Šport

Powerball – ako a prečo ho používať?

powerballVideli ste niekedy partičku ľudí, keď jeden z nich v ruke točí podivnú svietiacu guľu a ostatní ho povzbudzujú? Potom išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o powerball. Ale nejde len o zábavu, ale aj o pomôcku vhodnú na posilňovanie a rehabilitáciu. Ako a prečo powerball používať?

Čo je to powerball?

Powerball je guľa o veľkosti tenisovej loptičky, kde pohybom ruky roztočíte vnútornú časť powerball. Pracuje na princípe gyroskopu – je to guľa, ktorá rotuje okolo osi v oceľovom prstenci. Ak ho rotočíte naozaj rýchlo, môže dosiahnuť rýchlosť až 15 000 otáčok za minútu so záťažou cez 18kg.

Čím rýchlejšie sa powerball točí, tým väčší je odpor, ktorý dáva. Keď držíte roztočený powerball v ruke, máte pocit, že držíte živý predmet.

ako použivať powerballPowerball bol pôvodne vyrobený americkou NASA a mal slúžiť kozmonautom pre posilňovanie v stave beztiaže. Je výbornou pomôckou pre posilňovanie svalov paží, pri rehabilitácii i tréningu športovcov. Navyše prináša veľa zábavy a možnosť súťaženia.

Na trhu je množstvo modelov – obyčajné Powerball bez otáčkomeru, s otáčkomerom, so svetelnými efektmi, s automatickým štartom, ale aj luxusné kovové modely.

Pri správnom zaobchádzaní vám bude powerball slúžiť niekoľko rokov. Najjednoduchší powerball s otáčkomerom zaobstaráte cez internet už od 19€ v obchodoch ak ho vôbec nájdete tak stojí o pár eur viac.

Prečo používať powerball?

Powerball možno využiť pri posilňovaní a rehabilitácii. Využijú ho športovci (golfisti, tenisti, lezci), muzikanti (hráči na strunové, dychové a klávesové nástroje) a ľudia, ktorí pracujú pri počítači.

Pre posilňovanie prstov, rúk, zápästí a ramien nie je účinnejší a efektívnejší cvik alebo náradie.

Okrem toho uvoľníte a posilníte ramená. Najefektívnejší je pre posilňovanie zápästia, ktoré sa posilňuje v takmer každej polohe ruky. Každý deň ucítite rast vášho výkonu a sily. Predlaktie zosílite už po týždni používania, zápästia a prsty po 14 dňoch.

Rehabilitácia s powerballom

ako cvičiť s powerballomK rehabilitácii sa používa predovšetkým pri syndróme karpálneho tunela a chorobách z jednostranného zaťaženia ruky napríklad pri práci na počítači.

Môže sa použiť aj pri rehabilitácii tenisového lakťa alebo zranenie zápästia.

Ako powerball používať?

Najprv musíte powerball roztočiť. Dá sa naštartovať pomocou štartovacej šnúrky, ktorá je súčasťou balenia, ale časom sa určite naučíte powerball naštartovať len sklzom dlane po jeho povrchu.

Keď powerball naštartujete a pevne ho chytíte do dlane, plynulým pohybom ruky budete zvyšovať otáčky vnútri rotora. Powerball môžete roztočiť na obe strany a ak začínate nenechajte sa odradiť, že vám to zo začiatku nepôjde – ako všetko aj powerball chce trochu cviku.

Posilňovanie ramien s powerballom

Na internete nájdete veľké množstvo cvikov s powerball. Na posilňovanie predlaktí majte ruku mierne od tela, ľahko pokrčenú v lakti. Podľa smeru rotácie budete posilňovať vonkajšie alebo vnútorné svaly predlaktia.

Ak budete mať ruku v lakti pokrčenú do pravého uhla, budete podľa smeru rotácie posilňovať biceps alebo triceps. S rukou pozdĺž tela posilníte prsný sval alebo rameno.

Ak len nesúťažíte, ale používate ho k posilňovaniu, posilňujte vždy obe ruky. Ideálne je precvičiť všetky svaly rúk, aby ste si neuškodili práve jednostranným zaťažovaním ruky. Začiatočník po pár minútach nebude cítiť ruku, preto začínajte trénovať v malých dávkach a postupne pridávajte. Stačí cvičiť len pár minút denne, aby ste cítili efekt a účinky cvičenia.

Najväčšou výhodou powerball je, že ho môžete používať pri každej voľnej chvíľke – počas prestávky v škole, pri pauze v práci, cestou autobusom, pri sledovaní televízie.

Takže ak neviete čím obdarovať kamaráta alebo vašich najbližších nejakým vtipným a zároveň užitočným darčekom, zvážte aj powerball, pretože jeho majiteľ si s ním užije veľa zábavy. Rôzne powerbally si môžete pozrieť na tejto stránke: https://akoapreco.com/link-powerball.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button