Záhrada

Ako opraviť rozbitú konštrukciu stanu?

konštrukcia stanuV lete, keď vyrážate do kempu alebo do prírody, mnohokrát často pred odchodom zistíte, že máte rozbitý stan. Najčastejšie sa problém týka samotnej konštrukcie. Netreba hádzať flintu do žita a hneď sa ponáhľať kúpiť nový stan, konštrukcia sa dá s trochou umu opraviť. Ako opraviť rozbitú konštrukciu stanu?

Postup opravy konštrukcie stanu

Moderné stany v lacných cenových reláciách najčastejšie využívajú laminátovou konštrukciu. Tá je síce ľahká a dostatočne stabilná, zároveň je ale celkom náchylná na lámanie a prasknutie.

Prvou vecou, čo musíte urobiť, je skontrolovať stav jednotlivých laminátových tyčiek a zistiť, koľko z nich bude potrebné vymeniť. Náhradné laminátové tyčky potom zakúpite v špecializovaných obchodoch s outdoorovým tovarom.

vojenský stanVždy je lepšie zakúpiť radšej väčšie množstvo pre prípad, že by sa problém v budúcnosti (napríklad aj priamo pri kempovaní) opakoval.

Pred samotnou opravou si spočítajte, koľko tyčiek na konštrukciu máte, respektíve aj to, aký je ich sled. Zle zostavená konštrukcia by totiž zapríčinila, že by stan nemal pôvodnú podobu, možno by ho nešlo vôbec zostaviť.

Prút, ktorý je zložením všetkých tyčiek, opatrne rozoberte. Vnútri sa nachádza pružné lanko, ktoré je potrebné z jedného konca pomocou ostrého predmetu vytiahnuť. Lanko býva na konci zakončené uzlíkom, ktorý odstrihnete, alebo ho rozviažete. Po tomto kroku vám ostanú v ruke jednotlivé tyčky prútu.

Rozbité časti vymeníte za náhradné diely o rovnakej dĺžke, prípadne ich pomocou pílky alebo ostrého noža zrežete. Koniec tyčky obrúsite pilníkom a nasadíte (prípadne nalepíte) na neho spojku alebo koncovku podľa toho, aké je konečné umiestnenie tyčky v prútu.

ako opraviť stanV záverečnej fáze prút opäť spojíte dokopy. Jednotlivými dielmi pretiahnete pružné lanko. To musí byť dostatočne natiahnuté. Na jeho konci urobíte uzol. V prípade, že lanko už nie je príliš pružné, je vhodné ho vymeniť.

Čo je potrebné k oprave stanu?

  • náhradnú sada konštrukčných tyčiek
  • ostrý nôž
  • skrutkovač
  • pílku
  • lepidlo (epoxidové)

Ako dlho oprava potrvá?

Oprava konštrukcie stanu zaberie maximálne niekoľko desiatok minút. V prípade, že budete na konce tyčiek nalepovať koncovky, nechajte ich niekoľko desiatok minút zaschnúť.

Aké budú náklady na opravu stanu?

Náhradné stanové prúty na stany odporúčam zaobstarať ideálne značkové, a to k danému typu stanu. Univerzálne konštrukčné diely sa predávajú aj po dvoch kusoch, a to od cca 6 € vyššie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button