Ako liečiť

Ako na meranie teploty: Druhy teplomerov, ktoré možno využiť

ako na meranie teplotyTeplomer na meranie telesnej teploty by rozhodne nemal chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Jedným z prvých príznakov mnohých ochorení je totiž práve zvýšená teplota. Vďaka teplomeru si ľahko overíte, či nemáte horúčku. V súčasnej dobe sa dá zaobstarať niekoľko druhov teplomerov. Odlišujú sa nielen podľa presnosti merania, ale tiež podľa spôsobu použitia a rýchlosti merania. Ako na meranie teploty: Druhy teplomerov, ktoré možno využiť.

V článku sa dozviete

  • Kde sa meria telesná teplota
  • Aké druhy teplomerov existujú
  • Ako dlho meranie teploty potrvá
  • Aké budú náklady

Kde sa dá merať telesná teplota?

Telesnú teplotu môžete zmerať na niekoľkých miestach vášho tela.

  • Podpazušie – tradičný spôsob merania telesnej teploty, kedy sa používa ortuťový teplomer, prípadne digitálný variant. Teplomer sa vkladá do jamky v podpazuší. Ruku je pritom potrebne ohnúť.
  • Ústa – teplomer sa vkladá do úst pod jazyk. Pre tento spôsob je najlepšie použiť digitálny teplomer.
  • Konečník – tento spôsob je určený hlavne pre meranie teploty u detí. Pred aplikáciou teplomera do konečníka je potrebné ho namastiť. Zasúva sa asi do hĺbky 2 centimetrov. Po ukončení merania teplomer vždy umyte. Na meranie teploty na tomto mieste tela sa používa digitálny teplomer.
  • Čelo – moderný spôsob. Na meranie na čele je ale vhodný iba páskový teplomer. Zistenie teploty je v tomto prípade veľmi rýchle.
  • teplomer do uchaUcho – pri tomto spôsobe sa používa infračervený teplomer.

Pri meraní teploty v rôznych častiach tela je potrebné počítať s tým, že v každej oblasti je iná normálna teplota. Pokiaľ ju budete merať napríklad v konečníku, je teplota asi o pol stupňa vyššia ako pri meraní v podpazuší.

Pri meraní telesnej teploty je nutné brať do úvahy aj dennú dobu. Všeobecne platí, že najvyššia teplota býva k večeru, kedy je organizmus unavený po celodennej aktivite. Najnižšia teplota je potom logicky ráno.

Druhy teplomerov:

Ortuťový teplomer

ortuťový teplomerV minulosti bol prakticky vo všetkých domácnostiach. Dnes už je nahradzovaný modernejšími variantmi. Jeho značnou nevýhodou je fakt, že obsahuje ortuť, ktorá je pre človeka toxická.

Ak sa takýto teplomer rozbije, hrozí vážne riziko otravy.

Ortuťový teplomer meria teplotu relatívne pomaly. Pri vložení do podpazušia je potrebné vyčkať asi päť minút. Pred aplikáciou je potrebné ho „strepať“ pod hodnotu normálnej telesnej teploty.

Liehový teplomer

Funguje na rovnakom princípe ako ortuťový teplomer, avšak v skle nie je jedovatá ortuť, ale zafarbený lieh. Nevýhodou je, že sa pri neopatrnom zaobchádzaní alebo pri páde ľahko rozbije. Aj tu je potrebné počítať s meraním ktoré bude trvať asi 5 minút.

Digitálny teplomer

digitalný teplomerJeho hlavnou výhodou je presnosť merania. Odchýlka je maximálne v rozsahu jednej desatiny. Okrem toho je tiež veľmi rýchly, telesnú teplotu s ním zmeriate behom 10 sekúnd. Je úplne bezpečný.

Vie si pamätať predchádzajúce merania, takže máte dobrý prehľad o tom, ako sa pri konkrétnom meraní v priebehu času vyvíja telesná teplota.

Digitálny teplomer s krčkom ECT-3

Digitálny teplomer ECT-3 je určený pre meranie teploty v podpazuší. V prípade ukončenia merania a pri zvýšenej teplote sa ozve alarm.

Vyniká presnosťou a tiež rýchlosťou merania. To trvá asi 1 minútu. Po použití sa vie sám automaticky vypnúť, čím šetrí batériu. Pre jeho napájanie sa používa jedna batéria.

Bezdotykový teplomer

bezdotykový teplomerAko už z jeho názvu vyplýva, jeho hlavnou prednosťou je to, že pri meraní teploty ho nie je potrebné nikam vkladať. Človeka, ktorému teplotu meriate, sa ním nemusíte vôbec dotýkať.

Vie merať veľmi rýchlo, teplotu zistí behom pár sekúnd. Ide o spôsob, ktorý je mimoriadne vhodný pre meranie telesnej teploty u malých detí. Je tiež úplne hygienický.

Bezdotykový teplomer funguje tak, že v sebe má senzor, ktorý sníma elektrický signál. Teplotu potom následne ukáže na displeji. Možno ním merať vo všetkých miestach tela, ktoré sú pre meranie teploty vhodné.

Infračervený teplomer

Používa sa na meranie telesnej teploty na čele. Stačí ho jednoducho priložiť na čelo a počas dvoch sekúnd máte presný údaj o teplote.

Moderné typy majú aj zvukový signál, ktorý zaznie v okamihu, kedy má dotyčný zvýšenú teplotu.

Ako dlho trvá meranie teploty?

Záleží na tom, aký typ teplomeru zvolíte. Najrýchlejšie meranie vykonávajú infračervené a bezdotykové teplomery, teplotu s ich pomocou zistíte behom pár sekúnd.

V prípade staršieho ortuťového alebo liehového teplomeru počítajte s dobou merania okolo 5 minút.

Aké budú náklady na meranie teploty?

Bezdotykový teploter zaobstaráte v cene okolo 30€. Sklenené ortuťové teplomery sa dnes už prakticky nepredávajú. Páskové teplomery vás vyjdú asi na 3 € rovnako takú istú cenu majú aj digitálne teplomery.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button