Ako liečiť

Ako liečiť zápal stredného ucha?

ako liečiť zápal stredného uchaZápal stredného ucha je ochorením, ktoré trápi hlavne malé deti. Najčastejšie sa objavuje vo veku okolo 8 – 10 rokov, niekedy však choroba postihuje aj staršie osoby. Rozhodne ho nemožno podceňovať, v najhorších prípadoch, keď nedôjde k patričnej liečbe, môže mať zápal za následok aj stratu sluchu. Ako správne liečiť zápal stredného ucha?

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • Čo je zápal stredného ucha
  • Príznaky zápalu stredného ucha
  • Prevencia
  • Postup liečby zápalu stredného ucha
  • Ako dlho to potrvá

Čo je to zápal stredného ucha?

Zápal stredného ucha je zvyčajne vyvolaný infekciou, kedy sa baktérie dostanú do Eustachovej trubice, ktorá je jednou z častí ľudského ucha. Najčastejšie choroba vzniká potom, čo prekonáte zápal horných dýchacích ciest, napríklad prechodíte nádchu.

Príznaky zápalu stredného ucha

liečenie zápalu ucha u detí, prevencia a príznakyCharakteristickým javom, ktorý zápal stredného ucha sprevádza, je intenzívna bolesť v oblasti ucha.

Spoznáte ju tiež tak, že sa pod lalôčikom vytvorí hrča. Zápal stredného ucha má však aj ďalšie príznaky.

Hlavné príznaky:

  • Tvorba hnisu v uchu
  • Intenzívna bolesť v uchu
  • Zhoršený sluch
  • Zvýšená teplota
  • Únava organizmu
  • Vyklenutie ušného bubienka

Ak je zápal intenzívny a nedôjde k jeho riadnej liečbe, môže dôjsť až k prasknutiu ušného bubienka.

Prevencia pred zápalom stredného ucha

Zápalu stredného ucha sa nedá stopercentne vyhnúť. U malých detí by ste ale predsa mali dbať na určité preventívne opatrenia. Najmä sa jedná o nosenie kvalitného a teplého oblečenia, najmä v chladnejšom období. Deťom v zime určite dávajte na hlavu čiapku.

Ďalej je vhodné sa vyvarovať miestam, kde je prievan. Okrem toho nezabúdajte ani na pravidelné čistenie uší. V jednom z minulých článkov sme si povedali, ako bezpečne čistiť uši. V neposlednom rade si treba ustrážiť situáciu po prekonaných nádchach, zápaloch mandlí a pod.

Dôležité je tiež pravidelné smrkanie.

Postup liečby zápalu stredného ucha

Odborná liečba

bolesť a hnis v uchuPri zápale stredného ucha je vždy potrebné navštíviť odborného lekára. Klasickou liečbou choroby je nasadenie liekov, ktoré tlmia bolesť, ktorá zápal sprevádza.

V niektorých prípadoch doktori predpisujú antibiotiká. Pokiaľ ide o intenzívny, akútny zápal, pristupuje sa k prepichnutiu bubienka, odborne nazývanému paracentéza.
Týmto zákrokom dôjde k uvoľneniu hnisu, ktorý je nahromadený v uchu a spôsobuje onú silnú bolesť.

Domáca liečba

Okrem odbornej liečby môžete aj vy sami urobiť niečo pre to, aby zápal stredného ucha čo najrýchlejšie odznel. Na zmiernenie bolesti pomáhajú napríklad studené obklady, ktoré aplikujete na ucho.

Po prepichnutí ucha je dôležité ho udržiavať čisté. Toho sa dá dosiahnuť okrem iného kvapkaním borovicovej vody. V odporúča sa aj často smrkať.

Naše babičky na zápal používali ešte iný recept – cibuľový obklad. Stačí nakrájať cibuľu na tenké plátky, zabaliť ju do vreckovky, ohriať a priložiť k uchu z jeho zadnej časti.

Ako dlho liečba zápalu stredného ucha potrvá?

Ak ide o zápal akútny, zvyčajne odznie v priebehu niekoľkých dní. V prípade, že však ide o chronické ochorenie, je liečba mnohokrát podstatne dlhšia a tiež náročnejšia.

V každom prípade je na mieste opäť zdôrazniť, že by ste liečbu zápalu mali nechať na lekárovi.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button