KuchyňaNávody

Ako zabiť vianočného kapra v domácich podmienkach?

vianočný kapor

Zabiť vianočného kapra, to je zručnosť, bez ktorej sa najmä ženy „celkom rady obídu“. Veď špecializovaní predajcovia vianočných kaprov nám rybu v okamihu zabijú. Napriek tomu však niekedy môže nastať situácia, že Ježiško už prešľapuje za oknom, ale náš kaprík sa ešte preháňa vo vani. Ako zabiť vianočného kapra v domácich podmienkach? Prinášame návod pre úplných „amatérov“. 

Čo potrebujete ak chcete zabiť vianočného kapra v domácich podmienkach:

  • ostrý ťažký nôž
  • sekáčik alebo nožnice na hydinu
  • palička (na mäso alebo iná vhodná)
  • malý špicatý ostrý nožík
  • čisté staršie utierky alebo papierové utierky
  • nádoba na odpad a nádoba na mäso

Živý či zabitý vianočný kapor?

Väčšina ľudí si nechá zabiť kapra hneď pri nákupe. Len niektorí kupujú kapríka zámerne živého, ale tí zvyčajne kapra zabiť vedia – sú to napríklad rybári.

Samozrejme, môže sa stať, že sa živý vianočný kapor ocitne aj v domácnosti, ktorá so zabíjaním kaprov žiadne skúsenosti nemá, napríklad dostane ho darom, vyhrá ho v tombole na vianočnom večierku alebo ho kúpi v obchode, kde na zabíjanie kapra nie sú vybavení, či preto, aby potešili menšie deti. A čo teraz?

Na koho padne neľahká úloha?

zabijanie kapraPri všetkej rodovej rovnoprávnosti – zabíjanie vianočného kapra by mala byť mužská práca. Takže prvou veľkou úlohou bude postaviť nejakého muža nekompromisne pred náročnú vianočnú misiu vianočného kapra zabiť, vypitvať a naporciovať.

Ak žiaden muž v dome nie je, musí sa žena zoceliť, zahodiť ľútostivé myšlienky na smutné rybie oči, spomenúť si na prababičky, ktoré ryby zabíjali bežne, vyhnať deti na klzisko a pustiť sa do diela.

Čas pri zabíjaní vianočného kapra je dôležitý

Kapra zabijeme pokiaľ možno čo najskôr. Medzistupeň, kedy kaprík prežíva v našej vani, znamená ďalšie komplikácie – v domácnosti, ktorá nie je rybársky vybavená, je pomerne ťažké kapra vyloviť a premiestniť ho na miesto určené na zabíjanie a pitvanie.

O nebezpečenstvách druhotných úrazov nehovoriac (pokĺznutie na mokrej dlažbe pri vykĺznutí kapra z rúk na zem, a podobne). Kapríka necháme vo vedre vody, ktorú potom vylejeme do drezu aj s kaprom.

Čo si pripraviť na vianočného kapra

Pripravíme si paličku (na mäso alebo palička na hobby), ostrý špicatý nôž, ťažký dlhý ostrý nôž, nôž -pílku alebo kuchynské nožnice (na hydinu).

Ďalej potrebujeme aspoň dve staré čisté sajúce utierky alebo viac papierových utierok. Nádobu na odpad, nádobu na hlavu a odrezky na polievku, doštička na porciovanie, misu na očistené mäso.

Príprava kapra a omráčenie

Z kuchynskej pracovnej linky (a širšieho okolia) odstránime všetky predmety – na jednej strane by nám prekážali v práci, na strane druhej, pri zabíjaní vianočného kapra okolo seba narobíme dosť neporiadku.

Vedľa drezu rozložíme utierku. Vypustíme vodu z drezu. Pomocou druhej utierky rybu podoberieme z drezu. Položíme ho na utierku, prikryjeme (aby sa nám nešmykla ruka). Jedným pevným silným úderom paličkou do hlavy nad očami kapra omráčime.

Zabitie kapra v domácich podmienkach

Prstami nadvihneme kaprové žiabrové kryty. Ostrým nožom alebo silným šklbnutím prstami rýchlo prerušíme oblúky žiabier. Kapra necháme vykrvácať.

Ak budeme pripravovať tento druh ryby na staroslovenský spôsob, na čierno, odchytíme kapriu krv. Ak krv nepoužijeme, rýchlo umyjeme pracovnú plochu, aby nebola klzká. To budeme robiť priebežne po celú dobu práce.

Príprava na porciovanie kapra

pitvane kapra

Ostrým ťažkým nožom alebo sekáčikom oddelíme hlavu. Počítajme s tým, že nervy už zabitého kapra budú ešte chvíľu pracovať.

Nesmie nás teda vydesiť, keď sa kaprie telo s oddelenou hlavou pod pracovným nožom občas „mihne“.

Telo bez hlavy necháme malú chvíľku (pár minút) oddýchnuť a potom hneď rybu vypitveme.

Pitvanie vianočného kapra

Na pitvaní vianočného kapra budeme používať malý ostrý špicatý nožík. Rybu budeme rezať po brušnej strane, a to od chvosta (od análneho otvoru) nahor.

Vedené rezy sú krátke a plytké – len asi jeden až dva centimetre, podľa množstva svalového tkaniva. Rozrezanú rybu zároveň otvárame.

Na čo dávať pozor pri pitvaní kapra?

čistenie kapraPri pitvaní hrozí nebezpečenstvo, že nožom natrhneme alebo prepichneme žlčník, ktorého horká žlč by znehodnotila mäso.

Preto, keď brucho kapra otvoríme, najprv opatrne prehľadáme vnútornosti, aby sme žlčník našli a opatrne ho vybrali. Potom vyberieme podlhovastý útvar ikier alebo mliečí, ktoré môžeme použiť do polievky.

Ostatné vnútornosti dáme do odpadu. Upraceme pracovný priestor.

Čistenie kože vianočného kapra

Ťažkým nožom, sekáčikom alebo nožnicami na hydinu odstránime plutvy (vrátane tej chvostovej). Ak nemáme radi kapriu kožu, stiahneme ju. Keď kožu jedávame, zoškriabeme šupiny. Šupiny škriabeme tupou stranou dlhého noža alebo lyžicou, a to v „protismere„. Ak máme druh kapríka bez šupín, očistíme kožu tupým nožom – nejaká šupinka sa na ňom tiež nájde.

S vypitvaným a očisteným kaprom ďalej pracujeme podľa konkrétneho kuchárskeho zámeru: filetujeme, naporciujeme, rozpolíme. Z hláv, ikier (mliečia) a odrezkov pripravíme polievku.

Tip

Nezabudneme si odložiť pár šupiniek. Vraj nosia do rodiny peniaze – a čo keby to naozaj fungovalo?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button