Úvod / Ako liečiť / Ako predchádzať kŕčovým žilám?

Ako predchádzať kŕčovým žilám?

ako zabraniť kŕčovým žilámKŕčové žily, medicínsky označované aj ako varixy, sú vakovito rozšírené úseky žíl na povrchu dolných končatín. V rozvinutých krajinách patria varixy medzi pomerne hojne rozšírené choroby. Podľa niektorých štatistík postihujú v rôznej podobe 30-60 percent ľudí. Na vzniku kŕčových žíl sa podieľa niekoľko faktorov. Predovšetkým sa jedná o vek, pohlavie, životný štýl a dedičnosť. K ich vzniku prispieva tiež nadváha a tehotenstvo. Ako predchádzať kŕčovým žilám?

Hlavné faktory, na ktoré sa treba zamerať keď chceme predchádzať kŕčovým žilám:


Pohyb

Pokiaľ chcete predísť vzniku kŕčových žíl, je veľmi dôležitá podpora svalovej pumpy dolných končatín. Hlavnou zásadou je teda pohyb. Vhodným športom je chôdza, beh, beh na lyžiach, jazda na bicykli alebo plávanie. Naopak nevhodným športom sú športy spojené so statickou záťažou. Medzi tieto patrí napr. posilňovanie, vzpieranie či zjazdové lyžovanie.

opretie nôh o stenuKŕčovými žilami trpia najčastejšie ľudia, ktorí väčšinu času stoja na jednom mieste alebo naopak väčšinu času presedia. Ak patríte medzi tieto skupiny ľudí, nezabúdajte v priebehu dňa na občasné pretiahnutie dolných končatín. Okrem dlhého státia alebo sedenia sa rozhodne zbavte zlozvyku dávať si pri sedení nohu cez nohu.

Odpočinok

Na žily dolných končatín pôsobí negatívne gravitačná sila, ktorý sťažuje návrat krvi. Preto je dobré žilám občas napomôcť uložením nôh do zvýšenej polohy. Ideálne je napríklad položiť sa chrbtom na zem a nohy oprieť zvislo nahor o stenu.

Oblečenie


vysoké podpätky a vznik kŕčových žilAj štýl obliekania má význam v prevencii kŕčových žíl. Je dôležité vyvarovať sa oblečeniu, ktoré je tesné v oblasti slabín či kolien. Upnuté oblečenie v týchto miestach totiž obmedzuje odtok krvi smerom k srdcu a stáva sa tak faktorom podieľajúcim sa na vzniku kŕčových žil.

Ďalej je dobré chodiť v topánkach na nižšom podpätku. Vysoký podpätok stavia nohu do neprirodzenej polohy a navyše obmedzuje činnosť lýtkových svalov. Ak patríte k ľuďom so sklonom pre vznik kŕčových žíl, je vhodné nosiť kompresné pančuchy.

Diéta

Nadváha patrí medzi faktory podieľajúce sa na vzniku varixov, preto je dôležité udržiavať si ideálnu hmotnosť. Základom zdravej diéty je obmedzenie cukrov a tukov. V prevencii kŕčových žíl sa uplatňuje strava bohatá na vlákninu. Jej nedostatok prispieva k vzniku zápchy. Zvýšené úsilie pri vyprázdňovaní potom zvyšuje vnútrobrušný tlak, čím dochádza k preťažovaniu žilového systému.

Kúpanie


Aj počas hygieny môžete podporiť žilový systém. Majte na pamäti, že teplo spôsobuje rozšírenie ciev, preto obmedzte pobyt v teplej vode. Na záver kúpeľa je vždy dobré osprchovať nohy studenou vodou, čím dôjde k opätovnému stiahnutiu žíl a výrazne tak zamedzíte vzniku kŕčových žil.

Ako predchádzať kŕčovým žilám?
5 (99.44%) 36 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako na omrzliny

Ako liečiť omrzliny?

Omrzliny nie sú len častým úrazom vo filmoch o horolezcoch alebo vo vojnových filmoch v období …

2 komentáre

  1. predchádzať sa im nedá, kŕčové žily sú stále ani zbaviť sa ich nedá iba ich zlepšiť a nejak kontrolovať aby sa nezhoršovali, aj po operácii sa väčšinou vracajú, ja mám predispozíciu tak preto si natieram nohy priessntz gélom a keď sa to náhodou zhoršuje tak idem k lekárovi, kompresné pančuchy mi napríklad nepomáhajú

    • Priessnitz gél na žily a cievy je len požierač penazí. Tiež som to kupoval a výsledky žiadne , Kompresné pančuchy to mi len nohy sťahovalo a potom mi vôbec neprúdila krv. A doktor mi predpísal tabletky , ale v lekárni si za to zapýtali 20€ a to som mal na mesiac. Aj tak sa to nič nezlepšovavalo, a teraz si dávam priniesť tabletky z čiech a tie stoja iba tretinu z tých u nás dodávaných a je to to isté , len pod inakším názvom. Musel som si zvyknúť na to , že bez tej ozdoby na nohách už nebudem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *