Cestovanie

Ako stráviť dovolenku v Splite?

Ako stráviť dovolenku v SpliteSplit je krásne mesto v strednej Dalmácii Chorvátska, na pobreží Jadranského mora. Je to druhé najväčšie mesto v Chorvátsku a spolu s Rijekou a Zadarom je jedným z hlavných prístavov Chorvátska. Plánujete dovolenku v Splite? Potom si prečítajte tipy čo si v tomto meste pozrieť a čo určite nevynechať.

Ako cestovať na dovolenku v Splite

diokleciánov palác v SpliteDo Splitu sa lieta lietadlom, letisko je vzdialené viac ako 20 km od centra. Ale pomerne dobrou a často využívanou možnosťou je aj doprava autom alebo autobusom.

Ubytovanie je možné zabezpečiť vopred prostredníctvom internetu alebo jednej z cestovných kancelárií, ale určite aj na mieste, ak s tým máte trochu skúseností.

Diokleciánov palác

Dominantným miestom Splitu je bývalý Diokleciánov palác na konci 3. storočia nášho letopočtu, v ktorom sa nachádza jadro historického mesta, ktoré bolo zapísané v roku 1979 na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Podzemie Diokleciánovho paláca

Na starožitných múroch, na ktoré narazíte na každom kroku, sú neustále opravy a údržba, takže vzhľad sa neustále mení.

Najväčšou atrakciou pre návštevníkov, a nielen veriacich, je návšteva podzemia Diokleciánovho paláca, kde bolo nájdených viac ako 60 izieb so starými klenbami a zvyškami pôvodnej výzdoby.

Ďalšie zaujímavosti miesta v Splite

dovolenka v Splite

Mesto je nielen starým palácom, ale je to živé turistické centrum s hotelmi, plážami a 5 prístavmi. Môžete navštíviť množstvo archeologických, etnografických a námorných prírodovedných múzeí, galériu Meštrovice a Národné divadlo.

Odporúčame výlet do Marjan (175 m) s najkrajším parkom v Splite a zoo s nádherným výhľadom na mesto s okolitými ostrovmi.

Všade, kde prechádzate ulicami plnými obchodov, reštaurácií, kaviarní, určite sedíte a relaxujete, sú to chvíle, na ktoré si často spomeniete.

Na opačnom brehu…

Celý Split sa nachádza na polostrove obklopenom takmer morom. Na opačnom brehu je skupina siedmich osád Kaštela, kde koncom 15. storočia bolo sedem opevnených hradov, existujú tu aj staré náboženské pamiatky, hotely, tábory, pláže, reštaurácie, kaviarne. Je to ideálna prechádzka zo Splitu.

Kúpanie a more v Splite

Split, ChorvátskoByť v Splite a nekúpať sa nie je možné. Mesto má šesť bazénov, hlavný je Bačvice v blízkosti centra mesta.

Kúpanie je možné aj vo voľnej prírode, najmä na nerovnomernom polostrove Marjan a na severovýchodnom pobreží tohto polostrova. Pláže hotelov Radisson Blu-Resort a Sv. Duje na Znjan získali vyznamenanie Modrá vlajka.

Spoločná minulosť

Split je veľké mesto, ale more a krásne okolie z neho robia jedinečnú dovolenku, ktorá určite stojí za to vedieť.

Môžete trochu pohľadať, že sme v minulosti mali vďaka Rakúsko-Uhorsku v jednej krajine tiež nádherný Split.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button