Domácnosť

Ako vykonať drenáž okolo domu?

ako vykonať drenáž okolo domuVeľkým problémom pri stavbách býva prílišná vlhkosť v ich okolí. Voda sa potom začína postupne dostávať do muriva domu, čo má za následok zníženie jeho kvality, tvorbu plesní a celkovo zníženie životnosti objektu. Jedným z účinných opatrení, ktoré môžete použiť v prípade, že vás trápi vlhká pôda, je prevedenie drenáže okolo domu. Ako vykonať drenáž okolo domu?

V článku sa dozviete:

  • Prečo robiť drenáž
  • Postup drenáže
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá?
  • Aké budú náklady

Prečo robiť drenáž okolo domu?

V prípade, že nie je dom dobre izolovaný od vlhkosti, dochádza k narušeniu štruktúry jeho muriva. Drenážny systém vyrieši problém so spodnou vodou. S jeho pomocou bude totiž odvádzaná mimo stavbu.

Postup drenáže

Vyhĺbenie jamy v okolí domu

inštalácia drenážnych rúrokV prvom rade je nutné urobiť výkop pre drenáž okolo domu. Ak nemáte k dispozícii techniku, nezostáva vám nič iné, než vziať do ruky krompáč a ručne vyhĺbiť jamu.

Jej hĺbka závisí na tom, ako vysoko je umiestnená hydro – izolácia domu. Priekopu urobte asi o 20 centimetrov hlbšie, než je ako je umiestnená hydroizolácia.

Je však lepšie ju urobiť ešte hlbšie, pretože jej časť zasypete štrkom, na ktorý potom následne položíte drenážne rúrky.

Inštalácia drenážnych rúrok

V okamihu, kedy máte pripravený výkop, môžete začať s inštaláciou drenážnych rúrok. Poväčšine sú z plastu. Po celej svojej dĺžke majú drobné otvory, ktoré slúžia na odvádzanie vody.

Drenážne rúrky je vhodné zabaliť do textilnej filtračnej tkaniny. Tá totiž zabráni, aby sa otvory pre odvádzanie vody zaniesli a rúrky potom prestali plniť svoj účel.

Rúrky zabalené do tkaniny vsuňte do vykopaného otvoru, zasypte štrkom a zeminou až do úrovne okolitej krajiny.

Čo je potrebné na drenáž domu?

  • hydroizolácia domu a drenáždrenážne rúrky
  • lopata, krompáč
  • filtračná tkanina
  • štrk, zemina

Ako dlho vykonanie drenáže okolo domu potrvá?

Najviac času zaberú výkopové práce. Len ťažko sa dá určiť celkový čas drenáže, počítajte však minimálne s celodennou prácou pokiaľ ide o drenáž okolo rodinného domu.

Aké budú náklady na drenáž?

Cena drenážnych rúrok sa pohybuje od 50 centov za meter. Okrem toho budete potrebovať tiež ochranu drenážnej rúrky, ktorá bráni zaneseniu celého systému a predlžuje tak jeho životnosť. 50 metrov dlhá tkanina vás vyjde približne na 50 – 60 Eur.

Štrk pre zasypanie drenážneho otvoru kúpite v cene od 15 Eur za 1 tonu.

Podobné články

2 Comments

  1. A mozem kopat uplne popri mure? Alebo ako daleko od zakladov? Aby sa dom nezvalil ked ho obkopem uplne popri zakladoch

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button