Ako liečiť

Ako nahodiť vykĺbené rameno?

ako napraviť vykĺbené ramenoVykĺbené rameno je pomerne častým javom najmä u športovcov, môže však stretnúť prakticky kohokoľvek z vás. Stačí napríklad, aby ste sa pošmykli na poľadovici a udreli sa ramenom o zem. Niekedy ide pomerne ľahko navrátiť späť. Ak však nemáte skúsenosti, prípadne vás ťaží veľká bolesť, je vždy nutné navštíviť lekára. Poradíme vám ako nahodiť vykĺbené rameno? 

V článku sa dozviete:

 • Čo je vykĺbené rameno
 • Aké sú príznaky
 • Postupy nahodenia vykĺbeného ramena
 • Čo je potreba
 • Ako dlho to potrvá
 • Ako liečiť vykĺbené rameno

Čo je to vykĺbené rameno?

K vykĺbeniu ramena dochádza v dôsledku toho, že vplyvom nárazu či tlaku rameno vybehne z kĺbového púzdra. Spravidla je postihnutie viditeľné na prvý pohľad.

Aké sú príznaky vykĺbeného ramena?

Ak sa vám tento úraz prihodí, celkom určite ho rozpoznáte. Sprevádza ho totiž intenzívna bolesť v postihnutej oblasti.

Okrem toho máte v daný okamih sťaženú manipuláciu s ramenom a a aj s celou rukou.

Postupy nahodenia vykĺbeného ramena

Existuje niekoľko spôsobov, ako vykĺbené rameno navrátiť do kĺbovej jamky. Predstavím vám 2 najbežnejšie, z ktorých jeden je možné vykonať aj bez prítomnosti ďalšej osoby.

Napravenie s pomocou druhej osoby

napravovanie vykĺbeného ramenaĽahnite si na chrbát na rovnú podložku – na posteľ a pod. Podložka pritom musí byť nad zemou. Postihnutú končatinu nechajte visieť cez okraj podložky, trup pritom musí byť neustále podopretý.

Druhá osoba vás chytí za ruku, silne stlačí a zatiahne. Je potrebné zatiahnuť silnejšie, avšak pomaly.

Smer ťahania musí byť od vás, respektíve vášho tela. Vplyvom pohybu dôjde k natiahnutiu ramenného svalstva. Po pár minútach by sa mal kĺb dostať späť do kĺbovej jamky.

Napravenie ramena svojpomocne

Sadnite si na pevnú podložku (stoličku, stôl a pod.). Pokrčte lakeť. Horná paža a predlaktie budú v pravom uhle. Pažu vytáčajte smerom von, zároveň smerujte dlaň dovnútra, do boku. Potom pažu otočte smerom nahor, od ramena smerom nad hlavu. V tejto fáze by sa malo rameno dostať späť do kĺbovej jamky.

Ak tieto ani prípadné ďalšie postupy nepomáhajú, radšej čo najskôr vyhľadajte odbornú lekársku pomoc. Tú by som napokon odporúčal všetkým z vás, ktorí s napravovaním kĺbov nemajú potrebné skúsenosti.

Čo je potreba na napravenie vykĺbeného ramena?

 • Pevná podložka
 • Prítomnosť druhej osoby (v prípade 1. postupu)

Ako dlho nahodenie ramena potrvá?

Nahodenie vykĺbeného ramena vyššie uvedenými spôsobmi je otázkou jednotiek minút. Oveľa dlhšie zaberie čas liečby.

Ako liečiť vykĺbené rameno?

V prvých okamihoch sa budete stretávať so silnou bolesťou a horšou hybnosťou paže. V rámci prvej pomoci po nahodení ramena späť do kĺbovej jamky odporúčam na postihnuté miesto použiť ľadový obklad, ktorý jednak zmierni bolesť, jednak vás zbaví aj prípadného opuchu.

ortéza na vykĺbené ramenoZranenú ruku je nutné zafixovať, a to napríklad tak, že budete niekoľko dní nosiť ruku v šatke.

Pri dlhšie trvajúcich ťažkostiach si vezmite lieky na bolesť typu ibuprofen a pod.

Fixáciu vykĺbeného ramena by mal vykonať lekár. Používajú sa na to špeciálne ortézy. Ruku v nej budete nosiť minimálne 2 – 3 týždne, potom počítajte ešte s niekoľkými ďalšími týždňami, ktoré zaberie rehabilitácia.

Podobné články

1 komentár

 1. Ten váš návod na repozíciu ramena je trochu neprehľadný…
  A popravde – neviem si dosť dobre predstaviť ako by si človek sám nahodil rameno plynulým ťahom. Chýba tam totiž dosť podstatná informácia – bolí to ako sviňa. V živote som po úrazoch zažil hodne bolesti, ale toto bolo najhoršie, našťastie to trvá len chvíľu.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button