Ako si vybraťDomácnosťZáhrada

Ako vyberať snehovú frézu?

ako si vybrať snehovú frézuSnehové frézy umožňujú odpratávať napadaný sneh niekoľkokrát rýchlejšie ako pri práci s lopatou alebo hrabľami, stroje na odpratávanie snehu umožňujú teda rýchlu prácu, minimum námahy a ľahkú ovládateľnosť. Vďaka tomu so snehovou frézou môže pracovať každý člen rodiny. Snehové frézy je možné použiť pre odpratávanie snehu pred rodinným domom alebo chatou, na príjazdových cestách aj v náročnejších terénoch. Ako ale vybrať tú správnu snehovú frézu? Záleží hlavne na tom, na aký účel má byť snehová fréza používaná.

Rozdiel medzi jednostupňovou a dvojstupňovou snehovou frézou 

Podľa konštrukcie a spôsobu naberania a odhadzovania snehu rozlišujeme dva základné typy snehových fréz: jednostupňové snehové frézy a dvojstupňové snehové frézy.

odhadzovanie snehu s elektrickou snehovou frezouKým jednostupňové snehové frézy sú vhodné do mestského prostredia s malým spadom snehu či pre domáce využitie, dvojstupňové snehové frézy si hravo poradia aj s veľkými plochami, sa zamrznutým snehom či snehovými závejmi v horských oblastiach.

Po jednostupňových siahne domovník bytovky či majiteľ rodinného domu s malým pozemkom, po dvojstupňovej majiteľ väčšej záhrady či penziónu.

Zvážte, na akú plochu budete snehovú frézu potrebovať

Jednostupňové snehové frézy vyberte v prípade, že potrebujete odpratávať čerstvý sneh, napríklad z chodníkov či iných rovných, nie príliš veľkých povrchov. Dvojstupňové snehové frézy sa líšia predovšetkým výkonom motora.

vhodné do akéhokoľvek terénu, teda aj na šikmých plochách, a na akýkoľvek sneh vrátane mokrého snehu.

Niektoré snehové frézy sú schopné odpratať aj viac ako 1 tonu snehu za hodinu.

Dvojstupňové snehové frézy disponujú niekoľko rýchlostnými  stupňami, čo umožňuje podľa kvality povrchu a podľa toho, ako je sneh ťažký, nastaviť si tiež rýchlosť frézy.

Benzínové snehové frézy, elektrické snehové frézy a snehové frézy na batérie

ako správne pracovať so snehovou frezouVybrať si môžete medzi benzínovými snehovými frézami, elektrickými či akumulátorovými snehovými frézami.

Kým benzínové snehové frézy sú osadené výkonnými spaľovacími motormi, ktoré dokážu udržiavať počet otáčok, elektrické a akumulátorové snehové frézy sú vhodné pre upratovanie čerstvo napadaného snehu napr. zo schodov alebo v okolí garáže. Nespornou výhodou elektrickej a akumulátorovej snehovej frézy je tichý chod a jednoduchá manipulácia.

Cenové kategórie snehových fréz

freza hecht 9661
Snehová fréza HECHT 9661

Cena snehových fréz sa pohybuje od 70 eur pri tých jednostupňových po 400 eur pri výkonnejších strojoch. Oplatí sa kúpiť si snehovú frézu s vyšším výkonom, ktorá je schopná odpratávať aj mokrý sneh.

Odporúča sa siahnuť pri výbere medzi snehovými frézami, ktoré majú pohon kolies a ktorých pneumatiky pripomínajú traktorové vzory.

Dobrým výberom je napríklad dvojstupňová snehová fréza HECHT 9661. Tá je osadená štvortaktným motorom a jej viacstupňová prevodovka umožňuje využiť optimálnu rýchlosť pre konkrétne snehové podmienky. Odhod snehu je potom 13 metrov, čo bežne stačí.

Prednosti profesionálnych snehových fréz

Profesionálne modely snehových fréz môžu byť vybavené svetlometom. Ten je vynikajúcim pomocníkom pri zníženej viditeľnosti.

Tie najlepšie modely potom majú elektrický štartér alebo vyhrievacie rukoväte, ktoré ocenia tí, ktorí musia odpratať veľké množstvo snehu pri mrazivom počasí. Profesionálne snehové frézy však môžu byť zbytočným luxusom za stovky eur, preto vopred zvážte, ako často stroj použijete.

Výrobcovia snehových fréz v SR

Aj tu platí pravidlo, že sa viac oplatí kupovať snehové frézy len od osvedčených výrobcov. Na trhu sa zákazníci stretávajú s lacnými snehovými frézami z Ázie, ktoré nie sú kvalitné a sú naopak kazové. Reklamovať poruchu takéhoto tovaru je potom mnohokrát beh na dlhú trať.

Ako spoznať kvalitnú snehovú frézu?

Hlavné rozdiely sú vo výkone motora a použitých materiáloch. Pri výbere snehovej frézy preto dbajte na silu materiálu šasi, silu materiálu bubna snehovej frézy, spôsob uchytenia komína alebo tiež na veľkosť a tvar pneumatík. Nakupujte len u preverených predajcov.

Tip

Elektrický štartér snehovej frézy je nevyhnutný pri frézach, ktoré parkujú vonku v mraze.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button