Úvod / Voľný čas a hobby / Ako fotiť šport?

Ako fotiť šport?

ako správne fotiť športZachytenie rýchlo sa pohybujúceho motokrosára s rozmazaným pozadím je len o tom, ako dokážete pracovať so svojím fotoaparátom v manuálnom režime. Tiež automatický režim ponúka určité, no obmedzené možnosti. Športové fotografovanie je náročná disciplína, preto tu popíšem najmä jej základy a ako správne fotiť šport.

Fotenie športu


Ak fotograf uvažuje, že sa vypraví s fotoaparátom na hokejový či volejbalový zápas, mohol by čoskoro naraziť na problém. A to už priamo vo vchode do športovej haly. Pre športových fotografov, ktorí majú špeciálne stanovištia, je podstatná akreditácia. Tá umožňuje vstup do vyhradených priestorov pre zhotovovanie fotografií. Výhodou je, že sa nachádzate bližšie k športovému dianiu a nemusíte sa rozrušovať fanúšikmi vo svojom okolí, a v hľadisku.

Akreditáciu udeľuje usporiadateľ na základe žiadosti fotografa, preto sa s ním dohodnite vopred. Akreditácia sa udeľuje predovšetkým športovým fotografom z médií, preto ju získať nemusíte. V takom prípade je viac než jasné, že pri fotení z hľadiska budete potrebovať objektív s väčším ohniskom či zoomováním. Pamätajte však na to, že vo väčšine športovísk je fotenie zakázané.

Miesto odkiaľ fotiť šport

Nájdite si miesto, ktoré vám umožní dobre sledovať športové stretnutie, zároveň by vám malo umožňovať zachytiť kľúčové okamihy zápasu. V hokeji to je samozrejme gól, pri tenise sa zrejme budete chcieť zamerať na výrazy v tvárach tenistov, ak sa im darí či naopak nedarí. Neváhajte počas športovej udalosti toto stanovište meniť za iné, hľadajte zaujímavé uhly.

ako fotiť tenisŠportové fotografie vyžadujú veľmi krátke expozičné časy. Nastavte si teda krátky expozičný čas, aby ste zábery nemali rozmazané, pokiaľ to samozrejme nie je účel. Nastavíme si citlivosť ISO, v športových halách budete potrebovať väčšiu citlivosť. Nutnosťou je správne vyváženie bielej. Ak tak neurobíte, môžete potom pri preberaní vytvorených snímok veľmi ľutovať.

Chceme zachytiť tiež atmosféru, preto fotíme aj rozjarených fanúšikov a ich reakcie na priebeh športového zápasu.

ako fotiť beh a rozmazané pozadieVeľmi pôsobivý je efekt rozmazania pozadia. Hovoríme o tzv. panning, kedy sa snažíme dosiahnuť efekt, kedy sledovaný pohybujúci sa objekt je na fotografii ostrý, ale pozadie je rozmazané. Získame tým dojem pohybu, dynamiky. Základným variantom, ako takýto efektu dosiahnuť, je sledovanie pohybujúceho sa predmetu skrz hľadáčik fotoaparátu a snímania. Pri bežeckých pretekoch sa používa čas 1/60 s, všeobecne platí, že závisí na rýchlosti pohybujúcich sa objektov, ohniskovej vzdialenosti a vzdialenosti fotografa od objektu.

Tipy ako fotiť šport


Osobne sa mi vypláca na digitálnej zrkadlovke nastaviť rýchle fotografovanie za sebou. Po dobu, kedy držím spúšť fotoaparátu, robím niekoľko snímok. Potom na počítači vyberiem kompozične najvydarenejšiu. U niektorých fotoaparátov je táto funkcia označená ako Sport alebo zhlukové snímanie.

Ako fotiť šport?
5 (99.5%) 40 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako zariadiť dielnu

Ako na zariadenie dielne?

Zariadenie dielne môžete urobiť v akomkoľvek prostredí, chce to len vyriešiť odhlučnenie, ak by ste …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *