Financie

Ako funguje americká hypotéka a aký je rozdiel oproti bežnému hypotekárnemu úveru?

výhody a nevýhody americkej hypotékyBankové ústavy a niektoré súkromné nebankové spoločnosti na Slovensku ponúkajú možnosť dohodnutia takzvanej americkej hypotéky. V čom spočíva rozdiel oproti bežnej hypotéke a spotrebiteľským úverom a aké sú jej výhody, prípadne aj nevýhody? Dozviete sa v tomto článku.

Obsah článku:

  • Čo je americká hypotéka
  • Ako americká hypotéka funguje
  • Výhody a nevýhody americkej hypotéky

Čo je to americká hypotéka?

Ide o typ úveru, ktorý je akousi alternatívou ku klasickému hypotekárnemu úveru a do istej miery aj k bežným spotrebiteľským úverom.

ako získať americkú hypotékuZásadným prvkom je, že sa jedná o neúčelový úver. V praxi to pre vás znamená, že pre jeho získanie nemusíte banke či nebankovej spoločnosti uvádzať, na čo peniaze potrebujete, na aké účely ich využijete. V tomto smere nie ste oproti bežnej hypotéke nijako limitovaní.

Americká hypotéka sa využíva napríklad na rekonštrukciu bývania, ale aj na umorenie existujúcich záväzkov, prípadne na kúpu nového vozidla a pod.

Vždy sa jedná o vyššiu sumu s dobou splatnosti v rádoch aj niekoľkých desiatok rokov.

Ako americká hypotéka funguje?

Pre dojednanie americkej hypotéky v zásade platí, že vám bude poskytnutá zaviazaním nehnuteľnosti, ktorú vlastníte.

Všeobecne potrebujete na získanie úveru vlastniť nehnuteľnosť, ktorá má hodnotu aspoň o 1/3 vyššiu, ako suma, ktorú požadujete. Na zaviazanie nehnuteľnosti možno využiť byt, rodinný dom, pozemok, garáž a pod. Banky zvyčajne poskytujú túto formu hypotéky do výšky 70% hodnoty nehnuteľnosti.

Vyššie americké hypotéky sa môžu pohybovať aj v rádoch niekoľkých stoviek tisíc eur. Pri rokovaní si zvolíte dobu a spôsob splatnosti. Spravidla sa jedná o pravidelné mesačné splátky, doba splatnosti môže činiť pokojne až 20 rokov. Je samozrejme účtovaný tiež úrok, ktorý je tu oproti klasickej forme hypotéky skôr vyšší, s tým je nutné počítať.

Rovnako ako pri bežnej hypotéke aj tu máte určitú dobu fixácie úrokovej sadzby. Po jej skončení sa môžu v prípade potreby využiť možnosti refinancovania hypotéky tak, aby ste na nej mohli ušetriť.

čo je to amerícka hypotékaNa zaviazanie nehnuteľnosti, ktorá má vyššiu hodnotu, je potrebné nechať si urobiť znalecký posudok, na základe ktorého sa vyhodnotí, akú má daná nehnuteľnosť trhovú cenu.

Pred tým, než dôjde k úspešnému vybaveniu žiadosti a podpisu zmluvy, je dobré si pripraviť tiež všetky doklady o vlastníctve nehnuteľnosti, jej fotografie a pod.

Pri nebankových spoločnostiach aj niektorých bankách je vybavenie americkej hypotéky spojené s poplatkom, ktorý vás vyjde rádovo na pár desiatok eur maximálne pár stoviek. Prečítajte si aj článok 30 tipov ako ušetriť peniaze.

Výhody a nevýhody americkej hypotéky?

Výhody

Hlavnou výhodou je neúčelovosť. Nikto sa vás nepýta, na čo peniaze potrebujete. Nemusíte tak dokladať napríklad to, že sa chystáte kupovať nehnuteľnosť, ako je to v prípade klasickej hypotéky.

Ako výhodu možno považovať aj fakt, že vďaka tomuto typu úveru máte možnosť získať vysokú čiastku s pomerne dlhou dobou splatnosti. Vždy je nutné zvážiť, či sa predsa len neoplatia iné formy úveru.

Nevýhody

Nevýhoda môže spočívať vo vyššej úrokovej sadzbe oproti bežným spotrebiteľským a hypotekárnym úverom.

Pri prípadnej neschopnosti splácať potom ľahko môžete prísť o nehnuteľnosť, ktorú ste oproti úveru založili.

V neposlednom rade je nutné počítať s tým, že najmä u nebankových spoločností musíte pri vybavení platiť poplatok.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button