Ako liečiť

Čo znamenajú zvýšené biele krvinky?

zvýšené bielé krvinkyBiele krvinky sú dôležitými krvnými bunkami, ktoré majú za cieľ brániť ľudský organizmus proti baktériám a vírusom. Pokiaľ je ich množstvo v tele príliš nízke, telo sa nedokáže vysporiadať s chorobami. Mnohokrát však nastáva opačný problém, kedy je bielych krviniek v krvi príliš veľa. Čo tento jav znamená a čo sa s ním dá robiť, ak je to vôbec potrebné? Čo znamenajú zvýšené biele krvinky?

Čo sú to biele krvinky?

Biele krvinky, odborne nazývané leukocyty, sú krvné bunky, ktoré sú súčasťou imunitného systému organizmu.

Imunitný systém slúži na kontrolu prenikania cudzích častíc, najmä baktérií a ďalších mikroorganizmov, do tela. Ak je imunitný systém v poriadku a tým pádom aj počet bielych krviniek, organizmus je zdravý.

Akonáhle sa do tela dostane nejaký vírus alebo baktéria, imunitný systém reaguje tak, že dôjde k zvýšeniu počtu bielych krviniek, ktoré potom s týmto vírusom či baktériami bojujú.

Čo znamená zvýšený počet leukocytov

Organizmus reaguje na infekciu tým, že dôjde k zvýšeniu hladiny bielych krviniek – leukocytov. Vyššie namerané množstvo sa objavuje napríklad u chorôb, ako sú angína, zápal pľúc atď.

Ďalej dochádza k zvýšeniu leukocytov tiež v situáciách, keď sa zraníte, ste po operácii, prípadne v čase, keď máte mononukleózu.

leukocytozaOdborne sa zvýšenie počtu bielych krviniek nazýva leukocytóza.

Pri chorobe a vyšetrení dochádza k zisteniu počtu bielych krviniek, vďaka čomu je následne zisťovaný pôvod infekcie. Potom možno lepšie aplikovať liečbu.

Keď sa telo po chorobe uzdravuje, dochádza k vyrovnaniu a stabilizácii počtu bielych krviniek. Laicky povedané sa to dá objasniť tak, že biele krvinky pomohli zničiť infekciu a vírusy, ktoré ju spôsobili a opäť sa sťahujú, pretože ich už nie je potrebné tak veľké množstvo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button