Úvod / Ako si vybrať / Ako vybrať fotografický UV filter, polarizačné a iné filtre?

Ako vybrať fotografický UV filter, polarizačné a iné filtre?

fotograficky UV filter

Návod ako vybrať fotografický UV filter, polarizačné a iné filtre. Filtre by nemali chýbať vo výbave každého fotografa. Existujú UV filtre, polarizačné filtre, ale aj špeciálne filtre určené na konkrétny účel. Kým fotografický UV filter je neodlúčiteľnou súčasťou príslušenstva každého fotoaparátu, polarizačný filter umožňuje verne zaznamenať fotografovaný objekt a odstrániť či zvýrazniť odlesky. Tento článok uľahčí tým, ktorí uvažujú o zaobstaraní jedného z fotografických filtrov, vybrať zo širokej ponuky na trhu vhodné a kvalitné príslušenstvo za rozumnú cenu. 

Prečo fotografický UV filter a za koľko?


V prvom rade si ujasnite, prečo si chcete fotografický filter zaobstarať a koľko doň chcete investovať. UV filtre, polarizačné alebo špeciálne filtre môžete kúpiť od osem eur do stodeväťdesiat až dvestotridsať  eur.

fotografPre príležitostného fotografa, ktorý fotí pre zábavu a chce si rozšíriť možnosti fotenia, sú drahé fotografické filtre zbytočným luxusom.

Osobne preferujem kvalitne spracované filtre, ktoré umožnia “čarovať” s obrazom, nie sú príliš nákladné a sú hlavne užitočné pre efekt, ktorého chcem dosiahnuť. Ostatné je len nadštandardný bonus.

Možnosti upevnenia

Sú dve možnosti, ako k fotoaparátu upevniť filter. Prvou možnosťou je naskrutkovanie na objektív fotoaparátu. Pred návštevou kamenného alebo internetového obchodu si overte priemer závitu vášho objektívu. Tento údaj nájdete v manuáli vášho fotoaparátu.

Priemer závitu sa uvádza v milimetroch (napríklad 55 mm, 62 mm a pod.). Druhou možnosťou je použitie vyhýbavého tubusu. A to pre fotoaparáty, ktoré majú závit na koreni objektívu.

UV filter je základ

Základom pre každého fotografa je fotografický UV filter. Ten slúži predovšetkým k ochrane objektívu, na ktorý sa UV filter naskrutkuje. Na prednej strane filtra je mnohokrát závit pre upevnenie ďalších filtrov. Hlavnou funkciou tohto typu filtra je ochrana prednej šošovky objektívu. UV filter zároveň viac prekreslí obrázok.

fotograficky filterDrahšie UV filtre sa od tých lacnejších odlišujú predovšetkým použitým materiálom, optickou kvalitou a hrúbkou skla. Pri drahších sa znižuje možnosť prasknutiu pri náraze filtra. Pre fotografa laika nie je potrebné investovať do drahého UV filtra, určite sa ale odporúča už kvôli ochrane šošovky objektívu UV filter si zaobstarať.

Polarizačný filter

S polarizačným filtrom môžete spraviť úchvatné zábery, ktoré vidíme v takých časopisoch ako je National Geografic, Nature, pod. Polarizačné filtre sú užitočnými pomocníkmi, vďaka ktorým môžete získať skutočne impozantné snímky. Odstraňujú odlesky otáčaním filtra, zvyšujú sýtosť farieb a stmavejú oblohu. Ich obstarávacia cena je ale už vyššia, preto sa oplatí starostlivo vyberať. Ako polarizačný filter funguje? Prirodzené svetlo je nepolarizované.

Ak použijeme polarizačný filter, prejdú ním len tie lúče, ktoré majú polarizačné rovinu zhodnú s polarizovaným svetlom. Lacnejšie od drahších filtrov sa odlišujú mierou priepustnosti nepolarizovaného svetla. Ich cena sa pohybuje od dvanásť do dvestotridsať eur. Príliš šetriť sa nemusí vyplatiť. Cena sa odvíja od použitého materiálu alebo kvality mechanického prevedenia. Takisto fólia použitá medzi dvoma sklami u tých najlacnejších filtrov nemusí byť farebne neutrálna, čo má pri snímkach za následok farebný nádych.

Predávajú sa dva druhy polarizačných filtrov – lineárne a cirkulárne. Líšia sa najmä vhodnosťou použitia aj cenou. Odporúčam si zaobstarať cirkulárny filter, ktorý je síce drahší, ale pre digitálne fotoaparáty vhodnejší. Osobne som investovala 57 eur a som nadmieru spokojná.

Špeciálne filtre

Medzi tretí typ filtrov je možné zaradiť všetky ostatné špeciálne filtre. Obľúbené sú prechodové filtre, ktoré umožňujú napríklad simulovať východ a západ slnka.

fotograficke filtreNeutrálne filtre  pomáhajú predísť preexponovaniu v jasných svetelných podmienkach a môžu meniť hĺbku ostrosti.

Filtre označenie ako skylight filtre odstraňujú hmlistý opar pri fotografovaní krajiny a zamodralosť. Na trhu možno potom zakúpiť i filtre, ktoré sú vhodné pre fotenie jesenného lístia, pretože dokážu vytvárať sýtejšie odtiene červenej, hrdzavo hnedej a oranžovej. Všetky tieto filtre odlišuje najmä ich účel a spája vyššia nákupná cena.

Tip ako vybrať fotografický UV filter


Neobávajte sa pred nákupom filtra informovať u predajcu s fotografickým príslušenstvom a porovnať vybrané filtre s cenami na internete.

Varovanie

Životnosť filtrov nie je neobmedzená, pozor na vlhkosť a plesne, ktorými lacnejšie filtre značne trpia.

Ako vybrať fotografický UV filter, polarizačné a iné filtre?
5 (99.2%) 25 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vyber karimatky

Ako si vybrať karimatku?

Je skvelé mať kvalitný spací vak, ale bez dobrej izolácie od zeme vám hrozí nepohodlie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *