Domácnosť

Ako nalakovať podlahu?

ako nalakovať podlahuStará drevená podlaha sa dá renovovať rôznymi spôsobmi. Kým v jednom z predchádzajúcich článkov sme si načrtli, ako olejovať podlahu, teraz si zhrnieme krok za krokom, ako nalakovať podlahu. Do tejto činnosti sa bez strachu môžete pustiť, bez toho aby ste potrebovali odbornú pomoc.

Príprava podlahy pred lakovaním

Pred tým, než sa pustíte do samotného lakovania podlahy, je potrebné ju najprv pripraviť. Predovšetkým bude potrebné podlahu zbrúsiť, a to až na drevo, aby ste sa zbavili všetkého starého laku.

Po vybrúsení podlahu povysávajte pomocou vysávača, aby na nej nezostal žiadny prach a iné nečistoty.

Ak v podlahe objavíte nerovnosti, bude potrebné ich ešte pred lakovaním zarovnať. K tomu využite vybrúsené kúsky a pomocou spojivovej zmesi je aplikujte do dier.

Postup lakovania podlahy

Teraz máte podlahu pripravenú k nalakovaniu. Najprv si zmiešajte lak a nechajte ho na niekoľko minút po zamiešaní odstáť.

Základný lak

nalakovaná podlahaV prvej fáze budete nanášať základný lak. Najprv lakujte kraje miestnosti. Na lakovanie využite klasický valček, prípadne štetec. Valček pred každým použitím namočte do nádoby s lakom a rovnomerne s jeho pomocou lak nanášajte na podlahu, ideálne kolmým smerom na vlákna dreva. S valčekom príliš nemanipulujte, roztieranie laku musí byť čo najrovnomernejšie.

Po každom ďalšom namočení valčeka začnite lakovať na mieste, kde ste pred tým skončili tak, aby došlo k plynulému prekrytiu a prechodu a lak tak vytvoril súvislú vrstvu.

Po natretí celej podlahy nechajte základný lak dôkladne vyschnúť, a to po dobu približne dvoch až troch hodín v závislosti na zvolenom prípravku. O dobe vysychania sa dozviete priamo na obale a v návode použitého laku.

Po zaschnutí základného laku podlahu prebrúste jemným brúsnym papierom a znova ju dôkladne povysávajte od prachu. Je možné ju tiež umyť.

Finálny náter

ako lakovať podlahuAko náhle máte podlahu upravenú, začnite rovnakým spôsobom nanášať konečný lak, a to v dvoch či troch vrstvách.

Po dokončení aplikácie je potreba na podlahu nejaký čas nestúpať, kým lak dokonale nezaschne.

To potrvá približne 8 – 10 hodín.

Čo je treba na lakovanie podlahy?

  • Valček
  • Štetec
  • Vysávač
  • Brúsny papier
  • Návleky na obuv
  • Ochranné rukavice

Ako dlho to potrvá?

Celá práca, teda od počiatočnej úpravy podlahy, cez nanesenie základného náteru až po finálny náter a jeho zaschnutie, zaberie okolo 12 hodín.

Ďalej je nutné vziať do úvahy, že na čerstvo nalakovanú a zaschnutú podlahu nie je vhodné ihneď stavať nábytok. S tým počkajte minimálne jeden deň.

Stručne povedané, na nalakovanie podlahy si ponechajte celý víkend.

Aké budú náklady na lakovanie podlahy?

Kvalitný lak na parkety a drevené podlahy zaobstaráte v cenovej relácii od 25 €. Za túto cenu dostanete balenie s objemom 2,5 litra. Jeden liter laku pritom vystačí na približne 10 metrov štvorcových podlahy. Je ale nutné počítať s tým, že budete nanášať minimálne dve vrstvy finálneho náteru.

Valček na lakovanie podláh možno zakúpiť do 3 €, brúsny papier P150, ktorý je na brúsenie podlahy najvhodnejšie, zakúpite v balení o 10 kusoch za cca 7 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button