Ako vybrať domácu pekáreň?
Novým módnym trendom súčasnosti je pečenie domáceho chleba. Receptov a spôsobov prípravy je nepreberné množstvo. Upiecť napríklad kváskový chlieb už chce trochu zručnosti a hlavne trpezlivosti. Niekoho môže zložitá príprava odradiť. Práve pre tých z nás je tu domáca pekáreň. Stačí do nej len nasypať suroviny a všetku ostatné prácu už urobí za nás. Suroviny premieša, umiesi cesto a nechá ho vykysnúť. Potom cesto upečie a my si môžeme takmer bez práce pochutnať na čerstvom domácom chlebe, u ktorého na rozdiel od toho z obchodu vieme, z akých surovín je upečený. Ako vybrať domácu pekáreň?
Domáca pekáreň a jej využitie
Každá domáca pekáreň má programy na niekoľko druhov chleba. Ale chlieb nie je to jediné, čo môžeme v pekárni piecť. Využitie je oveľa širšie.
Veľa gazdiniek používa pekáreň len na miesenie a kysnutie cesta na rožky, buchty, cesta s kypriacim práškom … Pečenie už potom prebieha klasicky v rúre. Možno tiež pripraviť domáce džemy, šťavy, marmelády, jogurty … Možností je veľa.
Čo je potrebné zvážiť pred samotnou kúpou?
Skôr, než sa rozhodneme pekáreň zakúpiť, mali by sme sa zamyslieť, či ju budeme naozaj využívať.
Aby sa z nej nestal len ďalší veľký prístroj na prekážanie. Pokiaľ máme v tejto základnej otázke jasno, môžeme smelo vyberať.
Dôležité funkcie a parametre domácej pekárne
Niektoré pekárne majú viac funkcií, ako napríklad len na pečenie chleba, iné zase majú funkcií menej, ale dajú sa v nich pripraviť aj džemy, pečivo z kypriaceho prášku, pizza a pod.
Samozrejme aj tu platí – čím viac funkcií, tým vyššia cena.
Dôležitou funkciou, ktorú majú takmer všetky modely pekární, je odložený štart. Umožní nám večer pripraviť suroviny do pekárne a ráno môžeme raňajkovať čerstvo upečený chlieb.
Na trhu sa vyskytujú domáce pekárne jednohákové alebo dvojhákové, pričom počet miesičov nie je príliš podstatný.
V neposlednom rade musíme zvážiť, ako veľkú pekáreň si chceme zaobstarať. Pekáreň pre štvorčlennú rodinu by mala zvládnuť upiecť minimálne kilogramový peceň chleba.
Trh ponúka pekárne na pečenie chleba s hmotnosťou v rozmedzí 500 – 1800 g.
Ďalšou výhodou väčšiny domácich pekárni je že majú v sebe zabudovanú pamäť, ktorá si pamätá nastavenie programu na pečenie aj pri výpadku elektrického prúdu.
Niektoré domáce pekárne ponúkajú aj možnosť upiecť si typické francúzske bagety.
Domáca pekáreň je skvelé zariadenie, vďaka ktorému si môžete pripraviť veľmi chutné a zdravé pečivo, a nie len to napríklad aj marmelády, koláče, rezance, torty, toastový chlieb alebo aj bezlepkové pečivo.
Ja som si vybrala s pomocou predavača, typ Basic a som spokojná. Robím si v nej okrem chlebíka i jogurty,čaje a dokonca aj syr 🙂 Vrelo odporúčam!