neposlúchajú?

Je pravdou, že niektoré deti to majú priamo v krvi. Dokážu sa predvádzať, zlostiť, dupať a trebárs sa aj hojdať na lustri.

V tú chvíľu sa väčšina z nás cíti ako neschopný rodič, zlá matka, ktorá svoje dieťa nezvláda. Viete ale o tom, že sa nám deti snažia svojim vyvádzaním niečo naznačiť?

Prečo vás deti najčastejšie hnevajú?

  • unavené, ospalé, hladné
  • Dieťa túži po pozornosti a nemôže prísť na žiadny iný spôsob, ako ju na seba upútať.
  • Má nejaké trápenia a vyvádzaním ich následne ventiluje (hádky medzi rodičmi, hroziaci rozvod v rodine, pocit opustenia)
  • Rodičia a ich príkazy a ďalšie nesprávne výchovné zásahy
  • Dôležitú úlohu zohráva aj vek
  • Správanie môže byť zapríčinené nejakou fyziologickou poruchou, napr. ľahkou mozgovou dysfunkciou

Čo s tým?
ako na neposlušné deti

Predovšetkým sa prestaňte obviňovať, že ste ten najhorší rodič na svete. Nie je na svete dieťaťa, ktoré by nikdy nehnevalo. Niekedy je toto vyvádzanie dokonca prejavom veľkej radosti a nadšenia!

Rodič sa prvýkrát stretne s hnevaním najčastejšie v období vzdoru, aj keď by sme to nemali hnevaním nazývať. Vzdor nie je namierený proti matke alebo otcovi, nemožno ho brať osobne, a už vôbec by sme nemali dieťa v takýchto situáciách trestať!

Obdobie vzdoru je náročné! Vydržte!

Táto etapa začína väčšinou pred druhým rokom a končí okolo tretieho roku, niekedy ale môže pokračovať ďalej.

Obdobie vzdoru je neoddeliteľnou súčasťou vývoja, každé dieťa si týmto obdobím prejde a samozrejme každé iným spôsobom. Niektoré je popudlivé, zúrivé, spupné a každý dobre mienený zákaz („nechoď na cestu, ide auto!“) v dieťati vyvoláva veľkú reakciu.

Ako sa nezblázniť?

Pokúste sa zachovať pokoj, ignorovať výbuchy hnevu, prípadne dieťa odviesť do izby, aby sa vykričalo tam. Môžete sa pokúsiť dieťa napodobniť, zvyčajne od úžasu či prekvapenia prestane. Na niektoré deti ale skrátka neplatí nič. Vydržte, raz to určite skončí!

Existujú tiež deti, ktoré sa za „kritické obdobie“ dvakrát trikrát rozčúlia a je po všetkom!

Spupné a neposlušné dieťa

Čo ak ale „prvá puberta„, ako sa obdobiu vzdoru hovorí, pominula a dieťa hnevá, nepočúva, odvráva a vy už si neviete rady?

Každý deň rovnako!

čo robiť keď dieťa neposlúchaNesmierne dôležité sú pre život dieťaťa zabehnuté rituály. Dodávajú dieťaťu istotu. Snažte sa každý deň zachovávať určitý poriadok, nech dieťa vie, čo bude nasledovať a ako vyzerá taký bežný deň.

Voľný deň absolútne bez režimu a s množstvom zmien dokáže dieťa poriadne vykoľajiť, rozladiť a udržiavať v napätej nálade. Snažte sa preto o to, aby počas dňa prebiehalo všetko v rovnakom čase a rovnakom poradí.

Naučte svoje dieťa tomu, že ráno sa raňajkuje, čistí zuby, pred obedom sa upratujú hračky a ide sa odpočívať. Zažitá by mala byť aj spoločná večera, kúpanie a ukladanie na spánok. Ak dieťaťu doprajete tieto rituály, nielenže získa pocit rodinnej spolupatričnosti, ale na režim si zvykne a nebudete tak musieť riešiť hysterické výstupy pred každým jedlom alebo spaním.

Zabavte ho!

Pokúste sa zistiť, čo by dieťa bavilo. Nie nadarmo sa predsa hovorí:„Kto sa hrá, nehnevá„.

Nájdite vo vašom okolí záujmový krúžok, ktorý bude pre vaše dieťa naplnením.

Máte športovo založeného syna, a napriek tomu stále odkladáte jeho zaradenie do športového družstva? Choďte do toho, dieťa sa zabaví a vybije prebytočnú energiu, ktorú by inak vkladalo do ukričaných scén!

Aj doma ale môžete svoje dieťa dokonale zamestnať. Je toľko možností! Maľovanie vodovými farbami, plastelína, vystrihovanie, ale aj pomoc pri domácich prácach.

Dieťa potrebuje váš čas!

Deti často obklopujeme tým najlepším, čo je práve na trhu. Kupujeme im značkové oblečenie, hračky aj mobily a často si myslíme, že to stačí. Naháňame sa za prácou, zarábame peniaze aj cez víkendy a neobetujeme ani trochu času pre svoje dieťa.

Je prirodzené, že sa potom stretávame s plačúcimi, nahnevanými deťmi, ktoré si vynucujú pozornosť a pritom stačí tak málo!

Dajte svojmu dieťaťu váš čas. Sadnite si s ním, prečítajte rozprávku, hrajte sa, hovorte spolu. To všetko je dôležité preto, aby vaše dieťa pociťovalo, že je milované a chcené.

Nájdite pre svoje dieťa dennú porciu porozprávania, pochvaly a lásky!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button